
Srbija jedna od samo tri zemlje koje će kineski predsednik posetiti u Evropi: Zašto?
Kineski predsednik Si Đinping u okviru svoje evropske turneje posetiće Beograd 8. maja.

Foto: FoNet/AP
Dolazak predsednika jedne od najmoćnijih zemalja sveta u Beograd, prema ocenama diplomata, pokazuje uvažavanje i interesovanje Kine za Srbiju, čime Beograd mora biti zadovoljan.
Tokom evropske turneje, prve posle izbijanja pandemije kovida19, Si Đinping će posetiti Francusku, Mađarsku i Srbiju. Predsednik Kine će se tokom boravka u Beogradu sastati sa Aleksandrom Vučićem i ostalim državnim zvaničnicima.
Poseta Si Đinpinga dolazi nešto više od pola godine nakon posete srpskog kolege Pekingu, kada je na međunarodnom forumu "Pojas i put" u prisustvu dva predsednika potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, koji bi uskoro trebalo da stupi na snagu. Tom prilikom potpisano je i više bilateralnih dokumenata - o saradnji policije u upravljanju vanrednim situacijama, ekonomskoj, investicionoj i industrijskoj saradnji, o izgradnji više saobraćajnica, srpsko-kineskog industrijskog parka, izvozu jabuka, modernizaciji fiksne mreže, digitalizaciji, kulturnoj saradnji...
Si Đinping je prethodno boravio u Srbiji u junu 2016. godine, što je bila prva poseta predsednika Kine Beogradu posle više od 30 godina. I tada je, takođe, potpisan niz međudržavnih sporazuma, među kojima i deklaracija o strateškom partnerstvu.
Sa stanovišta diplomatije i međunarodnih odnosa, najavljena poseta kineskog predsednika Beogradu posmatra se kao dokaz da Kina uvažava i pokazuje interesovanje za Srbiju. Diplomata i profesor FPN-a u penziji Ivo Visković za N1 kaže da je poseta kineskog predsednika vrlo značajna za Srbiju.
"Mi smo u odnosu na Kinu patuljak i dolazak njihovog predsednika znači određenu vrstu uvažavanja ili posebnih interesa koje Kina ispoljava prema jednoj tako maloj zemlji. Odnos Kine prema Srbiji se može pohvaliti. Oni su do sada prema nama bili vrlo uzdržani. Nisu nikakve grube pritiske vršili, a sa druge strane mislim da su i oni zadovoljni odnosom Srbije prema pitanjima koja su interesantna za Kinu, poput stava po pitanju Tajvana, tako da i sa jedne i sa druge strane postoji izražen interes koji nije konfliktan", kaže Visković za portal N1.
Diplomata Zoran Milivojević za N1 kaže da je dolazak Si Đinpinga pokazatelj koliko Kina uvažava Srbiju.
"Kina uvažava Srbiju poštujući suverenitet i teritorijalni integritet, poštuje Rezoluciju 1244 i svoje odnose ničim ne uslovljava. Nema političkih uslova i nema ničeg što bi bilo smetnja za produbljivanje saradnje u bilo kom smislu, za razliku od naših odnosa vezano za EU, gde imamo neke geo-političke zahteve, gde imamo nerešeno pitanje KiM ili recimo sa Ruskom Federacijom gde sad ima problema u vezi sa Ukrajinom i za naše odnose sa EU", kaže Milivojević.
Zašto je Srbija, kao mala zemlja, važna Kini?
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović nedavno je rekao da je Kina drugi najvažniji ekonomki partner Srbije, odmah posle Nemačke i da je izvoz naše zemlje u Kinu prošle godine iznosio milijardu i 200 miliona dolara.
O kinesko-srpskim odnosima u domaćoj javnosti govori se u superlativima, potencira se da je Kina postala najveći individualni investitor u Srbiji, a prilikom susreta predstavnika dve zemlje u obraćanju je nezaobilazno pominjanje „čeličnog prijateljstva“. Sa druge strane, na račun kineskih investitora stižu i kritike, pre svega, kada je u pitanju transparentnost poslovanja, poštovanje lokalnih zakona i odnos prema zaposlenima i životnoj sredini.
Kada je u pitanju kineski interes za Srbiju, sagovornici portala N1 saglasni su da on proizlazi iz njenih odnosa i planova u vezi sa Evropom.
"Kina Srbiju tretira na najviši mogući način u političkom smislu iz prostog razloga što Srbija ima specifičnu poziciju u evropskom prostoru, nije uključena ni u NATO ni u EU, nije vezana ni za Rusiju, na taj način da je direktno zavisna, i Kina Srbiju vidi kao, ja bih rekao, kao neku odskočnu dasku za njen nastup prema Evropi. Nije Srbija njoj ekonomski u toj meri značajna koliko je značajna politički i kao mogućnost da ovde bude prisutna i da neke svoje strateške ciljeve realizuje", kaže Milivojević.
Kada su u pitanju kineski interesi u Srbiji, prema mišljenju profesora Viskovića, oni su prvenstveno vezani za, kako kaže, jednu vrstu stvaranja mostobrana u Evropi.
"Kina ima interes za Srbiju zbog toga što mislim da može sa ovog prostora da uspostavlja jednu dosta jaku i trajnu saradnju da utiče i na susedne zemlje i na region, jer Put i pojas koji je njihova koncepcija odnosa sa Evropom mora da se oslanja i na takve male zemlje kao što je Srbija, s obzirom da njihovi konkurenti na ekonomskom planu, velike zemlje EU postavljaju ograničenja koja im je mnogo lakše da izbegavaju saradnjom preko Srbije, nego pokušajem da direktno prodru na ta tržišta", navodi on.
S druge strane, Kina, kako kaže, traži i političke saveznike, ali, ističe Visković, to bi moglo da bude problem za Srbiju.
"Tu je, što se tiče interesa EU, mnogo ozbiljnija situacija i oni verovatno ne bi glatko prihvatili da se Srbija čvršće vezuje politički za Kinu, s obzirom na već ispoljene probleme u odnosima sa Rusijom, jer Srbija nije u potpunosti prihvatila mere EU, a oni, naravno, traže da se sa njima uskladimo", kaže diplomata.
Šta Srbija može da očekuje od odnosa sa Kinom?
Očekivanja od posete predsednika jedne od najmoćnijih zemalja sveta Beogradu, kao što je to bio slučaj i 2016, i ovog puta su velika.
Milivojević naglašava da je Kina za Srbiju bila značajna kada je reč o ekonomskoj stabilizaciji zemlje.
"U momentu kada su Amerikanci napustili Smederevo, Kina je preuzela i u dobroj meri spasila Srbiju od svih šteta koje bi nastale da smo ostali bez tog angažmana. Drugo, preuzela je Bor i dosta je uložila u razvoj Bora i otvaranje novih rudnika, što su neke strateške stvari. Treće, Kina je Srbiji bila ključni partner u projektu izgradnje saobraćajne infrastrukture, i kad je reč o železnici i kad je reč o putevima i to je nešto što je u ekonomskoj sferi za Srbiju značajno", navodi ovaj diplomata.
Ceo tekst N1 čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Srbija od SAD dobila najviše carine u regionu: Ko bi mogao najviše da bude oštećen?
03.04.2025.•
9
Srbija se našla među zemljama kojima su SAD, odlukom predsednika Donalda Trampa, uvele najviše carine.
Tramp posle uvođenja carinskih mera: "Operacija završena, pacijent preživeo"
03.04.2025.•
1
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će SAD izaći jače posle uvođenja carinskih mera širom sveta, što je dovelo do pada svetskih berzi i dolara.
Bez profita i investicija EPS propada
03.04.2025.•
3
Protekla zima je bila uočljivo hladnija nego proteklih godina, a lane je leto bilo vrelije nego i jedno do sada.
Dolar pao nakon objave Trampovih carina
03.04.2025.•
3
Vrednost američkog dolara, merena dolarskim indeksom (DXY), pala je danas na najniži nivo za skoro šest meseci.
NIS prošle godine poslovao lošije: Profit upola manji
03.04.2025.•
2
Naftna industrija Srbije završila je 2024. godinu sa više od 18 milijardi dinara neto dobitka, što je znatno manje od 41 milijarde dinara iz prethodne godine, proističe iz finansijskog izveštaja.
Austrija odustaje od keša: Svaka deseta radnja ne prima novčanice ili kovanice
03.04.2025.•
7
Svaka deseta radnja u Austriji više ne prima novčanice ili kovanice, pokazuju podaci iz izveštaja Nacionalne banke.
Reakcije na Trampovu "objavu rata" carinama: Kina najavila oštar odgovor, EU priprema kontramere
03.04.2025.•
8
Kina je oštro osudila najnovije carine koje su SAD uvele na kinesku robu, pozivajući Vašington da ih "odmah ukine" i upozoravajući da će preduzeti "odlučne kontramere".
Tramp uveo carine i ostrvima na kojima žive samo pingvini - ali to nije apsurdno
03.04.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto ostrvu Herd i ostrvima Mekdonald.
Amazon se u poslednjem momentu ponudio da kupi Tiktok
03.04.2025.•
1
Kompanija Amazon je praktično u "pet do 12" ponudila da kupi platformu Tiktok kojoj u subotu, 5. aprila preti zabrana rada na teritoriji SAD jer je kineska.
FOTO, VIDEO: Tramp uveo carine (skoro) svima redom, Srbiji od 37 odsto
03.04.2025.•
69
Američki predsednik Donald Tramp potpisao je izvršnu naredbu prema kojoj su u ponoć po lokalnom vremenu na snagu stupile "uzvratne carine".
Rok za prijavu i plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana je 15. maj
02.04.2025.•
0
Rok za prijavu i plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2024. godinu je 15. maj, saopštila je danas Poreska uprava Srbije.
Martinović: Mere praćenja slinavke i šapa biće izmenjene, a nelegalno premeštanje stoke kažnjeno
02.04.2025.•
0
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović rekao je da mere koje su trenutno na snazi u praćenju zaraznih bolesti slinavke i šapa biti redigovane, a da će nelegalno premeštanje stoke biti kažnjeno.
Đedović Handanović: Krajem 2025. moguć početak gradnje naftovoda između Srbije i Mađarske
02.04.2025.•
5
Ministarka energetike u tehničkom mandatu Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je završen deo tehničke dokumentacije za izgradnju naftovoda između Srbije i Mađarske.
Padaju u nesvest od loših uslova rada, a ako premaše normu dobiju - aplauz, slatkiš ili sok
02.04.2025.•
14
U Srbiji postoji 1.687 registrovanih fabrika u sektoru tekstila, odeće, kože i obuće, a broj registrovanih zaposlenih u ovoj oblasti je 60.725.
"Jedno je što pričaju u medijima o kreditima za mlade, a drugo je kad dođeš u banku"
02.04.2025.•
10
"Sine, jedno je što pričaju u medijima o kreditima za mlade, a drugo je kad dođeš u banku."
Poljoprivrednici nisu dobili podsticaj do 1. aprila kako je obećala Vlada Srbije
01.04.2025.•
26
Poljoprivrednicima do danas nije isplaćen osnovni podsticaj od 18.000 dinara po hektaru, iako je sporazumom iz oktobra pošle godine obećano da će dobiti novac do 1. aprila.
Fon der Lajen: EU ima odgovor na američke carine, ali radije bi da pregovara
01.04.2025.•
1
EU ima ozbiljan plan za odgovor na carine koje je uveo i koje bi trebalo da uvede američki predsednik Donald Tramp, iako bi radije pregovarala o rešenju, kaže predsednica Evropske komisije.
Spoljnotrgovinska razmena Srbije porasla u prva dva meseca, deficit veći za 47 odsto
31.03.2025.•
4
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prva dva meseca iznosila je 11,1 milijardu evra i bila je 4,7 odsto viša nego nego u isto vreme prošle godine saopštio je Republički zavod za statistiku.
Ministarstvo poljoprivrede: U Srbiji nema sumnje niti potvrđenog slučaja slinavke i šapa
31.03.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da u Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj slinavke i šapa, kao i da je poslednji slučaj te bolesti registrovan 1996. godine, na Kosovu.
Sankcije NIS-u: Moljakanje Amerike
31.03.2025.•
12
Po drugi put je odložena primena američkih sankcija prema Naftnoj industriji Srbije i narod je odahnuo.
AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku
31.03.2025.•
4
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Komentari 56
Voja
ja
Zeze
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar