Srbija uskoro dobija listu deficitarnih zanimanja: Na njoj će biti zanatlije, mesari, radiolozi...
Srbija bi ove godine trebalo da dobije prvu preciznu listu deficitarnih zanimanja.
Foto: 021.rs
Ovo za Euronews Srbija kažu u radnoj grupi koju je formiralo Ministarstvo za rad.
Lista ima za cilj da poslodavcima olakša zapošljavanje stranaca na radna mesta koja se ne mogu popuniti domaćim radnicima.
U Privrednoj komori Srbije kažu da toj temi pristupaju iz dva ugla - da se trenutno reši gorući problem nedostatak kadrova zapošljavanjem stranaca, a sa druge strane i da se u Srbiji školuju kadrovi u skladu sa potrebama privrede.
Iako preciznih podataka o radnicima koji nedostaju na domaćem tržištu rada nema, u Uniji poslodavaca Srbije kažu da mnogi sektori imaju nedovoljno zaposlenih.
"Zanatlije, sektor građevine svi mogući poslovi koji postoje. Mada imamo i sektor saobraćaja, sektor trgovine. Čak imamo i sektor medicine u nekim delovima - radiolozi, pedijatri, anesteziolozi. Realno bi moglo da se nabraja u nedogled, ali svakako nam dosta kadrova nedostaje", rekla je Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca Srbije.
Aleksandra Lakićević, jedna od članica radne grupe u ime Nemačke razvojne saradnje u Srbiji koju sprovodi GIZ, objašnjava da je dugoročni cilj da se napravi sistem za redovno praćenje kadrova koji nedostaju u zemlji.
"U ovom momentu ne znamo koliko je tih zanimanja. Metodologija deficitarnih zanimanja je usvojena prošle godine i podrazumeva kvantitativni i kvalitativni deo, odnosno pregled postojećih baza podataka u javnoj upravi, podacima o broju nezaposlenih, dužini traženja posla, brzom sticanju posla, kretanju plata i tako dalje. Na osnovu svih tih parametara izvući će se kvantitativna analiza i pokazatelji o deficitarnim zanimanjima u Srbiji", rekla je Lakićević.
U Uniji poslodavaca Srbije kažu da je ideja da se lista deficitarnih zanimanja napravi kako bi se olakšala primena Zakona o zapošljavanju stranaca.
Preciziraju da će ta zanimanja koja se budu našla na listi biti oslobođena procene tržišta rada.
"Ukoliko poslodavac ima potrebu da zaposli nekog ko je zanimanja koje se nalazi na listi, moći će da preskoči taj prvi korak odnosno obraćanje Nacionalnoj službi radi provere da li postoji domaći državljanin koji taj posao može da radi. S tim da bi se naravno to na neki duži vremenski period rešilo. Mi smo iz Unije poslodavaca podneli inicijativu za sveobuhvatnu reformu obrazovnog sistema", navodi Jevtović.
Lakićević kaže da bi, kako se sada planira, lista mogla da bude gotova do sredine ili kraja leta.
"To zavisi od dosta faktora, opterećenosti institucija koje su uključene u proces i postupak i drugih faktora, ali u principu ove godine bi trebalo da bude gotova", rekla je Lakićević.
Koje profile traži privreda
Mirjana Kovačević, rukovoditeljka Centra za edukaciju, dualno obrazovanje i obrazovne politike i direktorka Poslovne akademije PKS, kaže za Euronews Srbija da kada je reč o izradi te liste, već postoje neki podaci.
Kovačević je navela da postoji izražena potreba privrednika za jednim brojem obrazovnih profila, koje učenici ne prepoznaju kao interesantne kada biraju srednju školu, a da su među tim profilima bravar-zavarivač, industrijski mehaničar, modni krojač, ali i industrijski krojač kreiran za potrebe automobilske industrije.
"Tu su recimo stolar, obućar, mesar, izrađivač hemijskih proizvoda, operator osnovnih građevinskih radova, operator za mašinsku obradu rezanjem. To su obrazovni profili koje privreda traži, učenici ih slabije biraju, ali takođe traženi obrazovni profili jesu i vozači, mehaničari motornih vozila, kuvari, konobari. To su već obrazovni profili koji su našim učenicima interesantniji, tako da je tu i upis bolji. Ovoj listi možemo da dodamo i administrativne tehničare, administrativne saradnike ili recimo knjigovođe, trgovce", rekla je ona.
Ona je istakla da je suština dualnog modela obrazovanja da se povežu učenici i kompanije kako bi se u dugom roku rešio problem deficita kadrova.
Prema njenim rečima, lista se svakako pravi radi lakšeg zapošljavanja stranaca, a biće i baza i za obrazovni sektor, odnosno za određivanje pravaca u kojem dalje treba da se razvija, pre svega, stručno obrazovanje.
Kovačević kaže da će učenici koji se opredele za školovanje za neki od obrazovnih profila koji se budu našli na listi deficitarnih zanimanja mogu da računaju na odgovarajuću podršku, odnosno jedna vid stipendije, a i privrednici koji se odluče za školovanje mladih mogu računati na povrat uloženih sredstava.
Ona je objasnila da zapravo angažovanjem stranaca privreda opet ima problem.
"Treba da te strance uvede u posao, da ih pre svega prilagodi našem načinu života, da omogući da stranci nauče jezik i da se prilagode kulturi. To je opet dodatni trošak slično kao u situaciji kada vršimo prekvalifikaciju kadrova koji prilikom opredeljenja svog obrazovanja i razvoja karijere nisu učinili dobre izbore ili nisu našli adekvatan posao. Tako da u tom kontekstu ovoj temi prilazimo iz dva ugla i iz ugla da rešimo trenutno, hitno, goruće probleme, nedostatak kadrova zapošljavanjem stranaca, a sa druge strane i da školujemo kadrove u potpunosti i u skladu sa potrebama privrede", zaključila je Kovačević.
Ukoliko se u međuvremenu ispostavi da neka zanimanja više nisu deficitarna, odnosno da ima dovoljno domaćih kadrova, čiji bi posao strani radnici mogli da ugroze, zakon predviđa da Vlada Srbije može da ograniči broj dozvola koje se izdaju strancima, odnosno da ih izbriše sa liste deficitarnih zanimanja.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Voren Bafet nakon prodaje akcija Epla: "Teži" za 325 milijardi dolara u kešu
02.11.2024.•
2
Američki milijarder Voren Bafet trenutno poseduje više od 325 milijardi dolara u gotovini, nakon što je ove godine prodao nekoliko milijardi dolara vredne akcije kompanije Epl i Benk of Amerika.
Četvrtina zaposlenih bi pristala na manju platu samo da rade od kuće
02.11.2024.•
6
Oko 23 odsto zaposlenih u Srbiji pristalo bi na smanjenje zarade da bi zadržali mogućnost da rade od kuće.
U Srbiju moguć uvoz vozila starih i 24 godine: Ove godine će stići 130.000 polovnjaka
02.11.2024.•
9
Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina i jedina smo zemlja u regionu u kojoj je dozvoljen uvoz automobila sa euro 3 i 4 motorom.
Poreska uprava šalje rešenja frilenserima za porez iz 2019. godine
01.11.2024.•
1
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Ilić: U Srbiju se uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva, pitanje gde ono završi
01.11.2024.•
5
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Slobodan Ilić kazao je da se u Srbiju nekontrolisano uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva.
EPS ugasio više od 100 blagajni za naplatu struje: Dodatni popusti za slanje računa na mejl
01.11.2024.•
7
Elektroprivreda Srbije (EPS) je ugasila 106 blagajni za naplatu električne energije.
Đedović Handanović: Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklernih postrojenja do kraja godine
01.11.2024.•
18
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da izmene Zakona o energetici budu u parlamentu do kraja godine.
Nove cene goriva: Pojeftinili dizel i benzin
01.11.2024.•
6
Dizel i benzin će danas od 15 sati na pumpama u Srbiji pojeftiniti za po jedan dinar po litru.
Kraj akcije "Najbolja cena": Vučevićeva bleda kopija Vučićevog populističkog čeda
31.10.2024.•
27
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Vlada usvojila predloge finansijskih i poreskih zakona: Povećava se neoporezivi iznos zarade
31.10.2024.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas set predloga zakona iz oblasti finansija, kao i set poreskih zakona.
Google kažnjen sa 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolara
31.10.2024.•
11
Rusija je kaznila Google novčanom kaznom u iznosu od neverovatnih 20 kvintilijardi dolara, nakon što je američki tehnološki gigant uklonio jedan ruski kanal sa Youtube-a.
Stelantis beleži dalji pad prodaje: Dva faktora koji utiču na to
31.10.2024.•
2
Grupa Stelantis, koja je matična kuća Pežoa, Fijata i Krajslera, beleži pad prodaje u trećem kvartalu ove godine od 27 odsto, na 33 milijardi evra.
SAD uvele sankcije za dve firme iz Srbije i Crne Gore zbog prodaje opreme Rusiji
31.10.2024.•
4
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
EU pokreće istragu protiv Temua zbog prodaje falsifikovanih i nebezbednih proizvoda
31.10.2024.•
4
Evropska komisija će otvoriti formalni postupak protiv kineske platforme za onlajn prodaju Temu kako bi ispitala da li krši pravila o suzbijanju prodaje nelegalnih proizvoda, prenosi Blumberg.
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune
31.10.2024.•
18
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune.
Za registrovana gazdinstva: Do 10. novembra subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru
30.10.2024.•
2
Do 10. novembra obezbeđena je subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru za sva registrovana poljoprivredna gazdinstva u Srbiji.
Vučić bi sa trgovinskim lancima razgovarao o marži: Džaba sve kad je plata mala
30.10.2024.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je trgovinskim lancima da zarađuju na količini, a ne na visokim cenama.
Analiza pokazala: Srbiji će u narednoj deceniji biti potrebno bar 100.000 radnika
30.10.2024.•
9
Iako je potencijal za stvaranje zajedničkog tržišta rada u zemljama Zapadnog Balkana veliki, u praksi do radnih migracija ne dolazi i najveći deo migracija sa Zapadnog Balkana usmeren je na EU.
Građani Srbije u proseku uštede 6.500 dinara: "Savet je da to budu tri, četiri mesečne plate"
30.10.2024.•
8
Prosečna mesečna ušteđevina u 2024. godini iznosila je 6.500 dinara, što je za 500 dinara više nego u prošloj godini, rezultat je istraživanja, uoči 31. oktobra - Svetskog dana štednje.
Britanski maloprodajni lanac otvara prodavnice u Srbiji
30.10.2024.•
3
Prve prodavnice Miller Grupe u Srbiji biće otvorene tokom novembra i decembra na aerodromu "Nikola Tesla".
Zašto nam je sve skupo: Ekonomista smatra da su krivci država i pasivna regulatorna tela
29.10.2024.•
10
Ekonomista Saša Đogović ocenio je da jedan od glavnih razloga zašto su cene u Srbiji, posebno prehrambenih proizvoda, više nego na drugim tržištima jesu upravo marže.
Komentari 16
Silver
/
to su uvek bili frilenserski poslovi a malo smo trziste.
odnedavno se takvi zaposljavaju samo zbog subvencija
KB
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar