Japan ima najstarije kompanije na svetu: Jedna od njih posluje čak 1.445 godina
U Japanu je veliki broj kompanija koje postoje duže od 100 godinu, a koje se na japanskom zovu šinise. Neke od najstarijih kompanija na svetu su u ovoj državi.
Foto: Pixabay
Hram Šinteno-ji je jedan od najznačajnijih budističkih hramova u Osaki. Izgrađen je u šestom veku, za vreme vladavine princa Šotokua. Hram ne bi opstao toliko dugo da o njemu nije postojala pažljiva briga. Poslednji put je rekonstruisan 1963.
Posetioci hrama su zadovoljni njime zbog spokoja koji osećaju tokom boravka i njegovim ambijentom usred trećeg po veličini grada u Japanu. Međutim, informacija koja će možda ostati nepoznata većini posetilaca jeste da je hram izgradila kompanija koja postoji vekovima.
Reč je o kompaniji "Kongo Gumi" koja je osnovana 578. godine, a izgradnja hrama bila je njen prvi projekat. Smatra se najstarijom kompanijom na svetu - posluje već 1.445 godina.
"Kongo Gumi" nije jedina japanska kompanija koja je među najstarijima na svetu. Prema Ginisovoj knjizi rekorda, najstariji hotel na svetu je takođe u Japanu. "Nišijama Onsen Keiunkan" je hotel otvoren 705. godine u Jamanašiju, prefekturi izvan Tokija.
Najstarija čajdžinica na svetu "Tsuen Tea" je prvi napitak u Tokiju natočila 1160. godine. Najstarija kompanija koja je izašla na berzu je japanska građevinska kompanija "Matusi Kensetsu" koja postoji od 1586.
U Japanu je 52.000 kompanija koje su stare duže od jednog veka.
Banka Koreje je 2008. sprovela međunarodno istraživanje kojim je utvrđeno da se u Japanu nalazi 56 odsto od 5.586 kompanija starijih više od 200 godina.
Zašto su japanske kompanije među najstarijima na svetu?
Japanske kompanije stare više od jednog veka su dobrim delom stvar poverenja i bogatstva. Jedno od obeležja mnogih tih kompanija jeste da su u porodičnom vlasništvu. Izvršni direktor kompanije "Oceanbridge Management" Masako Eguči-Bejkon je napomenuo da koncept porodičnog vlasništva ima snažan uticaj na japanske kompanije.
"Uspeh članova porodice, posebno prvog deteta, kroz istoriju je bio vodilja u biznisu", dodaje on.
Japanci ovo nazivaju ie, što u bukvalnom prevodu znači kuća ili dom, ali u poslovnom smislu znači, kako je objasnio Eguči-Bejkon, održavanje porodičnog imena u životu. S obzirom na to da je ie koncept znatno ukorenjen u poslovnoj kulturi Japana, retkost je da postoji mentalitet kratkoročnosti. Poštovanje osnovnih vrednosti, koje se prenose sa generacije na generaciju najvažnije je prilikom donošenja odluka.
Kako piše poslovni portal CEO Magazine, tradicija i stabilnost su ispred profita i rasta za kompanije nesklone riziku, od kojih četvrtina u rezervama ima dovoljno novca za finansiranje poslovanja u sledeće dve godine.
Kompanije dugoročnim pristupom uspevaju da upravljaju prirodnim katastrofama, ratovima i događajima kao što je nedavna pandemija koronavirusa. Takav pristup podrazumeva i to da se ne sme zanemariti odnos prema deoničarima i prema zajednici u celini.
Neke od japanskih kompanija s dugom tradicijom su i one koje posluju u celom svetu. Među njima je Nintendo koji je osnovan 1889. kao kompanija za proizvodnju karata za igranje. Dakle, Nintendo je prešao put od proizvodnje karata za igranje do proizvodnje videoigara. Uspešna diversifikacija je uvek povezana s originalnim poslovanjem.
Izazovi modernog vremena
Šta se dešava kada porodica nema naslednika koji će preuzeti vođenje kompanije ili kada porodični naslednik ne želi da preuzme vođenje kompanije? To je izazov koji se tradicionalno rešava usvajanjem naslednika, tj. vođenje kompanije se prepušta onome ko nije član porodice.
To je bio slučaj u nekoliko kompanija, među kojima su Panasonik, Tojota i Suzuki, čiji je trenutni predsednik Osamu Suzuki četvrti usvojeni sin koji je preuzeo vođenje kompanije. Vođenje se prepuštalo samo muškarcima, ali Eguči-Bejkon smatra da se sada to može prepuštati i ženama.
Međutim, stanovništvo Japana stari. Prema poslednjim zvaničnim podacima, 10 odsto stanovništva je starije od 80 godina. Eguči-Bejkon je ukazao da zbog toga postaje sve teže pronaći odgovarajućeg naslednika.
Japanska startap kultura se često kritikuje zbog tromosti, tj. zbog toga što promoviše imperativ dugovečnog poslovanja koji podrazumeva gajenje straha od neuspeha, piše CEO Magazine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Mađarski trgovinski lanac dolazi u Srbiju, prvo otvara prodavnice u Vojvodini
19.01.2025.•
0
Mađarska Family Market grupa ulazi na srpsko maloprodajno tržište.
Tramp ima svoju kriptovalutu $TRUMP inspirisanu pokušajem atentata na njega
19.01.2025.•
0
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp je tokom predizborne kampanje dosta govorio o značaju kriptoindustrije pri čemu se i sam upustio u nju formiranjem $TRUMP kriptovalute.
Nigerija postala "zemlja-partner" BRIKS-a
19.01.2025.•
0
Nigerija je kao "zemlja-partner" primljena u grupu ekonomija u razvoju BRIKS, objavio je Brazil, predsedavajući te grupe.
Više od 130 osuđujućih presuda za pranje novca: Odakle stižu pare?
19.01.2025.•
0
Srbija je prema nedavno završenoj proceni, u srednjem riziku od pranja novca.
Politiko: Evropa troši milijarde na ruski gas
18.01.2025.•
3
Evropa kupuje ruski gas po stopi bez presedana u 2025. godina, čime troši milijarde dolara koje Kremlj može da koristi za finansiranje svog rata u Ukrajini, prenosi Politiko.
Mićović o sankcijama NIS-u: Minimalan uslov za tržište goriva je da rafinerija u Pančevu nastavi rad
18.01.2025.•
10
Srbija nastavlja razgovore sa SAD-om i Rusijom podovom uvođenja sankcija NIS-u.
Spoljnotrgovinski deficit raste a strane direktne investicije polako presušuju: BDP, ipak, solidan
17.01.2025.•
6
Vodeće srpske ekonomiste zabrinjava to što se pogoršavaju sve komponente spoljnotrgovinske razmene jer se smanjuju doznake a raste odliv po osnovu dividendi i kamata dok uvoz raste brže od izvoza.
Nove cene goriva: Skuplji i dizel i benzin
17.01.2025.•
27
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti do sledećeg petka, 24. januara.
Preduzeće Expo daje više od 28.000 evra za table i oznake u novom sedištu firme
17.01.2025.•
4
Preduzeće "EXPO 2027" daje oko 3,3 miliona dinara (28.600 evra) za nabavku 119 tabli za označavanje zgrade, novog sedišta tog preduzeća u Beogradu, objavila je Nova ekonomija.
Ambasador Hil o sankcijama NIS-u: Nećete kupovati gorivo na ulici kao 1990-ih
16.01.2025.•
74
Najvažnije je da Srbija napravi plan za uklanjanje ruskog udela iz vlasništva iz NIS-a, rekao je odlazeći ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil.
NIS obavestio poljoprivrednike da 27. januara ističe uredba o povlašćenoj ceni dizela
15.01.2025.•
5
Naftna industrija Srbije (NIS) je obavestila poljoprivrednike da 27. januara ističe uredba po kojoj imaju pravo na povlašćenu cenu dizela od 179 dinara po litru.
Ilon Mask tužen zbog kupovine akcija Tvitera po nerealnim cenama
15.01.2025.•
0
Američka Komisija za hartije od vrednosti (SEC) podnela je tužbu protiv Ilona Maska zbog toga što je prekršio zakon kada je kupio akcije Tvitera "po veštački niskim cenama".
Korisnici ajfona više ne mogu da skidaju aplikacije NIS-a
15.01.2025.•
7
Korisnici ajfona više ne mogu da skidaju i preuzimaju aplikacije Naftne industrije Srbije (NIS), dok android uređaji i dalje omogućavaju ovu opciju.
Meta otpušta pet odsto zaposlenih - one sa najslabijim rezultatima
15.01.2025.•
0
Kompanija Meta planira da otpusti pet odsto radnika, a na meti su oni s najslabijim rezultatima.
Posle "šok-terapije": Inflacija u Argentini pala na 117 odsto
15.01.2025.•
4
Inflacija u Argentini je 2024. godine iznosila 117,8 odsto što je pad od 94 poena u odnosu na prethodnu godinu, čime se ponosi ultraliberalni predsednik Havijer Milei.
Rusija kaznila Google sa 75 miliona evra jer ignoriše prethodnu kaznu
15.01.2025.•
2
Ruski sud je kaznio kompaniju Google sa osam milijardi rubalja (75,1 milion evra) zbog nepoštovanja prethodnih kazni, saopštio je sud Čeretanovo na Telegramu.
Beogradska berza privremeno obustavila trgovanje akcijama NIS-a
14.01.2025.•
4
Beogradska berza donela je danas odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu.
Sutra počinje isplata uvećanih plata u javnom sektoru, prvo zdravstvenim radnicima
14.01.2025.•
6
U Srbiji sutra počinje isplata prvih uvećanih plata u javnom sektoru koje će biti isplaćene najpre zdravstvenim radnicima, izjavio je ministar finansija Siniša Mali.
Stambeni kredit od 100.000 evra: Banke ćute, ministarstvo obračunava, a mladi u blokadi
14.01.2025.•
9
Skupština Srbije trebalo bi u februaru da usvoji Zakon o kreditiranju stanova za mlade dok se komercijalne banake o tome vidljivo ne oglašavaju kao ni roditelji potencijalnih budućih vlasnika stanova.
Lavrov: NIS nikako ne može biti nacionalizovan
14.01.2025.•
79
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da NIS ni u kom slučaju ne može biti predmet nacionalizacije.
Vučić sa Bocan-Harčenkom o sankcijama NIS-u: Zatražio sam od ruskih prijatelja da počnu konsultacije
14.01.2025.•
4
Aleksandar Vučić rekao je da je tokom sastanka sa ruskim ambasadorom Aleksandrom Bocan-Harčenkom zatražio od "ruskih prijatelja" da otpočnu konsultacije o funkcionisanju NIS-a.
Komentari 1
B&B
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar