Srbija jedna od samo tri zemlje koje će kineski predsednik posetiti u Evropi: Zašto?
Kineski predsednik Si Đinping u okviru svoje evropske turneje posetiće Beograd 8. maja.
Foto: FoNet/AP
Dolazak predsednika jedne od najmoćnijih zemalja sveta u Beograd, prema ocenama diplomata, pokazuje uvažavanje i interesovanje Kine za Srbiju, čime Beograd mora biti zadovoljan.
Tokom evropske turneje, prve posle izbijanja pandemije kovida19, Si Đinping će posetiti Francusku, Mađarsku i Srbiju. Predsednik Kine će se tokom boravka u Beogradu sastati sa Aleksandrom Vučićem i ostalim državnim zvaničnicima.
Poseta Si Đinpinga dolazi nešto više od pola godine nakon posete srpskog kolege Pekingu, kada je na međunarodnom forumu "Pojas i put" u prisustvu dva predsednika potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, koji bi uskoro trebalo da stupi na snagu. Tom prilikom potpisano je i više bilateralnih dokumenata - o saradnji policije u upravljanju vanrednim situacijama, ekonomskoj, investicionoj i industrijskoj saradnji, o izgradnji više saobraćajnica, srpsko-kineskog industrijskog parka, izvozu jabuka, modernizaciji fiksne mreže, digitalizaciji, kulturnoj saradnji...
Si Đinping je prethodno boravio u Srbiji u junu 2016. godine, što je bila prva poseta predsednika Kine Beogradu posle više od 30 godina. I tada je, takođe, potpisan niz međudržavnih sporazuma, među kojima i deklaracija o strateškom partnerstvu.
Sa stanovišta diplomatije i međunarodnih odnosa, najavljena poseta kineskog predsednika Beogradu posmatra se kao dokaz da Kina uvažava i pokazuje interesovanje za Srbiju. Diplomata i profesor FPN-a u penziji Ivo Visković za N1 kaže da je poseta kineskog predsednika vrlo značajna za Srbiju.
"Mi smo u odnosu na Kinu patuljak i dolazak njihovog predsednika znači određenu vrstu uvažavanja ili posebnih interesa koje Kina ispoljava prema jednoj tako maloj zemlji. Odnos Kine prema Srbiji se može pohvaliti. Oni su do sada prema nama bili vrlo uzdržani. Nisu nikakve grube pritiske vršili, a sa druge strane mislim da su i oni zadovoljni odnosom Srbije prema pitanjima koja su interesantna za Kinu, poput stava po pitanju Tajvana, tako da i sa jedne i sa druge strane postoji izražen interes koji nije konfliktan", kaže Visković za portal N1.
Diplomata Zoran Milivojević za N1 kaže da je dolazak Si Đinpinga pokazatelj koliko Kina uvažava Srbiju.
"Kina uvažava Srbiju poštujući suverenitet i teritorijalni integritet, poštuje Rezoluciju 1244 i svoje odnose ničim ne uslovljava. Nema političkih uslova i nema ničeg što bi bilo smetnja za produbljivanje saradnje u bilo kom smislu, za razliku od naših odnosa vezano za EU, gde imamo neke geo-političke zahteve, gde imamo nerešeno pitanje KiM ili recimo sa Ruskom Federacijom gde sad ima problema u vezi sa Ukrajinom i za naše odnose sa EU", kaže Milivojević.
Zašto je Srbija, kao mala zemlja, važna Kini?
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović nedavno je rekao da je Kina drugi najvažniji ekonomki partner Srbije, odmah posle Nemačke i da je izvoz naše zemlje u Kinu prošle godine iznosio milijardu i 200 miliona dolara.
O kinesko-srpskim odnosima u domaćoj javnosti govori se u superlativima, potencira se da je Kina postala najveći individualni investitor u Srbiji, a prilikom susreta predstavnika dve zemlje u obraćanju je nezaobilazno pominjanje „čeličnog prijateljstva“. Sa druge strane, na račun kineskih investitora stižu i kritike, pre svega, kada je u pitanju transparentnost poslovanja, poštovanje lokalnih zakona i odnos prema zaposlenima i životnoj sredini.
Kada je u pitanju kineski interes za Srbiju, sagovornici portala N1 saglasni su da on proizlazi iz njenih odnosa i planova u vezi sa Evropom.
"Kina Srbiju tretira na najviši mogući način u političkom smislu iz prostog razloga što Srbija ima specifičnu poziciju u evropskom prostoru, nije uključena ni u NATO ni u EU, nije vezana ni za Rusiju, na taj način da je direktno zavisna, i Kina Srbiju vidi kao, ja bih rekao, kao neku odskočnu dasku za njen nastup prema Evropi. Nije Srbija njoj ekonomski u toj meri značajna koliko je značajna politički i kao mogućnost da ovde bude prisutna i da neke svoje strateške ciljeve realizuje", kaže Milivojević.
Kada su u pitanju kineski interesi u Srbiji, prema mišljenju profesora Viskovića, oni su prvenstveno vezani za, kako kaže, jednu vrstu stvaranja mostobrana u Evropi.
"Kina ima interes za Srbiju zbog toga što mislim da može sa ovog prostora da uspostavlja jednu dosta jaku i trajnu saradnju da utiče i na susedne zemlje i na region, jer Put i pojas koji je njihova koncepcija odnosa sa Evropom mora da se oslanja i na takve male zemlje kao što je Srbija, s obzirom da njihovi konkurenti na ekonomskom planu, velike zemlje EU postavljaju ograničenja koja im je mnogo lakše da izbegavaju saradnjom preko Srbije, nego pokušajem da direktno prodru na ta tržišta", navodi on.
S druge strane, Kina, kako kaže, traži i političke saveznike, ali, ističe Visković, to bi moglo da bude problem za Srbiju.
"Tu je, što se tiče interesa EU, mnogo ozbiljnija situacija i oni verovatno ne bi glatko prihvatili da se Srbija čvršće vezuje politički za Kinu, s obzirom na već ispoljene probleme u odnosima sa Rusijom, jer Srbija nije u potpunosti prihvatila mere EU, a oni, naravno, traže da se sa njima uskladimo", kaže diplomata.
Šta Srbija može da očekuje od odnosa sa Kinom?
Očekivanja od posete predsednika jedne od najmoćnijih zemalja sveta Beogradu, kao što je to bio slučaj i 2016, i ovog puta su velika.
Milivojević naglašava da je Kina za Srbiju bila značajna kada je reč o ekonomskoj stabilizaciji zemlje.
"U momentu kada su Amerikanci napustili Smederevo, Kina je preuzela i u dobroj meri spasila Srbiju od svih šteta koje bi nastale da smo ostali bez tog angažmana. Drugo, preuzela je Bor i dosta je uložila u razvoj Bora i otvaranje novih rudnika, što su neke strateške stvari. Treće, Kina je Srbiji bila ključni partner u projektu izgradnje saobraćajne infrastrukture, i kad je reč o železnici i kad je reč o putevima i to je nešto što je u ekonomskoj sferi za Srbiju značajno", navodi ovaj diplomata.
Ceo tekst N1 čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Katar zapretio obustavom isporuke gasa Evropskoj uniji
22.12.2024.•
2
Katar je zapretio da će zaustaviti isporuku gasa Evropskoj uniji ako zemlje članice budu striktno primenjivale nove zakone.
"Svaka najava se završi porazom države": Bez fiskalnih kasa pijačari, taksisti, advokati, crkva...
22.12.2024.•
19
Pojedine grane privrede još "vešto izbegavaju" fiskalne kase, iako se njihovo uvođenje najavljuje već godinama. S druge strane, i stručna javnost je podeljena oko toga kome treba uvesti fiskalne kase.
Ako niste prodali besplatne akcije: To možete da uradite još dve godine bez provizije
22.12.2024.•
8
Ko nije prodao svoje besplatno dobijene akcije, to može da uradi i naredne dve godine bez plaćanja provizija za trgovanje.
Zbog inflacije: Poljska prodaje 1.100 tona maslaca
22.12.2024.•
2
Poljska je odlučila da proda 1.100 tona rezervi smrznutog maslaca kako bi ublažila rast cena ove namirnice.
Folksvagen će ukinuti više od 35.000 radnih mesta
21.12.2024.•
2
Najveći evropski proizvođač automobila Folksvagen ukinuće više od 35.000 radnih mesta u Nemačkoj do 2030. kako bi smanjio troškove, a istovremeno će izbeći zatvaranje fabrika i otpuštanja.
Vlada Srbije: Dodatak za penzionere sa penzijama do 65.000 dinara
20.12.2024.•
30
Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o uslovima, visini, obuhvatu korisnika penzija i dinamici isplate novčanog iznosa kao uvećanja uz penziju.
Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom
20.12.2024.•
9
Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.
Poskupeli i dizel i benzin - evo koliko sad koštaju
20.12.2024.•
16
Benzin i dizel u Srbiji će u narednih nedelju dana biti skuplji za dinar po litru.
Štrajkuju radnici sedam Amazonovih objekata u SAD
19.12.2024.•
0
Radnici u sedam objekata kompanije Amazon stupili su danas u štrajk, kako bi tokom prazničnog perioda za šoping naterali ovog velikog internetskog trgovca da potpište kolektivni sporazum.
NIS - svako ima svoj interes
19.12.2024.•
27
Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.
NBS povećala naknade
19.12.2024.•
9
Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.
U slučaju da NIS-u budu uvedene sankcije: Kolike su rezerve Srbije i koja su rešenja?
19.12.2024.•
18
U slučaju da SAD uvedu najrigoroznije sankcije Naftnoj industriji Srbiji (NIS), koje bi podrazumevale nemogućnost kupovine i prerade nafte, Srbija bi sa trenutnim rezervama izdržala oko dva meseca.
EU kaznila Netfliks sa 4,75 miliona evra zbog kršenja uredbe o zaštiti podataka
18.12.2024.•
0
Holandski organ za zaštitu podataka kaznio je američku striming platformu Netfliks sa 4,75 miliona evra zbog kršenja Uredbe Evropske unije o zaštiti podataka.
Aleksić o pasivnom statusu domaćinstava: Država se obračunava sa poljoprivrednicima, sve veći otpor
17.12.2024.•
6
Politika aktuelne vlasti je tokom poslednjih 12 godina, poljoprivredu sistemski uništavala umesto da je podstiče, rekao je narodni poslanik Miroslav Aleksić.
Vučić: Vlada da formira tim koji će se baviti sankcijama NIS-u, moraću da pričam sa Putinom
17.12.2024.•
21
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je danas Vladi Srbije da formira tim koji će se baviti posledicama sankcija koje će SAD navodno uvesti NIS-u.
Kompanija u vlasništvu Volkswagena više neće gume iz Linglonga - zbog eksploatacije radnika
17.12.2024.•
17
Nemačka kompanija MAN Truck & Bus tvrdi da je u novembru obustavila nabavku guma iz zrenjaninske fabrike kineske kompanije Linglong, posle višegodišnjih navoda o eksploataciji radnika u ovoj fabrici.
Deset miliona evra iz budžetske rezerve za Beograd na vodi
17.12.2024.•
10
Kreativno inovativni multifunkcionalni centar Ložionica, koji se gradi u kompleksu Beograd na vodi, dobio je nešto više od 10 miliona evra iz budžeta, objavljeno je u Službenom glasniku.
Slučajno otkrio tuđu firmu na svojoj adresi, nadležni mu rekli: "Nema brisanja kad niste vlasnik"
16.12.2024.•
32
Da banka nije poslala pismo preduzeću registrovanom na adresi gde živi, Beograđanin Zoran Miletić ne bi ni znao da je nepoznata firma za svoju poslovnu adresu izabrala njegov stan na Čukarici.
Mali o tome da li ćemo ponovo iz flaša sipati gorivo: Sankcije NIS-u veliki i težak problem
16.12.2024.•
115
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da bi uvođenje sankcija NIS-u bilo izuzetno loše za Srbiju.
Turska zabranila da se datumi osnivanja fudbalskih klubova koriste kao šifre za platne kartice
16.12.2024.•
0
U Turskoj će biti ukinute debitne i kreditne platne kartice koje kao lozinke koriste datume osnivanja fudbalskih klubova.
Hil o mogućim sankcijama NIS-u: Rizik saradnje sa ruskim firmama odavno poznat
15.12.2024.•
23
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da ne može da komenatriše mogućnost uvođenja američkih sankcija kompaniji NIS.
Komentari 56
Voja
ja
Zeze
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar