Koliko su poslodavci nudili radnicima kojih nema nigde: Mesečno i do 250.000 dinara

Ukupan pad broja oglasa za posao u 2023. godini, u poređenju sa prethodnom godinom, iznosi šest odsto, što svedoči o izvesnom opadanju aktivnosti na tržištu rada.
Koliko su poslodavci nudili radnicima kojih nema nigde: Mesečno i do 250.000 dinara
Foto: Pixabay
IT sektor doživeo je najveći pad u broju objavljenih pozicija, koji je iznosio 50 odsto u odnosu na godinu pre, objavio je Infostud.
 
Posmatrajući celokupno tržište rada, u 2023. godini objavljeno je 71.715 oglasa za posao, što je šest odsto manje u odnosu na 2022. godinu.
S druge strane, kako navodi Infostud, primetno je povećanje broja onih koji traže posao, i to povećanje je 14 odsto.
 
Analiza strukture oglasa u tom periodu pokazuje da je najviše raspisanih pozicija bilo u oblastima trgovina/prodaja, IT, mašinstvo, administracija i magacin.
Kada su u pitanju zarade koje su se nudile kandidatima, one su se kretale od minimalca do nekoliko hiljada evra. Posmatrajući maksimalne zarade koje su oglašene, prodavcima je ponuđeno do 250.000 dinara, a komercijalistima do 350.000 dinara. 
 
"Kod ove dve pozicije specifičan je iznos maksimalne zarade u zavisnosti od dodatnog procenta od prodaje koji se ostvari na osnovnu zaradu. S druge strane, magacioneri su mogli da zarade do 150.000 dinara, a administrativnim radnicima je bilo ponuđeno maksimalno 180.000. Kada govorimo o vozačima u drumskom teretnom transportu, za njih su pojedinačni poslodavci bili spremni da izdvoje čak 350.000 dinara", kaže se u analizi Infostuda.
 
Deficit je i dalje najviše uočljiv među zanatskim i niže kvalifikovanim zanimanjima, pa je poslodavcima bilo najteže da nađu radnike za pozicije poput mesara, mehaničara, frizera, pekara, metalostrugara, stolara i vodointalatera. 
Takođe, i za ove pozicije pojedini poslodavci su bili spremni da ponude visoke zarade. Tako su mesari i metalostrugari imali mogućnost da zarade do 120.000 dinara mesečno, frizeri i pekari do 200.000, mehaničari do 240.000, a za vodoinstalatera je ponuđena zarada u iznosu od 250.000 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • jojic

    16.01.2024 23:12
    bus plus
    JE L TO ONAJ SISTEM STO NIJE VALJAO U beogradu, pa ga uvalili novosadjanima, bus pljus , sa polovnim validatorima iz bgda!?
  • B

    16.01.2024 18:34
    sramotna prica
    u zaradu do 250 000 se uklapa i minimalac.
    Uz motivacionu pricu vidi kako Pera sa Marsa zaradjuje 250 000 a ti ne mozes da prodas 200 kirbi usisivaca mesecno...
  • Pićuka

    16.01.2024 18:29
    Moguće je da neko nudi tolike plate. Logičan sled je da poslodavci dobro zarađuju ali neće da plate radnike. Kad dođe do stiske onda se ima para.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.