Slučajno otkrio tuđu firmu na svojoj adresi, nadležni mu rekli: "Nema brisanja kad niste vlasnik"

Da banka nije poslala pismo preduzeću registrovanom na adresi gde živi, Beograđanin Zoran Miletić ne bi ni znao da je nepoznata firma za svoju poslovnu adresu izabrala njegov stan na Čukarici.
Slučajno otkrio tuđu firmu na svojoj adresi, nadležni mu rekli: "Nema brisanja kad niste vlasnik"
Foto: Pixabay (ilustracija)
Pravo iznenađenje usledilo je, kaže on za N1, tek kasnije, kada su mu u nadležnim institucijama objasnili da "nema pravo da iz registra APR briše firmu koja nije u njegovom vlasništvu".
 
Ove nedelje je, kaže, slučajno primetio, da je na njegovoj adresi prijavljena firma Signum Hospitality, registrovana za konsultantske aktivnosti u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem.
 
"Odmah po saznanju sam otišao u policiju, gde su mi rekli da ako ja znam o kojoj firmi je reč, oni nisu nadležni i da moram slučaj sam da prijavim tužilaštvu. Potom sam otišao u Poresku upravu, tačnije Poresku policiju, gde mi je službenik rekao da ne postoji pravno sredstvo da ja PIB te firme izbrišem iz njihovog registra. Samo, kako su mi rekli na šalteru, mogu da dam izjavu da se ograđujem od poslovanja te firme, što sam ja posle i uradio", navodi Miletić.
Sagovornik N1 je, navodi, išao i na šaltere Agencije za privredne registre.
 
"Tamo mi je rečeno da ja sa adrese svog sopstvenog stana ne mogu da izbrišem firmu, pošto nisam vlasnik te firme. Kažu mi da samo mogu da tražim listing od APR da vidim da li ima još preduzeća na mojoj adresi. I to sam uradio", priča Miletić.
 
Sreća u nesreći je što je firma koja je osnovana na njegovoj adresi 24. novembra 2020. godine ugašena nepune tri godine kasnije, kroz postupak likvidacije - što znači da su svi potencijalni dužnici namireni, te je firma čiji podaci još postoje u APR, u statusu brisane od 28. marta 2023.
Inicijalni osnivač bila je državljanka Srbije, da bi u međuvremenu promenila vlasnike - dvoje državljana Indije. Osnivače, ni kasnije vlasnike, kaže - ne poznaje, niti je za njih ikada ranije čuo.
 
Zoran Miletić sada čeka listing iz APR za koji je morao da plati taksu da bi ga dobio.
 
"Kada dobijem listing APR sa podacima da li ima još firmi registrovanih na mojoj adresi, idem kod advokata da predam tužbu Privrednom sudu. Čuo sam da bi i u slučaju kada sud donese rešenje o brisanju takve firme iz registra, ja trebalo da budem taj koji će platiti taksu za brisanje. Nisam, kako kažu, ni luk jeo, ni luk mirisao, ali ću morati da plaćam advokate i takse", ogorčen je sagovornik N1.
 
Forbes Srbija pisao je u aprilu o sličnom slučaju. Tada je vlasnik dečije igraonice svoj biznis registrovao na adresi Vlade Srbije.
 
Na pitanje Forbsa kako je moguće da jedan preduzetnik registruje svoj biznis na adresi Vlade Srbije, tada su u Agenciji za privredne registre rekli da se postupak registracije zasniva na načelu formalnosti.
 
"Preduzetnik podnosi prijavu, prilaže dokumenta i podatke, ali APR nije dužan da ispituje tačnost činjenica iz prijave, verodostojnost priloženih dokumenata i pravilnost i zakonitost postupaka u kome su dokumenti doneti. Za tačnost i istinitost odgovornost snosi podnosilac prijave", objasnili su u APR.
 
Takođe, podnosilac prijave nije dužan da APR-u podnese dokaz o vlasništvu ili zakupu prostora u kojem želi da mu bude sedište. Vlasnik prostora može da ospori registraciju.
 
Druge institucije nadležne su da provere istinitost podataka i mogu da pokrenu postupak za utvrđivanje ništavosti ove registracije i po presudi suda, APR bi obrisao tu registraciju.
Ali, "mašta" ovdašnjih osnivača preduzeća tu se ne završava.
 
Poreski savetnik Aleksandar Vasić naveo je, posle pisanja Forbesa o dečijoj igraonici u Nemanjinoj 11, da je bilo i kreativnijih rešenja od toga.
 
"Imali smo i situaciju da je postojao veliki broj privrednih društava koja su bila registrovana u sedištu Poreske uprave. Ako bi neko hteo da pokaže svu apsurdnost administracije, onda je to šala, a ako je neko to uradio iz zle namere, to je onda drugi aspekt priče", rekao je Vasić za N1.
  • Nikola NS

    16.12.2024 12:02
    Rad skupštine
    Ovakve stvari su nedopustive za javne organe, ali i dalje to neče omesti igrače pasjansa na poslu. Jedno od načela demokratije jeste da svi znamo ko je tužio državu, zbog čega i kakav je epilog bio.
    Pogotovo kad budžet isplati sudsku presudu u milionskim iznosima.
    Zamislite da znamo kome je država platila za vreme provedeno u istražnom zatvoru gde je posle bila oslobađajuća presuda?
    Deluje kao utopija a deklarativno je naše pravo.
  • Mungos

    16.12.2024 12:00
    Kako
    Kako može neko da registruje firmu bez prijave i provere adrese? S druge strane za svaku glupost moraš dokazivati i pokazivati boravište, vlasništvo. Znači neko može da prijavi firmu na moju vlasništvo i adresu, ode u stečaj i meni uzmu kuću ili stan pa dokazuj da nemam ništa sa tom firmom. To valjda da bi ovi u Apr imali što manje posla ili znaju da su nesposobni da obave to kako treba. Idiot do idiota, ko god je to dozvolio nije baš normalan. Zaposlili svugde idiote, doneli idiotska pravila i sad građani treba da se lomataju zbog nečijeg majmunluka. Strašno što nam je i sve drugo tako.
  • Aleksej

    16.12.2024 11:52
    Oskar
    Opet neko ukrao licnu kartu ;)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija