Deljenje "helikopterskog novca" pred izbore moglo bi da "podgreje" inflaciju?

Sipanjem novca iz "helikoptera" uoči izbora, uz najavu da će rasti i plate i penzije, država bi mogla da podgreje ionako visoku inflaciju, smatraju ekonomisti.
 Deljenje "helikopterskog novca" pred izbore moglo bi da "podgreje" inflaciju?
Foto: Pixabay
Dejan Šoškić, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu zato ne isključuje mogućnost da će Narodna banka Srbije u takvoj situaciji "morati da reaguje podizanjem referentne kamatne stope do kraja godine", prenosi Nova ekonomija.
 
"U situaciji kad ekonomska aktivnost u zemlji stagnira i imamo vrlo nisku stopu rasta, najave većih izdataka za penzije i plate samo podgrevaju inflaciju. Takvi potezi nameću potrebu centralnoj banci da mora dodatno da reaguje restriktivnijom monetarnom politikom, jer fiskalna poltika nije usklađena sa monetarnom", ocenio je Šoškić.
Narodna banka Srbije na poslednjoj sednici Izvršnog odbora zadržala je referetnu kamatnu stopu na istom nivou od 6,5 odsto.
 
Naredna sednica Izvršnog odbora, kako je najavila Centralna banka, na kojoj će biti doneta odluka o referentoj kamatnoj stopi biće održana za nedelju dana, odnosno 9. novembra.
Ekonomista Ljubomir Madžar smatra da bi naglo povećavanje izdataka iz budžeta proizvelo inflatorni pritisak, a da deljenje "helikopterskog novca", kao što je 20.000 dinara obećano penzionerima, "nije ekonomski preporučljivo i zdravo“.
 
"Biće izvesnog inflatornog pritiska, ali ne preteranog. Kad se sve sabere, to deljenje novca preg izbore neće stvoriti veliki inflatorni pritisak, jer je Vlada odlučila da jednim umerenim izdatkom iz budžeta dobije što više glasača", rekao je Madžar, uz ocenu da se "takvim skupljenjem glasova kvare izborni uslovi".
 
Nova ekonomija je pisala da će penzioneri u Srbiji između 25. novembra i 5. decembra dobiti pomoć od 20.000 dinara, kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić u septembru, ističući da je ova pomoć mimo već najavljenog povećanja penzija.
 
To je trošak za državu od 285 miliona evra, rekao je on.
 
Vanredno povećanje penzija od 5,5 odsto je bilo planirano za 1. oktobar 2023. za šta je Fiskalni zakon već ocenio da nije u skladu sa zakonom.
Naredno, redovno povećanje od 14,6 odsto je planirano od 1. januara 2024. godine. I nakon ovih povećanja, penzija je realno porasla malo više od inflacije o čemu je Nova ekonomija pisala.
 
Takođe je nedavno najavljena novčanu pomoć u oblasti sociljane politike, kako je Nova ekonomija pisala u najnovijem broju, u iznosu od 10.000 dinara koju će dobiti oko 170.000 korisnika socijalne pomoći, a pravo na isti iznos po ovoj osnovi imaće i slepe i dementne osobe kao i stariji građani sa neizlečivim bolestima, njih oko 51.000 hiljada.
 
Glavni ekonomista Fisklanog saveta Danko Brčerević nedavno je ocenio da se povremenim davanjem novca ne mogu trajno rešiti narasli socijalni problemi.
 
Trajno rešenje za povećanje životnog standarda ugroženih građana, prema njegovoj oceni, može se tražiti samo kroz reformu sistema socijalnih davanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zoja

    04.11.2023 15:15
    Invalidi rada prve kategorije
    Vučić jedne nagradjuje, druge diskriminiše.
    Invalidi rada druge i treće kategorije dobijaju pomoć, prve kategorije ne dobijaju. Invalidi rada prve kategorije moraju da rade za minimalne zarade (toliko poslodavci plaćaju) do duboke starosti. Mi smo gradjani drugog reda.
    Ja od Vučića ne želim nikakvu pomoć, jedino želim da što pre ustupi nekome mesto ko će sve gradjani Srbije tretirati jednako.
  • slama

    03.11.2023 10:30
    Razlozi za:

    - Nisu bili na vlasti.
    - Boško mi se čini kao ne/dobronameran čovek.
    - Imaju definisan program.
    - Nacionalno su orjentisani.
    - Jedina opozicija.

    Razlozi protiv:

    - Boškovi nastupi nisu baš najbolji. Napadan je a to kod običnog birača nije dobro. - Očajnička vremena zahtevaju očajničke mere.
  • Deejan

    03.11.2023 10:12
    Vestacki kurs
    Vestacki drze kurs evra,kad izgube izbore oni ce pustiti sve niz vodu,namerno to rade da bi kasnije nekog drugog okrivili za to.Kurs realno treba da se menja i kad dodje do toga nagrabusili smo,pocece cene jos da skacu da ce biti nemoguce da se prezivi.Oni kupuju devize,stanove i nekretnine i rate su im male,otimanjem od naroda.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.