Konkurs za novog direktora EPS-a bio još u avgustu, a još bez rezultata: Čekaju ga tri zadatka
Akcionarsko društvo Elektroprivreda Srbije raspisalo je u avgustu prošle godine konkurs za izbor novog generalnog direktora.
Foto: 021.rs
Konkurs je bio otvoren do 15. septembra 2023. do kada su zainteresovani kandidati mogli da šalju svoje biografije. U oglasu koji je objavljen bilo je navedeno da će generalni direktor u najbližoj saradnji sa Nadzornim odborom preuzeti vodeću ulogu u oblikovanju strateškog pravca, komercijalnog uspeha i budućeg rasta EPS-a.
Prošlo je više od pet meseci od roka za dostavljanje prijava kandidata, tako da se postavlja pitanje zašto toliko dugo traje izbor generalnog direktora, ali i šta će biti njegovi prvi zadaci.
Ekonomista Mihailo Gajić iz Libeka kaže za Euronews Srbija da će novog generalnog direktora sačekati rešavanje problema dugoročne prirode.
"Glavna stvar je zapravo dugoročno upravljanje. Ništa kratkoročno nije trenutno toliko pogubno u smislu preduzeća da u roku od nekoliko meseci može da se taj problem reši, ovde su problemi dugoročne prirode", rekao je Gajić.
Tri zadatka novog direktora
Gajić navodi tri zadatka koji se postavljaju pred novog direktora, od kojih je prvi investiranje.
Gajić kaže da bi EPS trebalo da se nalazi u velikom investicionom ciklusu da bi mogli da se zamene trenutni proizvodni kapaciteti, odnosno otpisivanje starih termoelektrana i otvaranje novih pogona za proizvodnju uglja da bi postojeće termoelektrane mogle da se snabdevaju bez problema.
"Nažalost, malo novca se izdvaja za investiranje, a i to što se izdvoji se ne potroši. Prema izveštajima o poslovanju EPS-a, vidimo da oni retko kada prebace polovinu koju su namenili za investicije. Dakle, tu postoji dosta problema u okviru samog funkcionisanja EPS-a kada ne može da potroši čak i taj novac koji je izdvojio, a koji često dolazi iz kredita inostranih banaka, nego stoji na računu i čeka neko bolje vreme. Mislim da je to prva stvar koju treba raditi", rekao je Gajić.
Druga stvar je, dodaje on, pitanje tehnologije, a ti projekti već su u toku i treba ih zapravo samo finalizovati, kao što su postrojenja za odsumporavanje gasova na termoelektrama kako bi se one napokon dovele, barem po ispuštanju sumpordioksida, u neke evropske normalne okvire.
"Treći korak je prelazak na nove obnovljive izvore energije i povećanje učešća u ukupnom energetskom miksu kada pričamo o proizvodnji struje. To ne znači preko noći zatvaranje termoelektrana, nego zapravo nastavak projekta izgradnje Bistrice 3 za početak, nastavak već najavljenih projekata pravljenja vetro i solarnih elektrana koje su bile i najavljene još pre dve godine, ti projekti idu prilično sporo, i možda dalje razvijanje projektne dokumentacije za reverzibilnu hidroelektranu Đerdap 3", naveo je Gajić.
On kaže da bi sve to omogućilo balansiranje sistema i veće uključivanje solara i energije vetra u energetski miks.
Prema njegovim rečima, sve su to srednjoročne i dugoročne stvari.
"Na nekima se već radi, ali treba nastaviti zapravo sa tim započetnim projektima. Ništa od ovoga nije nešto što se potpuno novo pojavljuje kao problem. To su zapravo stvari koje već poslednjih desetak godina stižu na red da se rešavaju, pa se ili ne rešavaju ili na tome radimo nedovoljno kvalitetno", kaže Gajić.
Zašto toliko dugo traje izbor direktora
Prema ranijim navodima u medijima, agencija "Boyden Western Balkan" je uradila selekciju za uži izbor kandidata za generalnog direktora EPS-a. Takođe su mediji navodili da je od blizu 40 kandidata koji su se prijavili u uži izbor ušlo sedam kandidata, među kojima je i aktuelni prvi čovek EPS-a Dušan Živković.
Zlatko Minić iz Transpentnosti Srbija kaže za Euronews Srbija da je činjenica da je već prošlo skoro šest meseci od roka za podnošenje kandidatura, a da se i dalje ništa ne dešava.
"Na pitanje zašto postupak izbora direktora EPS-a traje tako dugo, najpre bi verovatno odgovor mogli da daju organi EPS-a ili bar oni organi koji taj postupak sprovode", rekao je Minić.
On je podsetio da je od 2013. godine, kada je poslednji put direktor EPS-a izabran na konkursu, bilo nekoliko raspisanih konkursa koji se nikada nisu završavali.
"Nije bilo nikakve odluke nakon raspisivanja konkursa, već bi se raspisao novi. Možda bismo u ovom slučaju mogli da budemo zadovoljni ako se konkurs uopšte okonča, a ne samo da postavljamo pitanje rokova", kaže Minić i dodaje da se ušlo u jednu specifičnu proceduru izbora direktora.
"Prvo smo videli da je EPS angažovao spoljnu pomoć za sprovođenje dela postupka. Mi smo se obraćali Skupštini akcionara EPS-a, oličenoj u resornoj ministarki, pozivajući da se javno objave kakvi su uopšte kriterijumi za izbor direktora. Obraćali smo se i EPS-u, ali jedino što smo uspeli da saznamo jeste da je angažovana firma koja sprovodi deo konkursa i od tada ništa", rekao je Minić.
On dodaje da bi bilo dobro da se bar na kraju tog postupka, odnosno kada se objavi ko je izabran, sazna koji su kriterijumi korišćeni prilikom izbora i kakvi su bili programi, ako se to uopšte bodovalo i tražilo od kandidata, kao i na osnovu kojih kriterijuma su rangirani.
"Bilo bi dobro da saznamo i da li je onaj ko je konačno izabrao između tih rangiranih kandidata iz užeg izbora, imao mogućnost arbitrarnog izbora bez obzira na bodovanje ili je izabrao najbolje bodovanog kandidata", zaključio je Minić.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Voren Bafet nakon prodaje akcija Epla: "Teži" za 325 milijardi dolara u kešu
02.11.2024.•
1
Američki milijarder Voren Bafet trenutno poseduje više od 325 milijardi dolara u gotovini, nakon što je ove godine prodao nekoliko milijardi dolara vredne akcije kompanije Epl i Benk of Amerika.
Četvrtina zaposlenih bi pristala na manju platu samo da rade od kuće
02.11.2024.•
5
Oko 23 odsto zaposlenih u Srbiji pristalo bi na smanjenje zarade da bi zadržali mogućnost da rade od kuće.
U Srbiju moguć uvoz vozila starih i 24 godine: Ove godine će stići 130.000 polovnjaka
02.11.2024.•
7
Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina i jedina smo zemlja u regionu u kojoj je dozvoljen uvoz automobila sa euro 3 i 4 motorom.
Poreska uprava šalje rešenja frilenserima za porez iz 2019. godine
01.11.2024.•
1
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Ilić: U Srbiju se uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva, pitanje gde ono završi
01.11.2024.•
4
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Slobodan Ilić kazao je da se u Srbiju nekontrolisano uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva.
EPS ugasio više od 100 blagajni za naplatu struje: Dodatni popusti za slanje računa na mejl
01.11.2024.•
7
Elektroprivreda Srbije (EPS) je ugasila 106 blagajni za naplatu električne energije.
Đedović Handanović: Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklernih postrojenja do kraja godine
01.11.2024.•
18
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da izmene Zakona o energetici budu u parlamentu do kraja godine.
Nove cene goriva: Pojeftinili dizel i benzin
01.11.2024.•
6
Dizel i benzin će danas od 15 sati na pumpama u Srbiji pojeftiniti za po jedan dinar po litru.
Kraj akcije "Najbolja cena": Vučevićeva bleda kopija Vučićevog populističkog čeda
31.10.2024.•
27
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Vlada usvojila predloge finansijskih i poreskih zakona: Povećava se neoporezivi iznos zarade
31.10.2024.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas set predloga zakona iz oblasti finansija, kao i set poreskih zakona.
Google kažnjen sa 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolara
31.10.2024.•
11
Rusija je kaznila Google novčanom kaznom u iznosu od neverovatnih 20 kvintilijardi dolara, nakon što je američki tehnološki gigant uklonio jedan ruski kanal sa Youtube-a.
Stelantis beleži dalji pad prodaje: Dva faktora koji utiču na to
31.10.2024.•
2
Grupa Stelantis, koja je matična kuća Pežoa, Fijata i Krajslera, beleži pad prodaje u trećem kvartalu ove godine od 27 odsto, na 33 milijardi evra.
SAD uvele sankcije za dve firme iz Srbije i Crne Gore zbog prodaje opreme Rusiji
31.10.2024.•
4
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
EU pokreće istragu protiv Temua zbog prodaje falsifikovanih i nebezbednih proizvoda
31.10.2024.•
4
Evropska komisija će otvoriti formalni postupak protiv kineske platforme za onlajn prodaju Temu kako bi ispitala da li krši pravila o suzbijanju prodaje nelegalnih proizvoda, prenosi Blumberg.
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune
31.10.2024.•
18
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune.
Za registrovana gazdinstva: Do 10. novembra subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru
30.10.2024.•
2
Do 10. novembra obezbeđena je subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru za sva registrovana poljoprivredna gazdinstva u Srbiji.
Vučić bi sa trgovinskim lancima razgovarao o marži: Džaba sve kad je plata mala
30.10.2024.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je trgovinskim lancima da zarađuju na količini, a ne na visokim cenama.
Analiza pokazala: Srbiji će u narednoj deceniji biti potrebno bar 100.000 radnika
30.10.2024.•
9
Iako je potencijal za stvaranje zajedničkog tržišta rada u zemljama Zapadnog Balkana veliki, u praksi do radnih migracija ne dolazi i najveći deo migracija sa Zapadnog Balkana usmeren je na EU.
Građani Srbije u proseku uštede 6.500 dinara: "Savet je da to budu tri, četiri mesečne plate"
30.10.2024.•
8
Prosečna mesečna ušteđevina u 2024. godini iznosila je 6.500 dinara, što je za 500 dinara više nego u prošloj godini, rezultat je istraživanja, uoči 31. oktobra - Svetskog dana štednje.
Britanski maloprodajni lanac otvara prodavnice u Srbiji
30.10.2024.•
3
Prve prodavnice Miller Grupe u Srbiji biće otvorene tokom novembra i decembra na aerodromu "Nikola Tesla".
Zašto nam je sve skupo: Ekonomista smatra da su krivci država i pasivna regulatorna tela
29.10.2024.•
10
Ekonomista Saša Đogović ocenio je da jedan od glavnih razloga zašto su cene u Srbiji, posebno prehrambenih proizvoda, više nego na drugim tržištima jesu upravo marže.
Komentari 5
Monter
Mimi
Pele
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar