Bivši ministar Vujović o srpskoj ekonomiji: Iluzije dostojne Dejvida Koperfilda

"Za ono što je prošle godine koštalo 600, sada je potrebno 700 evra. Opet Dejvid Koperfild, sad ga vidiš, sad ga ne vidiš", kaže konsultant Svetske banke Dušan Vujović.
Iako je prosečna plata ove godine 825 evra, predsednik Aleksandar Vučić, premijer Miloš Vučević i ministar finansija Siniša Mali tvrde da će već u 2027. dostići 1.400 evra.
 
Na direktno pitanje šta je potrebno da se to desi, Dušan Vujović, konsultant Svetske banke iz Vašingtona, bivši ministar finansija u Vladi Srbije i profesor ekonomije na FEFA fakultetu za Radar kaže da je to iluzija dostojna jednog od najvećih svetskih mađioničara i iluzionista Dejvida Koperfilda.
 
"Majstori su lokalnom inflacijom devalvirali stranu valutu i sada građanima prodaju još oblaka, platu od 1.400 i BDP od 100 milijardi evra. Prvo, to se neće desiti, a čak i ako se desi ključno pitanje je šta će 2027. moći da se kupi za tih 1.400 evra. Zato ta obećanja ne znače ništa. Obična iluzija. Sad ga ima, sad ga nema", navodi Vujović.
Bivši ministar finansija objašnjava šta će moći da se kupi 2027. godine za prosečnu platu u Srbiji.
 
"Prosečna plata je u prvih sedam meseci bila oko 97.000 dinara ili kako rekoste oko 825 evra. Planira se da bruto domaći proizvod Srbije realno raste četiri-pet odsto godišnje. Kad se na to doda projektovana inflacija od oko pet odsto i rezultat podeli sa nepromenjenim kursom, dobija se da će prosečna plata polovinom 2027. biti 1.120, a 2028. oko 1.235 evra. Dakle, znatno manje nego što navodite", smatra Vujović.
 
Prema njegovim rečima, čak i kad bude 1.400 evra, pravo pitanje je šta će prosečni potrošač moći njima da kupi. 
 
"A moći će da kupi više samo onoliko koliko je prosečna plata realno povećana. Za tri godine realnog rasta od po pet odsto, to je ukupno 15,8 odsto. Sve ostalo je igra brojeva sa inflacijom i fiksnim kursom, smišljena da veštački prikaže visinu plata i BDP-a", dodaje Vujović.
Vujović za Radar kaže da dok je inflacija bila svega nekoliko procenata, efekat fiksnog kursa bio je neznatan i mogli smo da sledimo koncept ciljane inflacije i uživamo efekte fiksnog kursa, kao, kako je rekao "sidra u senci".
 
"A kad se pre par godina inflacija rasplamsala, fiksni kurs je doveo do značajne depresijacije evra. Samo za poslednje dve godine MMF je obračunao kumulativno jačanje dinara prema evru od oko 10 odsto. Ljudi po navici drže evro da zaštite svoj dohodak, odnosno štednju, a domaća inflacija ga `jede`. Tako je za ono što je prošle godine koštalo 600, sada potrebno 700 evra. Opet Dejvid Koperfild, sad ga vidiš, sad ga ne vidiš", objašnjava Vujović.
Naša vlast je, prema njegovim rečima, uspela da lokalnom inflacijom devalvira stranu valutu. On podseća da su građanima decenijama, od 60-ih godina prošlog veka, nemačka marka i evro bili mera vrednosti i stabilnosti.
 
To više nisu, jer su od početka 2021. cene u Srbiji povećane za više od 37 odsto, a pošto se kurs nije menjao, za toliko je smanjena i realna, kupovna moć evra.
 
Ceo intervju sa Dušanom Vujovićem opširnije možete pročitati na sajtu Radar
  • Antun čupak

    05.10.2024 12:45
    Dragi profesore,tačno tako da iluzije nema kada si ti bivši!!!
  • Petar Veliki

    05.10.2024 09:12
    Evro
    Čovek je 100 posto u pravu sinoć Vučića pitaju na dnevniku za pare onn kaže da je to unapred potrošeno dato je Zvezdi, Partizanu i donacije drugim državama kada su ga pitali koliko je dato drsko je odgovorio što pitate mene a koga treba da pitamo kad si ti dao pare.A za prosvetu i poljoprivredu nema para pa ko je ovde lud . Pitam se
  • @Kole

    04.10.2024 22:22
    Predlažem da koliko odmah se vratite tamo i njima držite slovo kako zbog njihovog "fiksnog kursa" vam je opao životni standard. Za 10 godina inflacija je i u inostranstvu bila višestruko viša od tih 5%. Najbolje bi bilo da Srbija obezvredi sve što su milioni građana stekli da biste vi sa deviznom penzijom mogli da se baškarite u izobilju, uvek je bilo lakše baškariti se na tuđ račun i preko tuđih leđa. Samo su vaša leđa bitna i ničija više.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija