Sindikat o pregovorima o minimalcu: Povećanje minimalca verovatno 13,7 odsto, što nije dovoljno

Sudeći po izjavama premijera Miloša Vučevića i ministra finansija Siniše Malog, predlog države za minimalnu zaradu u 2025. godini biće povećanje, umesto deset, na oko 13,7 odsto.
Sindikat o pregovorima o minimalcu: Povećanje minimalca verovatno 13,7 odsto, što nije dovoljno
Foto: 021.rs
Ovo je izjavio sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović.
 
"Takav zaključak se može izvesti iz izjave Vučevića i Malog koji su rekli da se u ovom trenutku gleda da li mogu da se izjednače vrednosti minimalne zarade i minimalne potrošačke korpe", rekao je Mihajlović za Betu.
Dodao je da to znači da će se minimalna zarada sa 47.000 dinara, kolika je ove godine, sa povećanjem od 13,7 odsto izjednačiti sa vrednošću minimalne potrošačke korpe od 53.500 dinara.
 
Istakao je da to ne zadovoljava reprezentativne sindikate SSSS i UGS "Nezavisnost" koji su tražili da minimalna zarada iznosi 60 odsto prosečne potrošačke korpe ili 61.800 dinara.
Poslodavci su u pregovorima ponudili povećanje od 7,7 odsto koliko je za sledeću godinu projektovani rast bruto domaćeg proizvoda i inflacije, a za veći rast traže kompenzaciju preko smanjenja poreza.
 
Tačan iznos povećanja biće određen na sednici Socijalno-ekonomskog saveta 28. avgusta.
 
Pregovori o minimalnoj zaradi svake godine za narednu godinu počinju 15. avgusta i trebalo bi da se završe do 15. septembra, a ako se ne postigne dogovor procenat povećanja minimalca određuje država.

Koliko tačno ima radnika koji primaju minimalac teško je proceniti, sindikati smatraju da tu zaradu prima oko 250.000 ljudi, a država da ih je nešto manje od 100.000.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Lila

    25.08.2024 14:12
    @Ratumna
    Minuse tuku ti isti napredni poltroni koji sa tim kupljenim privatnim fakultetima imaju plate preko 200.000 dinara.Ovde je bilo jednostavno pitanje dali je u taj minimalac uračunat topli obrok i regres?Ako nije uračunat zašto zaposleni u izvršnom veću nemaju isti ako već imaju najskuplji restoran?Zašto nemaju regres i dali sindikat uopšte postoji i radi pošto je predsednik 3 godine u penziji Šta ovde ima toliko nejasno da se po direktivi tuku minusi...
  • Oki

    25.08.2024 05:14
    Prevara
    I kako sada prosečna plata iznosi 100 000 kad minimalan nije ni pola a znamo da većina radnika na minimalnu......nacrtajte na tabli predsedniče.......objasnite
  • Dragan

    24.08.2024 21:07
    Gde je pravda sakrivena
    Teško je sva ova licimerja slušati,ekonomski tigar nedozvoljava normalan život radnicima a zato poslodavcima dopušta nepoštovanje zakona o radu,zakidanja na platama i svim ostalim obavezama.U svemu prednjači agencija za privatno obezbedjenje,tamo gde treba četri radnika oni obavezuju tri radnika u smeni.Za obavezu plaćanja noćnog rada,prekovremenog rada i ostalih obaveza ni da čuju, odma prete sankcijama.Moglibi državni organi da provere sve ove obaveze prema radnicima ali NEĆE a i sindikat je na strani poslodavaca,sve je ovo gluma. Minimalac je amin za sva vremena, jel to odgovara poslodavcima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija