Udruženja proizvođača malina: Rok za isplatu voća prošao, čekamo novi sastanak sa otkupljivačima

Predsednik udruženja malinara "Vilamet" Mileta Pilčević je izjavio da proizvođači malina čekaju novi sastanak sa otkupljivačima tog voća u Ministarstvu poljoprivrede Srbije.
Udruženja proizvođača malina: Rok za isplatu voća prošao, čekamo novi sastanak sa otkupljivačima
Foto: Pixabay
Kako navode, poslednji rok za plaćanje preuzetih malina prošao je 31. decembra 2024. godine.
 
On je agenciji Beta rekao da su proizvođači malina na skupu u Arilju 25. decembra tražili da otkupljivači, vlasnici hladnjača, najave minimalnu otkupnu cenu za 2025. godinu da bi mogli da planiraju da li će nastaviti ili ugasiti proizvodnju tog voća.
"Bar 50 godina od kada se uzgaja malina određivala se unapred minimalna cena, pa ako ona raste isplaćivala se ta cena. Samo je 2022. godine tržišna cena malina bila 600 dinara po kilogramu, a otkupljivači su je smanjili na 500 dinara po kilogramu", rekao je Pilčević.
 
Proizvođači su, kako je rekao, nezadovoljni ovogodišnjom otkupnom cenom od 230 do 250 dinara po kilogramu i dinamikom isplate jer dosta malina još nije plaćeno.
"U avgustu je izvozna cena prema carinskoj dokumentaciji bila 370 dinara po kilogramu, u septembru 400, a u oktobru 450 dinara, što znači da cene rastu. Sada se u Arilju između hladnjača malinom trguje po ceni od 430 dinara", rekao je Pilčević.
 
Dodao je da su otkupljivači ove godine plaćali malinu cenu po 250 dinara, a kako je cena počela da raste neki hladnjačari su je povećali za deset do 20 dinara, na 260 do 270 dinara.
 
Pilčević je rekao da je malina 2008. koštala 200 dinara, a i sada je, posle 16 godina nominalno malo skuplja, ali da ne treba zaboraviti koliko je 200 dinara vredelo pre 16 godina, a koliko vredi danas.
"Proizvođači malina žele da znaju na koju cenu mogu da računaju ove godine. Ne možemo više da radimo džabe. Ja ću se još ove godine baviti malinama i ako ne bude zarade, ukinuću proizvodnju. Otkupljivačima su proizvođači najbolja banka jer nam duguju bez kamate", rekao je Pilčević.
 
Prošle godine je, kako je rekao, zakasnio da poljoprivrednoj apoteci plati preparate za maline, pa su ga tužili, a on nikada nije tužio otkupljivače, ni kada su kasnili sa isplatom mesec ili šest meseci.
 
Naveo je da su u Arilju uzgajane kvalitetne jabuke, a cena je 20 godina bila oko 30 dinara po kilogramu i voćari su uništili tu proizvodnju i sada jedva imaju i za sopstvene potrebe.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • V

    03.01.2025 23:18
    Čekajte vi
    Samo vi čekajte...
  • Мика Фармер

    03.01.2025 21:43
    Пре ове вест Белгија нашла тешке метале у смрнутим малинама из Србије,ко ово контролише питам премијера и министра пољопривреде ,цела ЕУ нам враћа воће,поврће због хербицида и разних шпеција ,ко трује грађане Србије премијеру владе а ко све дозвољава тровања ,ни две козе не би сачували колико су стручни фотељаши кабинета

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija