Deca umirala radeći u rudniku, sud zaključio: Microsoft, Tesla, Apple, Dell i Alphabet nevini

Američki savezni sud oslobodio je pet velikih tehnoloških kompanija odgovornosti za dečji rad u rudnicima kobalta u Demokratskoj Republici Kongo.
Deca umirala radeći u rudniku, sud zaključio: Microsoft, Tesla, Apple, Dell i Alphabet nevini
Foto: Pixabay
Grupa državljana DR Kongo koji su kao deca radili u rudnicima podnela je tužbu protiv Alphabet, Apple, Dell Technologies, Microsoft i Tesle, tvrdeći da su sarađivali s dobavljačima kobalta i time podržavali "prisilni rad".
 
Kobalt se koristi za izradu litijum-jonskih baterija, a gotovo dve trećine tog minerala vadi se u Demokratskoj Republici Kongo. Prema tužbi, kompanije su "namerno prikrivale" oslanjanje dobavljača kobalta na dečji rad. Mnoga deca radila su u rudnicima kako bi se spasila od gladi i ekstremnog siromaštva.
Grupa od 16 tužitelja uključuje i predstavnike petoro dece koja su umrla u rudniku. Dobavljači uključuju Eurasian Resources Group, Glencore, Umicore i Zhejiang Huayou Cobalt, pokazuju sudski dokumenti. Niko od njih nije naveden među optuženima, napominje Rojters.
 
U novembru 2021. sudija vašingtonskog suda Karl Nikols odbio je njihovu tužbu, a apelacioni sud u distriktu Kolumbija potvrdio je sada njegovu odluku i presudio u korist tehnoloških kompanija.
Kupovina kobalta u globalnom lancu snabdevanja ne predstavlja "učešće u projektu", prema američkom saveznom zakonu koji štiti decu i druge žrtve trgovine ljudima i prisilnog rada, zaključio je sud.   
 
Sutkinja Neomi Rao rekla je da tužioci imaju pravnu osnovu za zahtev za odštetu, ali nisu dokazali da je odnos pet kompanija s dobavljačima prekoračio granice odnosa kupaca i prodavaca niti da su kompanije mogle da zaustave dečji rad.
 
Odgovornost za trgovinu radnom snagom snose brojni drugi subjekti, uključujući posrednike u zapošljavanju, druge potrošače kobalta i vladu DR Konga, dodala je Rao.
 
"Bez konkretnijih tvrdnji, pitanje glasi da li je uverljivo dokazano da su tehnološke kompanije kupovinom neodređene količine kobalta u lancu snabdevanja s ishodištem u rudnicima u DR Kongu 'sarađivale na projektu' s bilo kim ko snosi odgovornost za prisilni rad u tom lancu", napisala je sutkinja u presudi.
 
"Mi smatramo da nije", zaključak je suda. 
 
Advokat tužitelja Teri Kolingsvort napisao je u mejlu da se njegovi klijenti mogu dalje žaliti i podneti nove tužbe ako kompanije prekrše kriterijume koje je sud naveo.
 
Presuda je "snažan podsticaj na izbegavanje transparentnosti u odnosima s dobavljačima, uprkos javnim obećanjima o politici 'nulte tolerancije' prema dečjem radu", rekao je Kolingsvort.
Dell je u saopštenju naglasio da insistira na poštovanju ljudskih prava radnika u celom lancu snabdevanja i da nikada nije svesno nabavljao proizvode nastale dečjim radom. 
 
Google nije odmah komentarisao presudu. 
 
Apple, Microsoft, Tesla i njihovi advokati nisu odgovorili na upit za komentar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ah

    11.03.2024 08:44
    .
    Ah, taj divni demokratski zapad.
  • Маркони

    11.03.2024 08:18
    Ххх
    Је ли то по оној народној " кадија те тужи кадија ти суди"...колонизатори..фуј...
  • Kika

    11.03.2024 08:02
    Ne brinite, uskoro će i kod nas deca u rudnike. Sve više smo kolonija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.