Narodna banka Srbije: Već 12 godina ispunjavamo ciljeve u korist građana, privrede i države

Narodna banka Srbije je danas saopštila da u proteklih 12 godina, koliko je na njenom čelu guvernerka Jorgovanka Tabaković, ima kontinuitet u ispunjavanju ciljeva u korist građana, privrede i države.
"Tokom prethodnih 12 godina ekonomska slika Srbije kompletno je izmenjena. Danas Srbija ima inflaciju uporedivu sa zemljama centralne Evrope, stabilnu valutu, rekordan nivo deviznih rezervi, stabilan finansijski sistem, uređene javne finansije, stabilan rast investicija, snažan rast izvoza i održivu spoljnu poziciju", navodi se u saopštenju NBS povodom početka trećeg četvorogodišnjeg mandata Tabaković na mestu guvernerke.
 
Navedeno je da je od kraja 2013. godine snižena inflacija sa 12,2 na 2,2 odsto, a narednih osam godina, sve do eskalacije globalnih inflatornih pritisaka 2021. godine, prosečna inflacija u Srbiji očuvana je na nivou od 2,2 odsto.
"Na uvezenu inflaciju, kao posledicu višestrukih kriza na globalnom nivou, reagovali smo zajednički - i NBS i Vlada Srbije. Radili smo sve da zaštitimo standard građana, ali i da ne ugrozimo privredni rast", navela je NBS.
 
Preneto je da pokrivenost prosečne potrošačke korpe prosečnom zaradom za pet meseci ove godine iznosi 93,5 odsto, a 2013. godine iznosila 65,9 odsto, dok pokrivenost minimalne potrošačke korpe minimalnom zaradom iznosi 88,9 odsto, a 2013. godine bila je 58,7 odsto.
"Uspostavljena, a zatim i očuvana relativna stabilnost kursa dinara prema evru u poslednjih 12 godina postala je zaštitni znak NBS - dinar je u ovom periodu nominalno ojačao za 1,3 odsto", navodi se u saopštenju.
 
Na deviznom tržištu NBS je neto kupila gotovo 10 milijardi evra, što je, kako je ukazano, najznačajniji pojedinačni faktor uvećanja deviznih rezervi zemlje.
 
"U uslovima preovlađujućih pritisaka na strani ponude deviza, Narodna banka Srbije kupovinom deviza sprečava prekomerno jačanje domaće valute tokom sedam od poslednjih osam godina. U 2023. godini neto smo kupili rekordno visok iznos deviza od gotovo četiri milijarde evra, a u tekućoj, 2024. godini neto kupovina premašuje 1,6 milijardi evra. Istovremeno, na taj način uvećavamo devizne rezerve, dodatno jačajući jedan od stubova domaće finansijske stabilnost", navela je centralna banka.
 
U saopštenju piše je i da devizne rezerve beleže nove istorijski najviše nivoe i na kraju jula 2024. godine su iznosile 28,1 milijarde evra, što je više za 18 milijardi evra, odnosno 2,8 puta nego krajem jula 2012. godine, uprkos nezapamćenim turbulencijama na globalnom nivou.
Dinarska štednja, kako je navedeno, beleži rekordne nivoe sa iznosom od 165 milijardi dinara, što je devet puta više nego na kraju 2012. godine.
 
"I devizna štednja beleži rekorde - na nivou od preko 15 milijardi evra povećana je za više od 80 odsto u poslednjih 12 godina", navela je NBS.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Žile

    08.08.2024 09:22
    Komentar
    Ako nam tako dobro ide u državi, a jedva narod preživljava zašto se ne napravi neki pametan potez a to je da država vrati barem 20.milijardi evra duga od 37.koliko imamo.Tako će više novca biti za povećanje plata koje su zaista bedne
  • milicica

    08.08.2024 02:17
    zasto me svi
    Ubedjujete da mi je dobro a meni sve gore, izem price kad me svi maltretiraju gde god da odem da nesto obavim i to rade oni koje stiti i osnovala je drzava. Shvatite ljudi jesu vazne plate i inflacija ali je mnogo vaznija PRAVNA drzava i sigurnost a ovo je sacuvaj boze, radi ko sta HOCE a ti si krivac a ustvari zrtva
  • a

    07.08.2024 22:08
    radnici telekoma
    platili stan

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija