U Srbiji više od 22.000 registrovanih stanova na dan, mnogo više neregistrovanih

U Srbiji ima više od 22.500 registrovanih stanova koji se izdaju na dan i vode se kao ugostiteljski objekti.
U Srbiji više od 22.000 registrovanih stanova na dan, mnogo više neregistrovanih
Foto: Pixabay
I neregistrovanih je mnogo, ali se tačan broj ne zna. Ipak, ima i onih koji imaju zabranu za izdavanje. 
 
Kako piše RTS, 150 ljudi je kažnjeno i zabranjeno im je da se bave ovim poslom.
Dunja Đenić iz Ministarstva turizma i omladine napominje za RTS da stanovi moraju biti registrovani u predviđenom registru – za pravna lica to je Agencija za privredne registre a za fizička centralni informativni sistem.
 
Moraju podneti zahtev za kategorizaciju ako govorimo o objektima koji podležu tome. Taj zahtev se podnosi, digitalno onlajn, putem centralnog informacionog sistema i u zavisnosti da li je navedeni objekat kategorisala lokalna samouprava ili je nadležno ministarstvo obavilo kategorizaciju, objašnjava Đenić.
 
Svaki objekat mora da zadovolji minimalne tehničke uslove koje propisuju podzakonski akti doneseni na osnovu Zakona o ugostiteljstvu.
Nenad Todorović iz Privredne komore Srbije navodi da su cene privatnog smeštaja u Beogradu na nivou od pre dvadeset godina.
 
"Za Beograd bi apartman trebalo da bude skuplji od hotelskog smeštaja jer ima pogodnosti kao što je kuhinja. Mi smo trenutno najjeftiniji, Budimpešta je duplo skuplja, Solun takođe a da ne govorimo o daljim destinacijama tipa Barselona, Milano, Rim gde su cene i četiri puta veće", navodi Todorović za RTS.
 
Todorović apeluje na stanodavce da podignu cene minimum 30 odsto jer je minimalna preporučena cena za Beograd 70 evra. Prema njegovim rečima, sa trenutnih od 40 do 50 evra za dan, niko ne može da se pripremi za Ekspo, da renovira stan.
 
Država je obezbedila olakšice za fizička lica koja se bave ovim poslom, kažu i u Ministarstvu turizma. Registracija na sajtu E-turista i podnošenje zahteva za utvrđivanje poreske naknade su pojednostavljeni, a iznos poreza je umanjen. Određuje se na osnovu lokacije smeštaja i broja ležajeva.
Za jedan ležaj na godišnjem nivou porez iznosi oko 10.000 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Maki

    04.04.2024 13:00
    @Joca
    U predhodnim komentarima vam je sko sve objasnjeno. Stan modernog dizajna i opreme ako je u uzem centru grada ide 30 do 50 eu za 24h. Od 30 dana u mesecu 15 je sigurno zauzet dok u vreme godišnjih odmora i svih 30 dana je zauzeto. Nema tu stranih turista vec iz unutrasnjosti i domace kres varijante i slicno.
  • Маре

    04.04.2024 09:02
    Маре
    Веома исплативо на дан него рентирати месечно бар у мом случају! Месечно неможеш бити испод 500 евра са трошковима! Нормално неможеш узимати новац за старудију и сл.већ ново модерно и безбедно
  • Cigi

    04.04.2024 08:44
    Cigi
    Izdajem stan na dan već tri godine za 40 evra. Opremljen uzi centar parking mesto 15 do 20 dana je izdat mesecno. Pretezno su stalne musterije dok leti od Egzita do sredine Avgusta bude sve rezervisano i pred Novu Godinu. Nije lose onaj ko ima dva tri moze pristojno ziveti od toga. Cenu diktira lokacija gradnja enterijer i parking koji se pretezno trazi da je zatvorenog tipa. Ima dosta gradjana koji poseduju vise stanova u novogradnji i ozbiljan novac od ovoga zaradjuju.Do sada nisam imao problema i ako je bilo to se resavalo licno jer koja je vrha sve prijaviti kada za svoje novce(porez) od drzave nista nedobijas bukvalno! Zakon se mora promeniti i biti brz i efikasan kao i mnoge benificije vlasnik treba dobijati kao u EU i tada nebi bilo neprijavljenih. Sve je korist i interes u ovom poslu ga nema oporezivanjem i trajace dok traje bitno da se novac okrece i zaradjuje!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija