Ekonomista: Bedna rudna renta u odnosu na vrednost proizvodnje nije vredna kopanja litijuma

Po sadašnjim cenama, godišnja vrednost proizvodnje litijuma bila bi 615 miliona evra.
Ekonomista: Bedna rudna renta u odnosu na vrednost proizvodnje nije vredna kopanja litijuma
Foto: Beta/AP (Saša Đorđević)
Važnije od toga je da bi Srbija od rudne rente dobila skromnih, da ne kažem bednih, 31 milion evra.
 
To svakako nije vredno ni najmanjeg rizika koji bi proizvodnja litijuma donela Srbiji, ocenjuje ekonomista, predsednik Centra za liberalno-demokratske studije i član Odbora za ekonomske nauke SANU Boško Mijatović u analizi objavljenoj u Radaru.
O vrućoj temi iskopavanja litijuma u Srbiji govorili su rudarski i drugi inženjeri i ekološki aktivisti i stručnjaci, dok ekonomista nije bilo na vidiku. A oni bi mogli da pomognu, ako ne i da donesu prevagu jednoj strani.
 
"Pošto je predsednik najavio javnu raspravu o ovom problemu, pokušaću da dam skroman doprinos, počevši od osnovnih kalkulacija", navodi Mijatović.
Kolika se proizvodnja planira? Za sada važi da je to 58.000 tona litijum karbonata, što je oblik koji je pogodan za proizvodnju baterija i koji struji svetskim tržištima.
 
Kolika je tekuća cena litijum karbonata? Cena je 18. juna 2024. bila 12.900 dolara po toni, što je najniže u prethodnih 35 meseci, da bi do 15. jula opala još za 10 odsto, na 11.538 dolara.
 
U studiji Ergo Strategy Group za potrebe Rio Tinta, sve kalkulacije su bazirane na ceni litijuma od 15.600 dolara po toni, znatno višoj od sadašnje i ako se one narednih godina ne bi povećale za više od trećine, projekat Jadar bi donosio gubitke
 
U 2022. godini verovalo se da je revolucionarna zamena motora sa unutrašnjim sagorevanjem električnim motorima pred vratima, pa je cena litijuma otišla u nebo. Već krajem 2023. veliki optimizam je splasnuo pošto se pokazalo da nema revolucije, već samo nastavka evolucije.
 
Potrošači su i dalje dosta uzdržani prema električnim automobilima, kako zbog viših cena, tako i zbog nedovoljnog dometa sa jednim punjenjem i nedovoljnog broja punjača.
 
Sa druge strane, visoke cene litijuma su privukle investitore, pa je i ponuda znatno povećana, baš u vreme kada je tražnja bila znatno manja od očekivane. Javio se znatan višak ponude, pa su i cene morale da opadnu čak za oko 80 odsto. Takođe, opala je i vrednost akcija rudara i proizvođača litijuma, čak za 55,7 odsto za godinu dana, od jula 2023. do jula 2024, prema S&P Global.
Pesimizam, nema šta, zaključuje Mijatović.
 
Ceo tekst pročitajte na sajtu Radara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Maja

    21.07.2024 17:37
    Rio tinto
    Koji ti čovek treba da budeš da botuješ i udaraš minuse Zar je par hiljada bitnija od života.Koji smo mi narod i u šta smo se pretvorili
  • Ne zaboravite

    21.07.2024 14:29
    Da Šolc i Šefčovič
    Ne daju nikakve pismene garancije za projekat, Verujemo na reč
    Ne znam da li zakon priznaje dogovor na reč, ali vidim da u mnoge strane kompanije kod nas inspekcije i kontrole ne mogu ni da privire
    Proterajmo mi to na vreme, jer posle nema kajanja, rizik je preveliki
  • Ekonomist

    21.07.2024 10:39
    Rudna renta u Australiji bila predložena 30%, usvojeno 25 % pre desetak godina. Kod nas 3%. Zašto mi ne bismo imali istu rudnu rentu kao Australija, kad smo tako vredni?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija