Koliko bi Srbiju mogao da košta otkup NIS-a i ima li te pare?

Sankcije koje su SAD uvele NIS-u zbog ruskog vlasništva mogle bi da znače da će Srbija morati da otkupi udeo Gasproma i Gaspromnjefta od 56,15 odsto akcija.
Koliko bi Srbiju mogao da košta otkup NIS-a i ima li te pare?
Foto: 021.rs
To bi, međutim, prema mišljenju stručnjaka, državu moglo da košta i do tri milijarde evra.
 
Američki Sekretarijat za finansije doneo je 10. januara odluku o uvođenju sankcija ruskim kompanijama iz energetskog sektora - uključujući i Gaspromnjeftu i njegovim podružnicama. Cilj sankcija jeste da se prihodi Moskve od prodaje energenata, kojim se, kako tvrde, finansira rat u Ukrajini, smanje. Jedna od sankcionisanih kompanija je i NIS.
 
"Ove sankcije mogu biti izuzetno ograničavajuće, jer zabranjuju bilo kakve transakcije sa ruskim interesima i odmah blokiraju imovinu koja je povezana sa sankcionisanim licima", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Prema njegovim rečima, od Srbije se traži "potpun izlazak ruskog interesa" iz kompanije, a to treba da se desi do 25. februara.
 
Ruski udeo u NIS-u iznosi 56,15 odsto.
 
Konkretno, Gaspromnjeft ima tačno 50 odsto akcija, dok Gasprom drži 6,15 procenata. Preostale akcije su u vlasništvu Republike Srbije (29,87 odsto) i ostalih manjih akcionara (13,98 odsto).
Cena sankcija i do tri milijarde evra
 
Profesor na FEFA fakultetu Goran Radosavljević kaže za Novu ekonomiju da postoji računica koliko bi otkup ruskog udela mogao da košta. Prema njegovim rečima, imajući u vidu relevantne ekonomske pokazatelje, EBITDA multiplikatore, kao i dominantan položaj na tržištu, ceo NIS trenutno vredi barem 4,8 milijardi evra.
 
"To znači da bi ruski udeo mogao da košta između 2,5 i tri milijarde evra", kaže Radosavljević.
 
Za berzanskog brokera Nenada Gujaničića pitanje koliko će nas otkup koštati trenutno je najvažnije.
 
"Ipak, procena može da bude subjektivna, ali bi se većina ekonomista složila da tržišna cena NIS-a nije realna, s obzirom na to da se postiže slabim trgovanjem. Da su normalne okolnosti, da Gaspromnjeft jednostavno želi da proda svoj udeo, cena bi mogla da bude i dva ili dva i po puta veća. Ovo su ipak vanredne okolnosti i dosta toga zavisi i od političkih faktora", kaže on.
 
Da li Srbija ima toliko novca?
 
"Hoćemo da platimo, imamo para, samo nam recite gde i kome da platimo", rekao je Vučić nakon uvođenja sankcija.
 
S druge strane, Radosavljević kaže da u budžetu naše države nema novca ni za tekuće stvari, a pogotovo ne za vanredne izdatke.
 
"Mi imamo budžetski deficit još od kovida i zadužujemo se kako bismo ga pokrili. I u ovoj situaciji jedino što ćemo moći jeste da se zadužimo kako bismo kupili ruski udeo", zaključuje sagovornik Nove ekonomije.
Kako posluje NIS?
 
Finansijski izveštaj NIS-a za 2023. godinu pokazuje da je ova kompanija te godine ostvarila prihod od 3,37 milijardi evra. Od toga, neto dobitak iznosio je oko 360 miliona evra.
 
Što se tiče dividendi, NIS je tokom 2023. godine u bruto iznosu akcionarima isplatio oko 89,5 miliona evra.
 
Ministarstvo finansija Srbije započelo je tehničke razgovore sa američkim Ministarstvom finansija oko uslova povezanih sa sankcijama protiv ruskog udela u NIS-u, izjavio je ministar spoljnih poslova Marko Đurić za RTS.
 
Istovremeno će, kaže on, Srbija obaviti konsultacije i sa "ruskim partnerima" kako bi postigla najbolje rešenje za zemlju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 46

  • Stari Vujadin

    14.01.2025 14:17
    Pa sad kad je Tramp rekao da ce da progovori sa rusima, neka se dogovore sa njima koliko Rusi traze za deo u NIS-u, pa neka im toliko i plate. Isto odmh neka kupe i nas deo.

    To ionako nisu nasa posla - nit smo u ratu, niti nas zanimaju americke sankcije, niti bi mi trebali da pregovaramo sa Rusima o nafti u Americko ime. Sami kupuju vise nafte i gasa od Rusa nego pre rata, a ovamo prete sirotinji.
  • pajo patak

    14.01.2025 12:37
    zašto širite dezinformacije:
    Koliko bi Srbiju mogao da košta otkup NIS-a i ima li te pare?
    700 miliona evra, i mi imamo te pare, pre neki dan rekao александар veliki i mali i mali.
  • DB

    14.01.2025 12:24
    @
    tesno
    14.01.2025 • 11:45
    @Dušan Savić
    14.01.2025 • 11:09

    Ljubav je tamo gde su novci. Pogledaj gde su pronašli utočište i deponovali novac izvorni uništitelji naše zemlje, pogledaj da su njihovi najbliži saradnici danas na vlasti, saberi dva i dva biće ti sve jasno. Tačno je da smo sve prodali zapadu ali pare su završile u majčici Rusiji. Susreti sa zapadnom diplomatijom su traljavi pokušaji stvaranja slike o sedenju na dve stolice sa ciljem da resurse, teritoriju kao i sam narod prodaju zapadu. Rusi svakako nisu preterano zainteresovani za posao njih zanimaju samo pare. Kada se prodaja završi lova leže kod braće u Moskvu gde je srcu najmilija. Zapadu imovina, Rusima lova a ti narode imaš srbovanje za utehu. Zato je zapad ovaj put uveo sankcije gde ne postoji mogućnost bilo kakvih finasijskih transakcija znaju da bi novac završio u Kremlju.

    nisi upućen i to se vidi. Kada se nešto tako plaća zapad te uslovi u kojoj banci možeš da dobiješ pare. malo sutra će da prebace te iste pare u rusiju kojom su te potkupili.
    Onde može da se iznese samo lično šta imaju odavde nikako sa zapada.
    Znači zapad te plaća i nikada neće prebaciti u banku u Rusiji. A znaš li zašto? Zato što jendog dana kada dođeš po novac oduzmu ti jer više nisi u vlasti pa ti konfiskuju. Već ih je dosta tako prošlo od DS ekipe šta misliš zašto su se vratili u politiku....
    A drugo potpiši se imenom i prezimenom ako misliš da staneš iza svojih reči ovog momka poštujem jer se potpiše imenom i prezimenom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.