SAD uvele sankcije NIS-u, a uspostavljaju strateški dijalog sa Srbijom: Evo šta to konkretno znači

Poslednjih godinu dana u Srbiji turbulencije na unutrašnjem planu direktno su proporcionalne diplomatskim uspesima na spoljnjem.
SAD uvele sankcije NIS-u, a uspostavljaju strateški dijalog sa Srbijom: Evo šta to konkretno znači
Foto: Screenshot (Youtube/RTS)
Koliko god da je raslo neraspoloženje građana unutar zemlje, režim je imao utehu u produbljivanju bilateralnih odnosa sa nekim od najznačajnijih zemalja sveta. Po tom obrascu nastavilo se i u 2025. godini - dok studentske blokade prete da prerastu u daleko širi, i po vlast opasniji društveni pokret, došla je vest da se planira uspostavljanje dogovora o strateškom dijalogu sa SAD, piše NIN.
 
Najpre nezvaničnu vest pre dva dana je potvrdio ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić, rekavši da će dogovor o strateškoj saradnji najverovatnije biti potpisan tokom posete zamenika američkog državnog sekretara Ričarda Vermea. Potpisivanje takvog dogovora bi, prema njegovim rečima, bio "fenomenalan signal i znak da ćemo u budućnosti i sa novom Trampovom administracijom ostvariti izvranredne rezultate u saradnji". Verma, zamenik državnog sekretara za upravljanje i resurse, ovih dana je na regionalnoj turneji, posetivši Tiranu i Prištinu, pre Beograda.
Uspostavljanje strateške saradnje između Srbije i SAD još prošle godine je predlagala Pupin inicijativa, neprofitna organizacija iz Beograda koja se zalaže za bliže povezivanje dve zemlje. Pojašnjavajući šta bi konkretno strateški dijalog podrazumevao, izvršni direktor Pupin inicijative Vuk Velebit ističe za NIN da je to formalno sredstvo američke spoljne politike koje pokazuje da Amerika posmatra Srbiju kao pouzdanog i strateškog saveznika u regionu.
 
"Ono što će se konkretno promeniti to je da će se uspostaviti redovni sastanci vladinih zvaničnika i ministara spoljnih poslova dve zemlje. Najjednostavnije, Srbija će imati rezervisano mesto za stolom u Vašingtonu, što do sada nije bio slučaj. Kada imate strateški dijalog sa SAD, to znači da kada zovete Vašington javljaju vam se na telefon. Na taj način će se srpski interesi više i bolje čuti u Vašingtonu, i možemo očekivati više uvažavanja za naše probleme i izazove", navodi Velebit.
On naglašava da se SAD u okviru strateškog dijaloga sa svakom zemljom ponaosob dogovara o setu tema koje će biti predmet razgovora. Kada je u pitanju odnos Srbije i SAD, on pretpostavlja da će saradnja da orbitira oko tri pitanja.
 
"Ekonomska saradnja će biti kamen temeljac ovog dijaloga, a dogovor treba da otvori put još većoj saradnji, posebno kada je reč o inovacijama i tehnologijama. Druga važna oblast na koju će se fokusirati dijalog je energetska saradnja, a poslednja su bezbednost i odbrana", kaže Velebit.
 
On ističe da će uspostavljanjem strateške saradnje Srbije dostići isti nivo koji već ima sa Pekingom, Moskvom i Briselom. Dodatno, ovim se diplomatski odnosi sa SAD strukturiraju, umesto da budu na ad hok bazi kako je do sada bio slučaj.
 
"Ovakav aranžman dolazi nakon niza godina u kojima je bilateralan odnos dve zemlje bio zanemarivan kako od strane Beograda, tako i od strane Vašingtona. Prethodnih decenija iz Vašingtona su u regionu gledali isključivo ka Prištini, Zagrebu ili Sarajevu. Sada se već znatno više gleda i ka Beogradu. U tom smislu, mi uspostavljanjem strateškog dijaloga nismo iz nulte pozicije došlo do pozitivnog rezultata, već iz osetnog minusa. To samo naglašava koliki je ovo uspeh", kaže Velebit.
Poseta Ričarda Verma dolazi u veoma osetljivom spoljnopolitičkom trenutku imajući u vidu da su SAD uvele sankcije Naftnoj industriji Srbije koja je u većinskom vlasništvu ruskog Gaspromnjefta. 
 
Ceo tekst NIN-a čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Franklin

    12.01.2025 11:42
    Politički manevar za spas ...
    Ovo je očigledan pokušaj vladajućeg režima da se spase vezujući se za jednu supersilu, jer druga je iscrpljena a i ima 1000 km do nje, a preko su države u EU ili vojnom savezu, pa je nemoguće više "sarađivati" na zadovoljstvo "bratskih" naroda sa Istoka, i belih i onih manje belih.
    Moraju se okrenuti civilzaciji i teritorijalnom delu gde i kulturno i istorijski pripadamo, dakle državama EU, Balkana, jer su sve u EU, samo zahvaljujući "uspehu" režima, mi smo u rupi, dubokoj i crnoj.
  • Lala

    12.01.2025 11:42
    Lalala
    Mešaju se u posao između rusa i srba u Srbiji i sada kao oni imaju pomirljiv ton, uspostavljaju strateški dijalog... Kako bi se ovo modernim rečnikom reklo, toksično?
  • Mileta

    12.01.2025 11:36
    To konkretno znači da se av dogovorio i sa amerikancima i rusima sve unapred i onda ce on da nađe spasonosno rešenje a za uzvrat ce opet da nešto da. I opet ispadne spasilac i heroj.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija