Većina zemalja Evrope muku muči sa stanovanjem: Srbija prednjači po vlasništvu nad nekretninama
U Evropi počinje velika kriza u sektoru nekretnina, najavljivao je "Bloomberg Adria" krajem prošle godine, a stanovnike najrazvijenijih zemalja brine nemogućnost gradnje ili kupovine sopstvenog doma.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Posebno je vidljiv nedostatak "kvadrata", zbog kojih milioni nemaju osiguran krov nad glavom.
Portal je pisao i o tome da se slične borbe vode širom kontinenta, jer se izgradnja stambenih jedinica sa porastom troškova usporila, a čemu su doprineli troma birokratija i sve stroži propisi o energetskoj efikasnosti. S obzirom na očito usporavanje kretanja na tržištu nekretnina, cene, predviđa portal, mogle bi dodatno da rastu i da podstaknu političke napetosti s obzirom na pritisak koji osećaju birači.
U prvoj polovini prošle godine broj izdatih građevinskih dozvola u Nemačkoj je pao za više od 27 odsto, dok je broj pao za 28 odsto u Francuskoj. U Velikoj Britaniji broj izgradnje kuća i zgrada je pao 25 odsto, a Švedska je zabeležila najgori pad od krize devedesetih godina prošlog veka, sa stopama izgradnje manjim od trećine potrebnog da bi se održao korak sa potražnjom, donosi portal u svojoj analizi.
Švedska, koja je bastion socijaldemokratije, u svom Ustavu čak ima član koji obećava pristupačno stanovanje, a nemačka centrističko-levičarska vlada Olafa Šolca u jednom od ključnih obećanja pred dolazak na vlast istakla je upravo pristupačno stanovanje. Međutim, koliko su realni ovi planovi govori i činjenica da se predviđa da bi izgradnja 400.000 stambenih jedinica godišnje moglo da se dostigne tek 2026. godine.
Oko 45.000 građevinskih kompanija je zatvoreno u Ujedinjenom Kraljevstvu samo u proteklih pet godina, a u Švedskoj je samo za prvih 10 meseci prošle godine čak 1.145 firmi koje se bave građevinskom delatnošću otišlo u stečaj.
Koliko god situacija u Evropi, tj. Evropskoj uniji bila zabrinjavajuća, rekordi su ipak postavljeni u Sjedinjenim Američkim Državama, koje pogađa neverovatno visok nedostatak kvadrata, gde prema proceni istraživača nedostaje između četiri i sedam miliona stambenih jedinica da bi svi građani bili stambeno zbrinuti, piše "Pew Trust".
Ovakvo stanje, neupitno, na svim meridijanima dovodi do promene politika, ali i do uslovljavanja političkog rasta u odnosu na kvalitet plana za rešenje ove krize.
Najdrastičniji primer oblikovanja politike usled "krize stanovanja" je svakako Engleska, tj. Ujedinjeno Kraljevstvo. Za nju je čak i "Gardijan" krajem prošle godine pisao da je "najgore mesto u razvijenom svetu za pronalazak nekretnine".
Federacija graditelja kuća (HBF), industrijska grupa koja predstavlja kompanije koje grade za privatnu prodaju, otkrila je da Engleska ima najmanji procenat slobodnih kuća po glavi stanovnika u Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), grupi od 38 zemalja, uključujući većinu zemalja EU, SAD, Japan i Australiju.
Srbija među prve tri evropske zemlje po procentu vlasništva nad nekretninama
Usporavanje izgradnje i nedostatak stambenog prostora u retkim zemljama Evrope nije problem, ali se na vrhu liste, prema podacima Evrostata, kada je u pitanju vlasništvo nad nekretninom, nalaze Rumunija, Slovačka i Srbija.
Prema podacima evropske kuće za statistiku za 2022. godinu, u Rumuniji čak 94,8 odsto stanovništva poseduje nekretninu, dok je u Slovačkoj taj broj 93 odsto. Na trećem mestu ove liste nalazi se Srbija sa 91,6 odsto, a prate je Hrvatska, Crna Gora i Mađarska sa nešto nižim procentom.
Prema ovim podacima, tek 8,4 odsto stanovnika Srbije su bili podstanari 2022. godine, što je ogromna razlika u odnosu Tursku, u kojoj je 56,7 odsto vlasnika i čak 43,3 odsto podstanara, ili Bugarsku, u kojoj je oko 15 odsto podstanara.
U isto vreme, na nivou Evropske unije imamo oko 69 odsto vlasnika nekretnina, i preko 30 odsto podstanara, uz rekord u Nemačkoj, u kojoj je više od polovine podstanara, u procentima 53,5 odsto.
Da se u Srbiji grade kvadrati pokazuju i podaci Republičkog zavoda za statistiku koji kažu da je u maju 2024. godine izdata 2.461 građevinska dozvola, što je povećanje od 2,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine, od tog broja čak 81,8 odsto je onih koje se odnose na stambene zgrade, i tek 18,2 odsto na ostale građevine.
Od ovog broja izdatih dozvola biće izgrađeno 2.468 stanova sa prosečnom površinom od 76,9 metara kvadratnih, a najveća građevinska aktivnost na novogradnji se očekuje u Južnobačkom i Mačvanskom okrugu, dok je po ovom pitanju Beogradski okrug na trećem mestu, ispred Sremskog, koji ga prati.
Na godišnjem nivou u Srbiji se samo 2021. i 2022. godine izdavalo oko 30.000 građevinskih dozvola, što je dovelo do povećana broja stambenih jedinica, a što će posledično da utiče na stabilnost cena kvadrata, tvrde stručnjaci.
"U prethodnih nekoliko meseci dosta projekata koje pratimo dobilo je građevinske dozvole i možemo očekivati povećanu ponudu stanova tokom 2024. Nadamo se da će tako uvećana ponuda biti dovoljna da nam cene ostanu stabilne u naredne dve godine", smatra Nebojša Nešovanović, stariji direktor i rukovodilac procene u CBRE, za sajt "Bloomberg Adria".
Ceo tekst Euronews Srbija o nekretninama u Srbiji možete čitati OVDE.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Pejpal ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta
21.11.2024.•
0
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta.
Zaduženja u Srbiji: Privreda smanjuje, građani i preduzetnici povećavaju kredite
20.11.2024.•
2
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju oktobra ove godine iznosili su oko 3.731 milijardu dinara, što je 0,1 odsto više nego u septembru, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Svaka druga kontrolisana zlatara nije izdavala fiskalne račune
20.11.2024.•
4
Svaka druga zlatara čiji su rad kontrolisali poreski inspektori ne izdaje fiskalne račune.
Mladi preduzetnici u Srbiji osnivaju sve više firmi: Rast od gotovo 25 odsto za pola godine
19.11.2024.•
7
Srbiji je od maja do novembra porastao broj novoosnovanih privrednih subjekata čiji su osnivači mlađi od 30 godina i tih firmi je bilo za 24,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Vučić o povišici koju će dobiti penzioneri, pričao i o putevima, oružju, dronovima, Ekspu, EU...
19.11.2024.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će penzioneri biti prvi koji će dobiti povišicu od 10,9 odsto, obračunatu na decembarske penzije.
Akcija subvencionisane cene goriva produžena do 24. novembra
19.11.2024.•
0
Akcija subvencionisane cene goriva za sva registrovana poljoprivredna domaćinstva biće produžena do 24. novembra, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Sindikat: Postajemo u svojoj zemlji roblje stranih investitora
18.11.2024.•
11
Kompanija Jura u Leskovcu, iako je dobila subvencije države od 10.000 evra po zaposlenom, ne poštuje zakone Srbije i tu postoje veliki problemi na koje niko ne reaguje i toleriše se takvo ponašanje.
"Strani plaćenici": Ko su najveći donatori Ministarstva odbrane i MUP?
18.11.2024.•
9
Uticaji stranih država u Srbiji se sve više mogu osetiti, uglavnom se kanališu kroz izjave predstavnika ministarstava i predsednika Aleksandra Vučića koji često otvoreno favorizuju određene države.
Budžetsko ulepšavanje budućnosti: Kad naprednjaci planiraju
18.11.2024.•
21
Pre desetak dana Vlada Srbije definisala je budžet za 2025. godinu i uputila ga Skupštini na usvajanje.
Amazon lansirao konkurenciju sajtovima Temu i Shein s "neverovatno niskim" cenama
18.11.2024.•
6
Amazon je pokrenuo novu platformu pod nazivom Haul, koja ograničava maksimalnu cenu proizvoda na 20 dolara (15,79 funti), s ciljem konkurisanja jeftinim trgovinskim gigantima poput Temu-a i Shein-a.
Lufthanza otpušta oko 400 zaposlenih
17.11.2024.•
0
Grupacija Lufthanza će ukinuti petinu radnih mesta u upravi, a radi se o oko 400 zaposlenih, objavio je frankfurstki poslovni magazin Menadžer.
Nakon masovnog trovanja mušterija: Mekdonalds ulaže 100 miliona dolara da povrati ugled
17.11.2024.•
0
Mekonalds je objavio da će utrošiti 100 miliona dolara kako bi pojačao prodaju nakon što je epidemija izazvana bakterijom ešerihija koli uplašila kupce i uticala na pad poslovanja firme u SAD.
"Pošte Srbije": Znatno povećan broj pošiljaka zbog Temu-a, robot za sortiranje uskoro u Novom Sadu
17.11.2024.•
13
Broj pošiljki Pošte i Post ekspresa povećan je oko 60 odsto od kada je krenula aplikacija Temu, izjavio je FoNetu vršilac dužnosti direktora "Pošta Srbije" Zoran Anđelković.
Kad ti Ilon Mask ponudi posao: Nećete primati platu, a radićete više od 80 sati nedeljno
17.11.2024.•
13
Jedan od lidera novoformiranog Sekretarijata za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa, Ilon Mask, objavio je oglas za posao.
Evropska komisija za Srbiju predviđa solidan privredni rast
16.11.2024.•
1
U Evropskoj uniji privreda posle dužeg perioda stagnacije beleži blagi rast i inflacija nastavlja da pada.
Gasprom prestaje da isporučuje gas OMV-u
15.11.2024.•
6
Ruska državna naftna kompanija Gasprom, prestaće da snabdeva austrijski OMV počevši od subote, izjavio je austrijski kancelar Karl Nehamer.
NIS izdaje prve korporativne obveznice: Zaduživanje od 5,8 milijardi dinara
15.11.2024.•
0
Skupština akcionara Naftne industrije Srbije (NIS) usvojila je danas, na vanrednoj sednici, Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva, ukupne nominalne vrednosti 5,855 milijardi dinara.
Ovo su nove - stare cene goriva
15.11.2024.•
6
Objavljene su nove cene goriva, koje će od danas u 15 časova važiti narednih sedam dana.
EU kaznila Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog kršenja antimonopolskih pravila
14.11.2024.•
0
Evropska unija je danas kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama".
Poreska uprava: Novi iznosi poreza na oružje za 2024. godinu
14.11.2024.•
2
Poreska uprava Srbije odredila je nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova kojom su usklađeni dinarski iznosi za registrovano oružje.
Obrušavanje kosina u Grdeličkoj klisuri: Azvi tužen za milione evra jer nije platio radove
14.11.2024.•
12
Španska kompanija Azvi, koja je gradila deo auto-puta E75 u Caričinoj dolini, tužena je zbog neisplaćivanja novca za sanaciju kosina koje su se urušavale od Grdeličke klisure do tunela Predejane.
Komentari 14
Nemaju
Mi imamo stan pa nam infostan i porez dobro isprazne novčanike i budu problem često a sudski izvršioci samo čekaju i trljaju ruke, srećni
ma da...
Stanar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar