Kriptovalutama se u Srbiji bavi 250 hiljada građana, no ne rudare svi oni

Zlato novog doba, bitkoin, u poslednjih pet godina beleži velike oscilacije na tržištu, sa skokom vrednosti za oko 20 puta.
Kriptovalutama se u Srbiji bavi 250 hiljada građana, no ne rudare svi oni
Foto: Pixabay
O tome govori i činjenica da se sa ulaganjem u tri bitkoina pre pet godina sada može zaraditi nešto manje od 200.000 evra.
 
Ne možete ih videti ni dodirnuti, ali njihova vrednost na tržištu dostiže i do sedam miliona dinara. Kriptovalute postoje samo u digitalnom obliku, i do njih se dolazi rudarenjem u posebnim internet programima. Tržište se toliko razvilo da se rudarenje isplati samo profesionalcima, a amateri do zarade dolaze ulaganjem.
Za Euronews Srbija na temu zamene kriptovaluta za nacionalnu valutu, dinar, govorio je Aleksandar Matanović, osnivač menjačnice za kriptovalute "ECD".
 
On ističe da je zlatno vreme rudarenja prošlo i da se rudarenjem sada bave samo profesionalci.
 
"Neko ko je davno rudario, pa je bio pametan i neki deo je sačuvao, to bi danas moglo dosta da vredi. Ali mislim da je to neko zlatno vreme rudarenja prošlo i da sada kao i mnogi drugi poslovi unutar kriptoindustrije - ili se time bavite profesionalno ili se prosto ne bavite uopšte", rekao je on.
U ovakve investicije upustilo se oko 250 hiljada građana Srbije, a ukupna vrednost procenjena je na četiri do šest milijardi evra, što bi značilo da se oko trećina ukupne državne devizne štednje drži u kriptu.
 
Ipak, digitalnom imovinom sve češće barataju i kompanije.
 
Digitalna imovina je još jedno od pitanja koje je povezano sa kriptoindustrijom, a Bogdan Vujović, pravnik i ekonomista specijalizovan za oblast digitalne imovine, istakao je da kompanije imaju mogućnost da menjaju digitalnu imovinu za dinare, tj. da sredstva iz digitalne sfere prenesu na račun u banci.
 
"Kompanije u Srbiji imaju zakonsku mogućnost da digitalnu imovinu, najčešće su u pitanju takozvani 'stable coini', odnosno teter, koji predstavlja tokenizovani dolar, praktično da ga razmene za određenu robu. U roku od nekoliko minuta mogu da imaju taj teter na svom kompanijskom 'walletu' i u roku od nekoliko minuta, odnosno sat ili dva, taj teter njima može biti zamenjen za dinare, na kraju dana će oni imati dinare na svom bankovnom računu", objašnjava Vujović.
 
Rastu ulagača doprinela je pravna regulacija koja je kriptovalute izvukla iz crne zone. Srbija je među prvima u Evropi 2020. godine usvojila zakon o digitalnoj imovini, pridruživši se Švajcarskoj, Estoniji, Kipru i Malti.
 
"Da bi se dobila dozvola, mora se ispuniti sijaset različitih uslova, veoma komplikovanih u smislu količine osnovnog kapitala koji mora biti uložen, zatim u smislu procedura. Međutim, da postoji potpuna zaštita od prevara - apsolutno ne postoji", zaključio je Vujović.
Ipak, neke države su otišle i korak dalje, proglasivši bitkoin zvaničnom valutom. U Srbiji se digitalna imovina još ne može koristiti za plaćanje, ali se već godinama u posebnim menjačnicama može zameniti za dinare.
 
"Kao i prava menjačnica, mi menjamo jednu valutu za drugu, konkretno menjamo dinar za kriptovalute i obrnuto. Kada ljudima trebaju kriptovalute, dođu kod nas i za dinar ih mogu kupiti", ističe Aleksandar Matanović iz menjačnice kriptovaluta "ECD".
 
Postoji više hiljada različitih kriptovaluta, a stručnjaci izdvajaju bitkoin i eterijum kao dve najstabilnije za ulaganje, dok za ostale kažu da je ulaganje u njih čista kocka. Slažu se i oko toga da se vrednost kriptovaluta ne može predvideti i da je davanje prognoza besmisleno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Lala®

    08.07.2024 11:42
    Ma kak'i profesionalci,svi koji imaju mogucnosti da prikljuce "masine" na drzavni trosak tj. ne placaju struju=ti rade

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.