
Kriptovalutama se u Srbiji bavi 250 hiljada građana, no ne rudare svi oni
Zlato novog doba, bitkoin, u poslednjih pet godina beleži velike oscilacije na tržištu, sa skokom vrednosti za oko 20 puta.

Foto: Pixabay
O tome govori i činjenica da se sa ulaganjem u tri bitkoina pre pet godina sada može zaraditi nešto manje od 200.000 evra.
Ne možete ih videti ni dodirnuti, ali njihova vrednost na tržištu dostiže i do sedam miliona dinara. Kriptovalute postoje samo u digitalnom obliku, i do njih se dolazi rudarenjem u posebnim internet programima. Tržište se toliko razvilo da se rudarenje isplati samo profesionalcima, a amateri do zarade dolaze ulaganjem.
Za Euronews Srbija na temu zamene kriptovaluta za nacionalnu valutu, dinar, govorio je Aleksandar Matanović, osnivač menjačnice za kriptovalute "ECD".
On ističe da je zlatno vreme rudarenja prošlo i da se rudarenjem sada bave samo profesionalci.
"Neko ko je davno rudario, pa je bio pametan i neki deo je sačuvao, to bi danas moglo dosta da vredi. Ali mislim da je to neko zlatno vreme rudarenja prošlo i da sada kao i mnogi drugi poslovi unutar kriptoindustrije - ili se time bavite profesionalno ili se prosto ne bavite uopšte", rekao je on.
U ovakve investicije upustilo se oko 250 hiljada građana Srbije, a ukupna vrednost procenjena je na četiri do šest milijardi evra, što bi značilo da se oko trećina ukupne državne devizne štednje drži u kriptu.
Ipak, digitalnom imovinom sve češće barataju i kompanije.
Digitalna imovina je još jedno od pitanja koje je povezano sa kriptoindustrijom, a Bogdan Vujović, pravnik i ekonomista specijalizovan za oblast digitalne imovine, istakao je da kompanije imaju mogućnost da menjaju digitalnu imovinu za dinare, tj. da sredstva iz digitalne sfere prenesu na račun u banci.
"Kompanije u Srbiji imaju zakonsku mogućnost da digitalnu imovinu, najčešće su u pitanju takozvani 'stable coini', odnosno teter, koji predstavlja tokenizovani dolar, praktično da ga razmene za određenu robu. U roku od nekoliko minuta mogu da imaju taj teter na svom kompanijskom 'walletu' i u roku od nekoliko minuta, odnosno sat ili dva, taj teter njima može biti zamenjen za dinare, na kraju dana će oni imati dinare na svom bankovnom računu", objašnjava Vujović.
Rastu ulagača doprinela je pravna regulacija koja je kriptovalute izvukla iz crne zone. Srbija je među prvima u Evropi 2020. godine usvojila zakon o digitalnoj imovini, pridruživši se Švajcarskoj, Estoniji, Kipru i Malti.
"Da bi se dobila dozvola, mora se ispuniti sijaset različitih uslova, veoma komplikovanih u smislu količine osnovnog kapitala koji mora biti uložen, zatim u smislu procedura. Međutim, da postoji potpuna zaštita od prevara - apsolutno ne postoji", zaključio je Vujović.
Ipak, neke države su otišle i korak dalje, proglasivši bitkoin zvaničnom valutom. U Srbiji se digitalna imovina još ne može koristiti za plaćanje, ali se već godinama u posebnim menjačnicama može zameniti za dinare.
"Kao i prava menjačnica, mi menjamo jednu valutu za drugu, konkretno menjamo dinar za kriptovalute i obrnuto. Kada ljudima trebaju kriptovalute, dođu kod nas i za dinar ih mogu kupiti", ističe Aleksandar Matanović iz menjačnice kriptovaluta "ECD".
Postoji više hiljada različitih kriptovaluta, a stručnjaci izdvajaju bitkoin i eterijum kao dve najstabilnije za ulaganje, dok za ostale kažu da je ulaganje u njih čista kocka. Slažu se i oko toga da se vrednost kriptovaluta ne može predvideti i da je davanje prognoza besmisleno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
2
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
2
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
9
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
3
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Raspisan tender od 8,4 miliona evra za nadzor nad izgradnjom Železničke stanice Novi Beograd
13.04.2025.•
10
Ministarstvo građevinarstva u tehničkom mandatu raspisalo je tender za stručni nadzor nad izgradnjom kompleksa Železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije.
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
13.04.2025.•
17
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.
Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?
13.04.2025.•
12
Carina od 37 odsto na izvoz robe iz Srbije u SAD najviše će ugroziti poslovanje malih i srednjih preduzeća iz automobilske, metalske, hemijske i namenske industrije.
Frilenseri imaju rok do kraja aprila da podnesu poresku prijavu
13.04.2025.•
1
Rok za podnošenje poreskih prijava za prvi kvartal ove godine za frilensere počeo je 1. aprila i traje do 30. aprila, saopštila je Poreska uprava.
Mercedes zbog velikih troškova seli proizvodnju u Mađarsku
13.04.2025.•
3
Mercedes želi da izmesti radna mesta iz Nemačke, a fokus kompanije je na Mađarskoj, posebno na lokaciji Kečkemet, gradu od oko 100.000 stanovnika, piše Dojče vele.
Republički zavod za statistiku: Inflacija u martu 4,4 odsto, prosečne cene veće za 1,2 procenta
12.04.2025.•
1
Republički zavod za statistiku (RZS) objavio je da je međugodišnja inflacija u Srbiji u martu ove godine bila 4,4 odsto, a mesečna 0,1 odsto.
Komentari 1
Lala®
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar