Ako još koristite čekove, da znate: Nemoguće zatvoriti račun u banci ako je bar jedan nerealizovan
Danas je promeniti banku lakše nego ikada. Čak se i kredit koji dužnik ima u jednoj banci može "zatvoriti" bez odlaska u nju - sve rešava druga banka u kojoj se refinansira kredit iz prve.
Foto: Pixabay
Međutim, ono što je za korisnika nemoguća misija je - zatvoriti račun u banci ako ima bar jedan ček koji još nije "prošao".
Nijedna banka ne dozvoljava zatvaranje tekućeg računa ukoliko korisnik ima nerealizovane čekove. Dokle god postoji ijedan nenaplaćeni ček, korisnik računa plaćaće mesečno održavanje i neće moći da zatvori račun.
Građani koje čekove ispišu na odloženo, ili njime plate neku vredniju robu na rate, poput nameštaja ili bele tehnike, moraće da sačekaju da trgovac podnese ček na naplatu i tek potom zatvore račun.
Problem, međutim, nastaje kada se čekovi izgube ili ih ukradu.
Maksimalna vrednost jednog čeka je 5.000 dinara i postoji teoretska mogućnost da korisnik koji ostane bez čekova, bilo da su izgubljeni ili ukradeni, banci na ime svakog nedostajućeg čeka plati 5.000 dinara i tako zatvori račun.
Ovakva mogućnost davno je postojala u nekim bankama, danas - ne.
A i da postoji, retko koji klijent je voljan da na ime čeka koji nije iskoristio banci plati 5.000 dinara.
"Ja sam čekove izgubila sigurno pre desetak godina, banka u kojoj sam je, u međuvremenu, i ime promenila. I dalje mi u m-banking aplikaciji stoji da me duže za te čekove, imam ih deset, nijedan nisam iskoristila, ne znam ni zašto sam ih podigla. Sada razmišljam o kreditu u drugoj banci, koja mi je povoljnija zbog kamatne stope, ali će mi ovi čekovi praviti problem da zatvorim račun u trenutnoj banci. I da može da se plati 5.000 dinara po čeku, ja ne nameravam to da učinim, jer ja te pare nisam potrošila", kaže za N1 Beograđanka D. P. koja se svojih čekova setila tek sada, kada je htela da podigne kredit.
Međutim, pravila su jasna. Čak i kad bi nameravala da banci ostavi, tj. na svoj račun uplati po 5.000 dinara na ime svakog čeka - u slučaju ovih 10 to bi bilo ukupno 50.000 dinara - nemoguće je da joj banka "izbriše" izdate čekove.
Nije ček lična karta
Građani koji su pomislili da se situacija rešava jednostavnim oglašavanjem u Službenom glasniku da su čekovi izgubljeni ili ukradeni, na žalost, nisu u pravu.
Banka, kako objašnjavaju u Narodnoj banci Srbije, čekove može da otpiše tek nakon prijema sudskog rešenja o poništavanju (amortizaciji) čeka.
I to je jedini način poništavanja čeka.
"Ako je banka izdala čekove, ona ima pravo da traži povraćaj nerealizovanih čekova ili poništavanje onih koji su izgubljeni ili ukradeni. Tek tada klijent može da ugasi tekući račun. Banka ne može da poništi izdate čekove (koji su izgubljeni ili ukradeni) dok se ne obavi amortizacija, tj. poništavanje koju sprovodi sud. Zakonom o menici na koji, po pitanju amortizacije, upućuje Zakon o čeku, i Zakonom o vanparničnom postupku propisano je da se poništavanje čeka vrši davanjem predloga za amortizaciju čeka nadležnom sudu, koji rešenjem poništava označeni ček. Pravosnažno rešenje suda o amortizaciji čekova nakon toga se dostavlja banci, koja evidentira da su ti čekovi poništeni, koji se onda ne mogu realizovati kod banke", ističu u NBS.
Dakle, kako navode - građanin kome je ček ukraden treba da bez odlaganja podnese nadležnom sudu predlog za amortizaciju čeka kako bi umanjio rizik od toga da ukradeni ček bude realizovan.
Jer, ako u narednom periodu ukradeni ili izgubljeni ček stigne banci na naplatu, ona će sredstva isplatiti sa klijentovog računa, jer nije dovoljno samo to što je klijent prijavio da mu je ček ukraden ili izgubljen.
Šta ako ukradeni ček dođe na naplatu
Ako su zakasnili sa prijavom sudu, a ukradeni ček im se u međuvremenu realizuje - jer bilo je i takvih slučajeva u praksi - građani oštećeni realizacijom ukradenih čekova imaju pravo da podnesu tužbu nadležnom sudu.
Tužba se podnosi, kako objašnjavaju u NBS, protiv lica koje je primilo takav ček na naplatu, odnosno trgovca, zbog nesavesnog postupanja prilikom primanja čeka na naplatu - ako npr. nije izvršilo identifikaciju klijenta koji je kupljenu robu plaćao čekom, što je trebalo da učini upoređivanjem potpisa na čeku i kartici, kao i uvidom u važeću ličnu kartu.
"Savet građanima je da preduzmu mere koje će umanjiti rizik od krađe i zloupotrebe čekova tako što će čekovne blankete čuvati na sigurnom mestu, odvojeno od čekovne kartice i lične karte, da čekove nose sa sobom samo kad planiraju da određenu kupovinu plate čekom, kao i da čekove ne popunjavaju i ne potpisuju „unapred“ već isključivo na prodajnom mestu na kome vrše plaćanje čekom", ukazuju u centralnoj banci.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Dve firme iz Srbije u novom paketu sankcija koje EU uvodi Rusiji
27.11.2024.•
7
U novom paketu sankcija protiv Rusije koje priprema EU nalaze se i dve kompanije iz Srbije.
Nemačkoj potrebno bar 288.000 migranata godišnje
27.11.2024.•
4
Nemačkoj ekonomiji je potrebno 288.000 migranata godišnje do 2040. da bi se izborila sa negativnim uticajem starenja stanovništva, navodi se u novoj studiji Fondacije Bertelsman.
Stelantis zatvara fabriku na severu London: Odluka koja ugrožava stotine radnih mesta
26.11.2024.•
1
Proizvođač automobila Stelantis najavio je danas da namerava da zatvori fabriku u Lutonu na severu Londona da bi se koncentrisao na proizvodnju na drugoj lokaciji u Velikoj Britaniji.
NBS predložila da kamata na stambene kredite bude maksimalno pet odsto do kraja sledeće godine
26.11.2024.•
0
Kamatne stope na stambene kredite koje građani već otplaćuju i na one koje će tek zajmiti od banaka, zaključno sa 31. decembrom 2025. godine neće smeti da budu veće od pet odsto.
Ministarstvo odlučuje o 186 prijava za kupovinu električnih vozila, među prijavljenima i Novosađani
26.11.2024.•
1
Ministarstvo zaštite životne sredine obrađuje 186 prijava za subvencionisanje kupovine električnih automobila sa po pet hiljada evra po vozilu, a među njima je 70 odsto preduzetnika.
Vučić obećao da će Srbija 2027. imati životni standard kakav Bugarska ima danas
25.11.2024.•
35
U nedavnom javnom obraćanju predsednik Aleksandar Vučić dao je građanima Srbije još jedno obećanje: BDP po glavi stanovnika do 2027. godine iznosiće "15.250 evra".
Poljoprivreda: Vreme kada se vidi ko je laf
25.11.2024.•
5
Završena je jesenja setva, dok su predzimsko oranje i priprema zemljišta sasvim pri kraju. Reklo bi se da paori ulaze u hladniji period sa manje posla.
Ima li razloga za brigu: Kako će rast cena kafe u svetu uticati na srpsko tržište
25.11.2024.•
4
Kafa je na svetskom tržištu samo od početka 2024. godine, poskupela više od 54 odsto, pokazuju podaci sajta Trading Economics.
Nekadašnji jugoslovenski gigant na prodaju: "Mostogradnja" ide na aukciju za 1,1 milijardu dinara
25.11.2024.•
6
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika oglasila je prodaju javnim nadmetanjem građevinskog preduzeća "Mostogradnja" u stečaju, po početnoj ceni od 1,1 milijardu dinara.
Za "Ekspo 2027" iz budžetske rezerve još 7,2 miliona dinara
25.11.2024.•
3
Kako bi se obezbedila nedostajuća sredstva potrebna za promotivne aktivnosti za realizaciju "Ekspo 2027", izdvojena su sredstva u iznosu od 7,2 miliona dinara iz buždetske rezerve.
Država dala 100 miliona evra za tri stadiona, a od studije njihove opravdanosti "ni korova"
24.11.2024.•
7
Iako za izgradnju gradskih stadiona u Leskovcu, Zaječaru i Loznici ni studija opravdanosti još nije napravljena, za njih je ukupno potrošeno 11,8 milijardi dinara, odnosno oko 100 miliona evra.
Može li privreda Srbije da parira stranoj konkurenciji: Ne, ne može, a ovo su razlozi
24.11.2024.•
4
Privreda u Srbiji nema finansijske kapacitete, organizaciju, tehnologiju i logistiku kojima bi mogla da parira stranoj konkurenciji.
Tri grada duguju EPS-u 1,5 milijardi dinara za struju
24.11.2024.•
2
EPS je objavila spisak 20 najvećih dužnika, na kome je vidljivo da najviše neplatiša dolazi iz Kragujevca, ali i da je opštinska uprava Smederevske Palanke nagomilala najviše novih obaveza.
Šoškić: Kupovna moć građana ne raste, inflacija i dalje jede rast plata
24.11.2024.•
1
Poslednjih godina u Srbiji inflacija u najvećoj meri pojede rast plata i zapravo ne dolazi do realnog rasta kupovne moći građana.
Blumberg: Evropa pred novom energetskom krizom - smanjene zalihe gasa, a cene znatno porasle
24.11.2024.•
4
Evropa se suočava sa potencijalno novom energetskom krizom, jer se zalihe gasa brzo smanjuju, a smanjenje snabdevanja iz Rusije stavlja tržište pod dodatni pritisak, ocenjuju različite organizacije.
Mask sve bogatiji: Oborio sopstveni rekord, sada ima 347,8 milijardi dolara
24.11.2024.•
2
Neto vrednost imovine američkog bogataša Ilona Maska dostigla je rekordnih 347,8 milijardi dolara u petak.
Krajem decembra druga prodaja rudnika Lece, prodajna cena manja od tržišne
24.11.2024.•
0
Rudnik Lece u stečaju biće 25. novembra oglašen na prodaju, a prodaja je zakazana za 27. decembar ove godine, piše Forbs Srbija.
SAD uvele sankcije Gasprombanci
24.11.2024.•
8
Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.
Ulaže se bez plana i kriterijuma: "Niko ne može da me ubedi da toliko novca za Expo ima smisla"
23.11.2024.•
14
Predlog budžeta za narednu godinu usmeren je na još veće kapitalne investicije, pre svega, povezane sa projektom Ekspo i na podizanje zarada zaposlenih u javnom sektoru.
Asocijaciji turističkih agencija odblokiran račun, nastavlja normalno poslovanje
23.11.2024.•
1
Račun Nacionalne asocijacije turističkih agencija Juta (YUTA) je odblokiran i dalje funkcionisanje nije ugroženo, pa organizacija nastavlja da radi kao i do sada.
MUP apelovao na oprez za Crni petak: Kupujte pametno, izbegnite prevare
23.11.2024.•
0
Crni petak (Black Friday) je prilika za uštede, ali i za prevarante, upozorava MUP i apeluje na građane da budu oprezni, kako bi izbegli rizike prilikom kupovine putem interneta.
Komentari 4
Tina
D
Mi smo zemlja koja nikada nije znala sa kapitalizmom. Čekovi, krediti, zalagaonice... su nama nepoznate stvari i ne umemo da ih koristimo, a da izvučemo dobit.
Dižemo čekove "da bi ih imali", uzimamo kredite "jer ne umemo da sačekamo da skupimo lovu za nov nameštaj", plaćamo nenormalne kamate za kao bolji život i jbg. Rupa bez dna.
Fali nam edukativni sadržaj, pre uvođenja platnih sistema. Fali nam opšte znanje ekonomije.
Cura će platiti 50.000 za izgubljene čekove, jer će u najgorem slučaju njena deca morati da plate nakon njene smrti. Tada je lako reći "nemam nameru da im platim". Plati svoje greške curo, ne ostavljaj svoje dugove drugima.
Nik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar