A koliko je radno vreme: Poslodavci se svesno kreću ka kršenju zakona, još pre zapošljavanja

Objava jednog preduzetnika da, ukoliko kandidat na razgovoru za posao pita koliko je radno vreme, verovatno neće biti zaposlen, izazvala je burne reakcije.
A koliko je radno vreme: Poslodavci se svesno kreću ka kršenju zakona, još pre zapošljavanja
Foto: Pixabay
"Hajde da nešto objasnim – ukratko", napisao je jedan preduzetnik u, sada već obrisanoj, objavi na Linkedin-u, prenosi nedeljnik Vreme.
 
Imao je da objasni, ukratko, sledeće – ukoliko kandidat na razgovoru za posao upita koliko je radno vreme, postoji 99 odsto šanse da neće dobiti poziv za sledeći intervju i posao. Fotografija ove objave koju je napisao izvesni Dejan Dekić, preduzetnik i vlasnik agencije "ZipTalents" širi se društvenim mrežama u poslednjih nekoliko dana, a komentari su, najblaže rečeno, izuzetno negativni.
 
Kao razloge za ovakvo postupanje Dekić je naveo da mu to pitanje govori da kandidat više vrednuje svoje vreme nego svoje znanje i iskustvo, a da on "za svoje klijente 'hajruje' (zapošljava) isključivo ove druge".
Dekić je u međuvremenu obrisao objavu na Linkedin-u, ali ovo nije sprečilo da se komentari poput: "Koliko je radno vreme?" pojavljuju ispod njegovih drugih objava na ovoj mreži.
 
 
Svesno kretanje ka kršenju zakona
 
Zakon o radu propisuje da puno radno vreme u Srbiji iznosi 40 časova nedeljno. Sve preko toga bi, po zakonu, trebalo da bude dodatno plaćeno. Predsednik Udruženih sindikata Srbije "Sloga" i narodni poslanik Željko Veselinović kaže za Vreme da je ovakvo ponašanje poslodavca "apsolutno neprihvatljivo".
"On, u principu, ne krši zakon jer još uvek nije primio radnike na posao. Ali svaka osoba koja želi da se zaposli apsolutno ima pravo da zna šta se od nje traži, šta se očekuje. Tu pre svega mislim na vrstu posla, visinu zarade, radno vreme, uslove rada… U svakom slučaju, ako poslodavac postupi na taj način i odbije sve te ljude koji pitaju koliko je radno vreme, on je svesno krenuo u kršenje zakona i kršiće ga svakako, tu nema nikakve dvojbe", ističe Veselinović za Vreme.
 
Dodaje da, iako je u Srbiji propisana radna nedelja od 40 časova, većina poslodavaca to ne poštuje. Ovo potvrđuju i nedavni statistički podaci, prema kojima radnici u Srbiji u proseku rade 41,7 sati nedeljno, po čemu su na evropskom vrhu.
 
"Pored toga što Srbi imaju jednu od najdužih radnih nedelja u Evropi, na ostatku kontinenta se ovaj broj konstantno smanjuje. Postoji i ona klauzula ili izuzetak da poslodavac može da uz pisanu odluku propiše prekovremeni rad od osam sati nedeljno, koliko je zakonski dozvoljeno. Ali to je dozvoljeno u nekim izuzetnim slučajevima, a ne kao praksa i standardno radno vreme. Ovde je nastao problem jer u Srbiji postoji klasično kršenje zakona. Ja sam nedavno imao priliku da slušam na radiju oglase pojedinih, pre svega kineskih poslodavaca, koji u samom oglasu kažu da se radi šest dana u nedelji. Oni praktično javno krše zakon jer reklamiraju da firma radi šest dana u nedelji", ukazuje sagovornik Vremena.
 
Često kršenje zakona posledica je činjenice da se "inspekcija rada godinama sistemski urušava".
"U našoj državi postoji inspekcija rada koja bi trebalo da kontroliše te stvari, ali koja iz više razloga nije u mogućnosti da to čini. Prvi razlog je što u Srbiji ima samo oko 130 inspektora rada koji bi trebalo da kontrolišu oko 400.000 pravnih subjekata, što je apsolutno nedovoljno. Sa druge strane, njihova ovlašćenja su veoma mala, a njihova prosečna starost je između 55 i 60 godina. Ta služba je na neki način sistematski uništavana, a ona, praktično, jedina pored suda, ima nadležnosti i prava da reaguje u slučaju kršenja radničkih prava i kršenja zakona", kaže predsednik sindikata "Sloga" i dodaje da je "uveren da se to radi namerno".
 
Objava vlasnika kompanije "ZipTalents" Dejana Dekića je podsetila na raniju izjavu još jedne preduzetnice. Vlasnica kozmetičkog brenda "Hedera Vita" Olgica Samoilović je u maju, gostujući u jednom podkastu, izjavila da mladi treba da rade i godinu dana bez plate ako im se ukaže šansa u dobroj firmi. 
  • predrag

    13.06.2024 08:23
    Poslodavcima I globalno Zapadu najvise odgovara da su ostali svet –robovi.
    Socijalizam im je najveci problem, od oktobarske revolucije –kao primera svetu da moze I treba drugacije. Zato svrgavaju u svim tim sistemima tu narodnu vlast, postavljajuci izdajnike, obecavajuci izobilje, a crkva ima veliku, mozda presudnu ulogu u tom zamajavanju naroda.
  • Б

    12.06.2024 21:13
    Укратко
    Капитализам: имамо. Државу да штити раднике: немамо. Тржишту се клањамо, неки фантазирају о "договору запосленог и послодавца", а не схватају да је моћ на страни послодавца. Страни инвеститори долазе као муве на, овај, мед, јер је робље јефтино, а релативно образовано. Синдикати су или слаби или незаинтересовани, имамо пар професионалних "активиста"; ко се с њима у коло ухвати на крају му буде још горе него на почетку. Све је подешено тако да што више људи оде преко, па да шаље паре, а оне одозго није брига што је то пут у пропаст Србије
  • Alisa

    12.06.2024 19:53
    Hm
    Pa to je i izglasalo srpsko roblje sa sluzi mafijasima ,gleda tajkune kako uzivaju i radi do smrti...umesto da se solidarisu i krenu u strajk oni poltronisu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija