Mreža X vredi 80 odsto manje nego kada ju je kupio Mask

Društvena mreža X, ranije poznata kao Twitter, vredi skoro 80 odsto manje nego pre dve godine kada ju je kupio Ilon Mask, prema procenama investicionog giganta Fideliti.
Mreža X vredi 80 odsto manje nego kada ju je kupio Mask
Foto: Beta/AP
Akcijama X se više ne trguje javno, nakon što je Mask izdvojio 44 milijarde dolara da je preuzme u oktobru 2022. godine.
 
Fideliti, međutim, otkriva ono za šta veruje da je realna vrednost tih akcija, a te procene služe kao barometar za ukupno zdravlje kompanije, prenosi CNN.
Krajem avgusta te akcije su vredele samo 4,2 miliona dolara, što je 24 odsto manje u odnosu na ono što je Fideliti procenio krajem jula. To predstavlja zapanjujući pad od 79 procenata u odnosu na 19,66 miliona dolara, koliko je Fideliti procenio da su akcije vredele u oktobru 2022, kada je Mask kupio Twitter.
 
Nova procena kompanije Fideliti implicira da društvena mreža X sada vredi samo 9,4 milijarde dolara, što je daleko od 44 milijarde, koliko je Mask platio, mada bi drugi investitori mogli drugačije da vrednuju.
Analitičari kažu da procena Fidelitija verovatno odražava smanjenje prihoda od reklama u kompaniji, koja više ne objavljuje javno kvartalne finansijske pokazatelje.
 
Mask je očigledno preplatio tu kompaniju, rekao je za CNN generalni direktor i viši analitičar kapitala u kompaniji "Vedbush Securities" Den Ajvs.
 
Ajvs veruje da je Twitter vredeo oko 30 milijardi dolara kada ga je Mask kupio, a da danas realno vredi približno 15 milijardi.
 
Nedavno globalno istraživanje, koje je sproveo Kantar, otkrilo je da 26 odsto kompanija planira da smanji reklamiranje na mreži X sledeće godine, što je najveći pad od bilo koje velike globalne platforme za oglašavanje.
 
Samo četiri odsto oglašivača je reklo da misli da oglasi na mreži X pružaju "bezbednost brenda", odnosno sigurnost da se njihovi oglasi neće pojaviti u blizini ekstremnih sadržaja, dok za Google to misli 39 odsto oglašivača.
Uprkos tome, X je i dalje glavni igrač među društvenim medijima. Kompanija je saopštila da je u drugom ovogodišnjem kvartalu imala 570 miliona aktivnih korisnika mesečno, što je šest odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.
 
Međutim, istraživačka firma Similarveb otkrila je pad angažovanja. Prema njihovim podacima, X je u avgustu imao 73,5 miliona aktivnih korisnika mesečno na iOS-u i Androidu kombinovano u Sjedinjenim Državama, što je pad od skoro 11 odsto na godišnjem nivou, a 20 odsto u odnosu na oktobar 2022. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Tax Avoidance

    04.10.2024 11:41
    sta se palite
    Pod br.1 Musk ne prima platu, vec zivi od kredita koje podize na ime svojih kompanija ili kao zalog vrednosti svojih akcija u njima.

    Ako kompanija ostvaruje "gubitak" to znaci da nema dobiti, a samim tim ni poreza za nju, tako da sve sto zaradi ostaje njemu potpuno neoporezovano. Za milijardera, usteda od par procenata na porezu je vise nego sto bi neka kompanija zaradila kroz redovno poslovanje.

    U igri velikih brojeva, ovakve gimanstike, spustanje vrednosti firme ili njenih akcija je cesto nevidljivo i nerazumljivo obicnom coveku koji upija Vuciceve monologe na Pinku, ali ne brinite - za razliku od njega, Elon ima mnogo bolje finansijske i poreske savetnike nego sto ih mi imamo u nasim ministarstvima
  • Eon

    04.10.2024 07:22
    Nije valjda?
    Da nisu mali ministar i jorgovanka Maskovi savetnici?
  • Ujka Samov sin

    03.10.2024 13:46
    “Genije” za biznis. Ionako će to posle da pokrije drzava, bas kao i njegove automobile ili kao sto je NASA finansijski pokrivala njegove neuspešne pokušaje lansiranja raketa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija