Privreda Srbije zavisna od Nemačke: Kako će slabi rezultati ove zemlje uticati na nas?

Privreda u Nemačkoj nastavlja da beleži pad, a taj pad odražava se i na brojne druge zemlje, među njima i na Srbiju zbog zavisnosti od najveće evropske ekonomije.
Privreda Srbije zavisna od Nemačke: Kako će slabi rezultati ove zemlje uticati na nas?
Foto: 021.rs (ilustracija)
Nemačka privreda već neko vreme ide silaznom putanjom, a to je nastavljeno i u drugom kvartalu, što su potvrdili novoobjavljeni podaci Eurostata, prenosi Danas
 
Slabi rezultati Nemačke privrede zabrinjavaju mnoge u Evropi, a iz toga nije isključena ni Srbija.
 
Zemlje članice Evropske unije (EU) čine 59,9 odsto ukupne razmene sa našom zemljom, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Iz tih podataka se vidi i da je Nemačka još uvek glavni spoljnotrgovinski partner naše zemlje.
 
Izvoz u junu bio je vredan ukupno više od 2,1 milijarde evra, dok je uvoz bio 2,5 milijardi, dakle deficit naše zemlje u robnoj razmeni sa Nemačkom iznosio je oko 400 miliona evra.
 
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za Danas da je ovo jako loše jer se to Nemcima kontinuirano dešava već neki duži period.
"Što je još gore, sva je prilika da će Nemačka biti u još lošijoj situaciji nego što je sad. Pola nemačke privrede teško funkcioniše, oni nemaju dovoljno svoje radne snage, imaju dosta migranata, ali se to teško uparuje", objašnjava on.
 
Savić ukazuje da je ovo jako loše za nemačku privredu, posebno zato što je nekad bila magnet i za radnike i za preduzeća iz sveta.
 
Mi smo, kako naglašava višestruko povezani sa Nemačkom.
 
"Najveći deo stranih investitora u našoj zemlji je iz Nemačke. Takođe, najveći broj delova, kao što su kablovi, delovi za automobile i drugi sklapajući delovi koji se proizovde u Srbiji se voze u Nemačku na njihovu fabričku traku", objašnjava Savić.
 
Ako se tamo automobili ne sklapaju, kako tvrdi on, onda neće raditi ni srpske fabrike.
 
"Nešto od toga što proizvodimo će ići u neka druga tržišta, ali to je manji deo i to je veliki problem koji mi imamo sa padom nemačke privrede", kaže sagovornik Danasa.
 
Kao drugi problem, pojavljuje se to što je najveći deo nemačkih fabrika u manje razvijenim delovima Srbije.
 
"U nekim mestima su to jedine fabrike koje rade. Nije to samo pitanje da li će se zatvoriti fabrika, već će poslove izgubiti već siromašni ljudi", navodi Savić.
 
Kao treći probem, on navodi to da nije mali broj naših ljudi koji su odlazili i još uvek odlaze u Nemačku.
 
Ekonomista Danilo Šuković, takođe, ukazuje da pad nemačke privrede ima očigledan uticaj i na nas.
 
"Ako oni imaju pad privrednih aktivnosti, to znači da se smanjuje mogućnost da oni dalje kupuju našu robu u obimu u kom su ranije kupovali, što odmah povlači smanjenje proizvodnje i posledice su jasne", objašnjava on.
Šuković, takođe, za Danas ukazuje na to da u Srbiji ima puno nemačkih firmi.
 
Tako, kako dodaje, nastaju recesije i svetske krize.
 
"Krene u jednoj zemlji, pa ona povlači drugu pa treću i stvara se domino efekat", objašnjava Šuković.
 
Ipak, on smatra da neće doći do gašenja firmi, te da situacija još uvek nije toliko zabrinjavajuća. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • analyst_de

    04.08.2024 10:45
    Tzv "Zeleni" su razvalili industriju Nemacke, 10 godina recesije je najavljeno od 2020 sto se i pokazalo tacno. Nije najveci uzrok samo gas, najskuplja struja u svetu i porezi medju najvecima u svetu su najveca opterecenje. Skupu struju guraju bankarski lobiji koji kreditiraju lokalne samouprave za vetrenjace i panele, a subvencije su enormne samo da se izvrsi ta tranzicija. Rezultat su brda i sume raskrcene za vetrenjace a plodne njive preplavljene solarnim panelima, proizvodnja hrane isto opada. Bogate se samo banke, politicari i mali broj oko njih, svima ostalima a pogotovo migrantima i penzionerima je zivot preskup. Auto industrija na baterije je nerealno skupa, zato su blokirali Kineze a automobili na struju su sigurna stavka u potrosnji te preskupe energije. Problem je sto vecina Nemaca ne zivi u gradovima, mali autici i veliki racuni se ne isplate. A Srbija subvencionise ono sto je nemacki privrednik vec dobio subvencije od svoje drzave da za 10x manje troskove proizvodnju preseli kod nas, tako da necemo mi propasti samo, u slucaju da odu samo treba nacionalizovati za ono sto su vec dobili sredstva da izgrade a to se nece desiti.
  • Mile

    03.08.2024 12:03
    Sledi nam veliki povratak građana Srbije na privremenom radu u Nemačkoj. Biće konobara, neće moći čaša da se spusti.
  • Antuntun

    02.08.2024 19:53
    Mislim da je pravo pitanje kako će izuzetni rezultati naše zemlje uticati na njih. Molim nekog bota da nam to objasni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.