Nova pravila fakturisanja uskoro u primeni: Bez rešenja, rok kratak, a dokumentacija oskudna
Elektronske fakture se ponovo menjaju, a programeri koji moraju da ispune želje Ministarstva finansija već danima upozoravaju da za to nemaju dovoljno vremena.
Foto: Pixabay
Kako piše Forbes Srbija, Ministarstvo finansija je, uz poruku da ide u susret unapređenju sistema elektronskog fakturisanja, početkom avgusta usvojilo nove pravilnike koji će se primenjivati od prvog dana septembra.
Da bi ova pravila zaživela, programeri moraju da ih pretoče u softverska rešenja, a oni već danima upozoravaju nadležne da za to nemaju dovoljno vremena i traže da se primena odloži do Nove godine.
Iz Ministarstva finansija zasad nema nikakvih naznaka da bi mogli da usliše molbe privrede. A ako pri tome i ostanu, sasvim je moguće da će se podaci iz međusobnih transakcija firmi tih dana unositi – ručno. Reč je o desetinama tabela i polja.
Za mesečne obveznike PDV-a ova obaveza počinje od septembarskog obračuna PDV-a, a za tromesečne obveznike od oktobra. Najveća izmena odnosi se na potpuno novu obavezu evidentiranja prethodnog poreza u sistemu elektronskih faktura (SEF).
Tri poreske evidencije
Firme koje su u sistemu poreza na dodatu vrednost, kako pojašnjavaju upućeni, ovim izmenama će morati da vode treću poresku evidenciju.
Najpre vode knjigu ulaznih i izlaznih računa, zatim poresku PO PDV prijavu, koja je zvanična poreska prijava. Oko nje su se svojevremeno lomila koplja države i stručne javnosti jer je uvela obavezu popunjavanja više od 180 polja.
Nova pravila uvode i evidenciju prethodnog poreza. Sama struka nije uverena da će ona pružiti mnogo novih informacija državi.
I kada se pitanje svrsishodnosti ostavi po strani, programeri jednostavno ne stižu da spreme nove verzije programa koji omogućavaju funkcionisanje e-faktura. Za manje od dve nedelje morali bi da smisle softversko rešenje, da ga testiraju, isporuče klijentima i obuče ih kako da ga koriste.
U poslednji čas
Vlada je na samom početku avgusta usvojila Pravilnik o izmenama i dopunama Pravilnika o elektronskom fakturisanju i Pravilnik o izmenama i dopunama Pravilnika o porezu na dodatu vrednost. Stupili su na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjivaće se od 1. septembra 2024. godine
U Udruženju proizvođača softvera Srbije (UPSS) Forbes saznaje da su kroz saradnju sa Ministarstvom finansija imali informacije o karakteru izmena i dopuna mesec dana pre nego što su objavljene, ali su se ticale planova ministarstva na osnovu kojih nisu bili u mogućnosti bilo šta da rade.
"U očekivanju konačne verzije razvojne dokumentacije i testnog okruženja praktično dočekasmo poslednju nedelju pred planirano puštanje sistema u produkciju. Uz svo razumevanje za proceduralne radnje unutar Ministarstva finansija moramo izraziti zabrinutost članova UPSS zbog neprimereno kratkih rokova za detaljno izučavanje i implementaciju izmena u poslovne i računovodstvene programe koje proizvodimo", kaže Milan Oparnica, predsednik Udruženja proizvođača softvera Srbije za Forbes Srbija.
Programeri navode taksativno spisak problema sa kojima su suočeni. Prvi su svakako kratki rokovi, ali nisu sigurni ni šta se sve od njih očekuje.
"Potrebno je analizirati zahteve Ministarstva finansija, napraviti plan izmena na postojećim softverima, programirati izmene u softveru. Zvanično objavljena dokumentacija Ministarstva finansija je oskudna i nepotpuna. Postoje pojmovi koji su nejasno definisani. Nedostaju objašnjenja i primeri evidencije nekih graničnih poslovnih zapisa", dodaje Oparnica.
Kada završe prvu verziju rešenja, morali bi da je provere, odnosno testiraju izmene na softveru,
"To nije moguće sprovesti pošto Demo verzija SEF-a (sistema elektronski faktura) još uvek nije puštena u rad, tako da imamo prazan hod, a vreme teče. Veoma bitan problem, ne samo tehničke prirode, je instalacija novih verzija naših programa na opremu korisnika i njihova obuka za rad po novim pravilima. UPSS je pokušao u razgovorima sa Ministarstvom finansija da prolongira rokove za početak primene pravilnika ali predlog nije prihvaćen", ističe sagovornik Forbes Srbija.
Neophodno strpljenje
Programeri će, kako poručuju iz Udruženja, pomoći jedni drugima da se proces olakša, ali apeluju na Ministarstvo finansija sa jedne strane i korisnike njihovih programa sa druge, da razumeju da je pred njima komplikovan posao koji se mora uraditi u nenormalno kratkom roku.
"Ovo naročito važi za knjigovođe kojih se izmene i dopune najviše dotiču. Radićemo koliko god možemo brzo, ali nije realno da ćemo ceo posao završiti na vreme, jer je za ovako veliki projekat potrebno i više meseci da sve bude urađeno kako treba", zaključuju u UPSS.
Forbes Srbija je pitao i Ministarstvo finansija da li je realno očekivati produžetak roka, ali do objavljivanja teksta nisu dobili odgovor.
Poreski stručnjaci, u susret novim pravilima, uveliko reklamiraju seminare. Obećavaju da će zainteresovanim objasniti nove poreske kategorije, izmenjena pravila iskazivanja podataka o datumu obračuna PDV-a, izmene podataka o statusu subjekta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Tango Six: Zbog sankcija NIS-u "Viz er" više ne toči gorivo na beogradskom aerodromu
22.01.2025.•
5
Mađarska niskotarifna avio-kompanija "Viz er" (Wizz Air) odlučila je da se uskladi sa američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Tramp saglasan da Mask kupi i TikTok u Americi
22.01.2025.•
4
Američki predsednik Donald Tramp saglasan je s idejom da popularnu kinesku aplikaciju TikTok, koja je u SAD privremeno zabranjena, preuzme vlasnik platforme X Ilon Mask.
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
5
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
18
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
20
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
4
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
2
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
20.01.2025.•
2
Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Poljoprivrednici u Subotici: NIS na nekim pumpama obustavio prodaju dizela po povlašćenim cenama
20.01.2025.•
10
Naftna industrija Srbje (NIS) obustavila je na pojedinim pumpama u Subotici prodaju dizela na agrokartice po povlašćenim cenama od 179 dinara za litar.
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
19.01.2025.•
3
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Kako banke sve zarađuju na klijentima, a ne bi smele: Pet najčešćih načina
19.01.2025.•
8
Banke, po prirodi svog posla, pokušavaju da zarade na korisnicima finansijskih usluga, ali to često rade na nepošten način, što je u svom izveštaju potvrdila i Narodna banka Srbije (NBS).
Planira se privatizacija šest državnih preduzeća u ovoj godini: Ovo je spisak
19.01.2025.•
15
U 2025. godini očekuje se novi talas privatizacije u Srbiji, sa mogućnošću objave javnih poziva za kompanije iz različitih sektora, vidi se u planu Ministarstva privrede.
Banke šalju nove obračune stambenih kredita: Veće rate za većinu dužnika
19.01.2025.•
12
Građani koji otplaćuju stambene kredite proteklih dana od svojih banaka dobijaju nove obračune za rate koje plaćaju od januara ove godine.
Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS
19.01.2025.•
30
Ukoliko ishod američkih sankcija bude taj da NIS ponovo bude u većinskom vlasništvu države preuzimanjem oko 56 odsto akcija, to bi moglo da se, smatra stručna javnost, negativno odrazi na poslovanje.
Cene stanova u EU značajno rasle u 2024: Ovo je situacija u Srbiji
19.01.2025.•
2
U trećem kvartalu 2024. godine cene stanova u EU porasle su 3,8 odsto, dok su cene iznajmljivanja porasle 3,2 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Mađarski trgovinski lanac dolazi u Srbiju, prvo otvara prodavnice u Vojvodini
19.01.2025.•
4
Mađarska Family Market grupa ulazi na srpsko maloprodajno tržište.
Tramp ima svoju kriptovalutu $TRUMP inspirisanu pokušajem atentata na njega
19.01.2025.•
0
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp je tokom predizborne kampanje dosta govorio o značaju kriptoindustrije pri čemu se i sam upustio u nju formiranjem $TRUMP kriptovalute.
Nigerija postala "zemlja-partner" BRIKS-a
19.01.2025.•
1
Nigerija je kao "zemlja-partner" primljena u grupu ekonomija u razvoju BRIKS, objavio je Brazil, predsedavajući te grupe.
Više od 130 osuđujućih presuda za pranje novca: Odakle stižu pare?
19.01.2025.•
0
Srbija je prema nedavno završenoj proceni, u srednjem riziku od pranja novca.
Politiko: Evropa troši milijarde na ruski gas
18.01.2025.•
4
Evropa kupuje ruski gas po stopi bez presedana u 2025. godina, čime troši milijarde dolara koje Kremlj može da koristi za finansiranje svog rata u Ukrajini, prenosi Politiko.
Komentari 2
Пера
Pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar