Udruženje malinara 'Vilamet': Proizvođači će odlučiti da li će prihvatiti cenu od 250 dinara

Predsednik Udruženja proizvođača malina "Vilamet" iz Arilja Mileta Pilčević rekao je da će Skupština te asocijacije odlučiti da li će brati maline za okupnu cenu od 250 dinara za kilogram.
Udruženje malinara 'Vilamet': Proizvođači će odlučiti da li će prihvatiti cenu od 250 dinara
Foto: Pixabay
Tu cenu su predstavnici nekoliko udruženja prihvatili na sastanku s ministrom poljoprivrede Srbije Aleksandrom Martinovićem.
 
"Naše udruženje smatra da je ta cena od 250 dinara po kilogramu neisplativa i da ako ne bude veća da će se malinarstvo u Srbiji ugasiti. Konačnu odluku o tome doneće ovih dana sami proizvođači na Skupštini udruženja", rekao je Pilčević posle sastanka.
On je rekao da je tražio i da se ispita rad udruženja koja su prisustvovala sastanku i njihovo članstvo. To udruženje je ranije tražilo da otkupljivači plate početnu otkupnu cenu od 350 dinara po kilogramu.
 
Ministarstvo poljoprivrede je ranije danas, odmah posle sastanka, saopštilo da je postignut načelni dogovor u četiri tačke sa predstavnicima udruženja malinara i hladnjačara, a prva tačka je da početna otkupna cena maline iznosi 250 dinara po kilogramu.
Postignut je, kako je navedeno i dogovor da podela dobiti proizvođača i hladnjačara bude u odnosu 60 prema 40 odsto od postignute izvozne cene, u korist proizvođača.
 
Učesnici sastanka saglasili su se, kako je navedeno u tom saopštenju i da se Vladi Srbije predloži formiranje Međuresorne radne grupe za jagodičasto i bobičasto voće, u čiji bi rad bili uključeni svi relevantni akteri, što podrazumeva i predstavnike države i proizvođače i otkupljivače maline, kao i da se pojača kontrola izvoza maline radi praćenja konačne izvozne cene.
 
Sastanku su, kao je navelo Ministarstvo, prisustvovali predstavnici udruženja - Milutin Živković ispred Saveza "Srpska malina" Nova Varoš, Dobrivoje Petrović iz Udruženja "Miker" Užice, Zoran Milićević ispred Udruženja "Spas" Кraljevo, Mile Radojičić, Mileta Pilčević i Lazar Todorović u ime Udruženja "Vilamet" Arilje, Živan Marković iz preduzeća "Žileks - trgovina" Valjevo, Dragan Tomić Udruženje malih i srednjih hladnjačara "Breza" Vladičin Han, Aleksandar Cojić iz preduzeća "Coja promet" i Boban Mikić ispred preduzeća "Aleksinac".
 
U razgovoru je učestvovao i predsednik Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Skupštine Srbije Marijan Rističević. Tom sastanku, međutim nisu prisustvovali predstavnici velikih hladnjača, koji su glavni otkupljivači.
  • Sima

    15.06.2024 18:36
    Svake godine ista priča sa malinama i proizvođačima... Huka, buka, blokiranje puteva, pregovori, potraživanje iz budžeta... Pa zašto gospodo od svoje zarade ne kupite hladnjače, a ne stanove po BG i NS, pa vi onda otkupljujte i prodajte dalje? Uostalom, zašto se bavite poslom koji vam nije profitabilan? Pa se sad ovde javili neki kako proizvođačima treba omogućiti pristup pijacama i kako mi, potrošači, treba pravedno da im platimo njihovu muku. Jel im neko brani da zakupe tezge, jel im brani da prodaju? Ne, nego je lakše nakupcu prodati sve, pa kukati na cenu i (kao) tražiti neku pravdu. Čuj, jadni, donose na kućni prag po 600rsd za kg. A malina je inače izuzetno važno voće, puno vitamina, diže iz mrtvih? Ajte molim vas...
  • Pobesneli Laloš

    14.06.2024 12:28
    Ovde nešto nije u redu. Kod mene se u dućanu maline prodaju po 169,99 din. pakovanje od - 125 (stodvadesetpet) grama!
  • @malina

    14.06.2024 08:50
    razuma bez
    moze tako, a mozete i da izadjete na izbore i svojim glasom pomognete da se promeni ova vlasti i dovede neka koja ce voditi racuna o gradjanima ove drzave, a ne samo o svojim dzepovima...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.