Poljoprivrednici: Zasejano manje pšenice, seme sa tavana, a zemljište nedovoljno nađubreno

Jesenja setva pšenice se bliži kraju, zasejano je manje nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa tavana, a ne deklarisano, kažu ratari.
Poljoprivrednici: Zasejano manje pšenice, seme sa tavana, a zemljište nedovoljno nađubreno
Foto: Pixabay
Kako navode, zbog toga se dogodine ne može očekivati dobar rod.
 
Predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić rekao je da su poljoprivrednici znatno smanjili površine pod pšenicom, a da je sam zasejao samo 50 odsto u odnosu na prošlogodišnjih 150 hektara.
"Razlog za odustajanje od setve pšenice je skupo mineralno đubrivo, niske cene pšenice i strah kakve će biti naredne godine. U velikim smo minusima, dižemo nove kredite da bi zakupili zemljište, a mnogi od toga odustaju", rekao je Jakšić.
 
Dodao je da je ove godine na gubitku zbog pšenice od 30.000 do 40.000 evra.
Jakšić je rekao da je prekinuo berbu kukuruza jer nije bilo praznih javnih skladišnih kapaciteta zbog neprodate prošlogodišnje robe, a da je u međuvremenu sejao pšenicu, ali da su uslovi jako teški jer nedostaje vlaga zbog čega ona slabo niče.
 
Potvrdio je da ni uljana repica, koja je ranije posejana, nije u dobrom stanju.
 
Jakšić je rekao da je kiša, koja je pala pre nekoliko dana i nije dovoljna za zasejane useve, napravila problem i kukuruzu koji nije obran jer je povećala vlagu zrna, pa će biti veći odbici i niža cena.
 
Poljoprivrednik iz okoline Subotice Miroslav Matković rekao je da su poljoprivrednici u tom delu takođe zasejali upola manje površine pšenicom, a da je upotreba mineralnog đubriva smanjeno skoro isto, za 50 odsto.
 
"Ove godine je setva pšenice 'siromašna', sejali smo 'tavansku' pšenicu što znači manji prinos jer se država nije postarala da obezbedi jeftino deklarisano seme. Ono je ove godine četiri puta skuplje nego što je bilo do prošle godine", rekao je Matković, koji je predsednik Skupštine Udruženja poljoprivrednika Subotice.
 
Dodao je da je 29. septembra na razgovoru sa ministarkom poljoprivrede Jelenom Tanasković predočen taj problem, ali da mu ona nije pridala značaj. Rezultat tako siromašne setve će, kako je rekao, biti umanjen rod.
 
Predstavnik Uduženja poljoprivrednka "Stig" Nedeljko Savić naveo je da poljoprivredni proizvođači, zbog niskih cena žitarica, nemaju novac da ulože u setvu pšenice jer su 31. oktobra morali da razduže dugove za repromaterijal i da ih plate ili novcem u gotovini ili da predaju robu, pa su mnogi morali da daju kukuruz po 13,5 dinara po kilogramu, što je bagatelna cena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mile

    04.11.2023 08:40
    Situacija losa a dize kredit da bi zakupio zemlju?!?dobro se zna da ni jedno jutro nece ostati pusto i neobradjeno kakve god cene proizvoda bile pa sad paori razmislite gde ste...
  • Miloš

    04.11.2023 08:25
    Vlast nezainteresovana za poljoprivredu već dugo. Trenutno je više interesuju izbori.
  • Silver

    03.11.2023 17:04
    cudno ...svake godine se sve manje seje zito a navek ima dosta zita
    bas se pitam kako da nije neko cudo ili magija ....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.