
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Međutim, te subvencije većinski dobijaju strani investitori, a struka je podeljenih mišljenja oko toga da li to predstavlja diskriminaciju domaćih privrednika.
Samo u 2024. godini novac na ime subvencija za investicije isplaćen je na račune 54 kompanije, a ukupno je uplaćeno više od 93 miliona evra, pokazuje računica portala Biznis.rs.
Izveštaj Ministarstva privrede pokazuje da su novac dobile kompanije iz najrazličitijih grana poslovanja - od farmaceutskih, prehrambenih do onih koje proizvode obuću ili električne kućne aparate.
Ipak, ono što se iz ovog izveštaja takođe može videti jeste da kompanije koje rade u okviru autoindustrije i dalje dobijaju ogroman novac iako je ova industrija trenutno u krizi, posebno u Evropi. To se vidi i po najavljenih 48 miliona evra podsticaja za FCA Srbija u Kragujevcu za proizvodnju novog električnog modela "Grande Panda".
Takođe, kompaniji "Toyo Tire" u Inđiji isplaćeno je nešto manje od 2,7 miliona evra u 2024. godini, dok joj je godinu pre toga isplaćena tranša od preko 20 miliona, a 2022. godine oko 17,5 miliona evra. Država je ukupno ovoj kompaniji odobrila 41 milion evra podsticaja za investicije.
Dalje, kompanija "Continental automotive Serbia" prošle godine od države je dobila nešto manje od 5,8 miliona evra, dok je u prethodne tri godine dobila 22,2 miliona.
Takođe, nemačka kompanija "Brose d.o.o." od države je poslednjih godina dobila više od 15 miliona evra, dok je ukupno planirano 21,3 miliona. I kompanija "ZF" iz Pančevu poslednjih pet godina dobila je 19,6 miliona evra podsticaja od države.
Profesorka ekonomije u penziji Danica Popović za Danas podseća da je podsticaje uveo još Mlađan Dinkić i da ih ne treba vezivati isključivo za politiku koju vodi Srpska napredna stranka.
"Ideja je bila da se privuku strane investicije u Srbiju po svaku cenu, brzo i pre nego što se izgrade institucije", ukazuje ona.
Popović ističe da je podsticaj za dolazak stranih investitora uvek profit.
"Međutim, kada je zarada rizična, onda je to način da se investitori direktno plate - subvencijama", upozorava sagovornica beogradskog lista.
Popović tvrdi da su strane kompanije u povlašćenom položaju u odnosu na domaće.
"Ali one Srbiji donose nešto što domaće kompanije ne daju, a to je kapital kojim kupuju svojinu ili pravo korišćenja postrojenja u koje dolaze. U tom smislu vlada ravnoteža, od stranih investitora se dobija ono što se od domaćih ne dobija, a to su devize koje uplaćuju u državnu kasu, pa im se i daje ono što se domaćim investitorima ne daje, a to su subvencije", objašnjava ona.
Popović naglašava i da se novcem od stranih investitora povećava količina deviza u zemlji, što osigurava da imamo stabilan kurs dinara, u odnosu 117 dinara za jedan evro.
"Ko god misli da je u redu da kurs dinara sutra bude 150 dinara za jedan evro neka i dalje tvrdi da su podsticaji stranim investitorima neopravdani", poručuje ova sagovornica.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Milorad Filipović, s druge strane, smatra da se politika subvencionisanja investicija odnosi kako na strane, tako i na domaće investitore, odnosno podjednako važi za sve.
"Međutim, činjenica je da su se strani investitori daleko bolje uklopili u ovakve projekte, pa je i većina subvencija završila kod stranih ulagača. Razlozi za to su mnogobrojni, a poslednjih godinu dana smo svedoci da sve širi krug javnosti uočava da su investicije domaćeg privatnog sektora u debelom zaostatku u odnosu na njihovo učešće u BDP-u u odnosu na zemlje sličnog nivoa razvijenosti. Čini se da domaći poslovni ljudi nemaju poverenja u poslovni ambijent u Srbiji i da se uzdržavaju od ulaganja u proizvodne delatnosti, već se ulaže u nekretnine, zemljište, zlato...", objašnjava on.
Politika subvencionisanja investicija otpočela je, kako podseća, još 2006. godine sa osnovnim motivom većeg zapošljavanja u situaciji kada je stopa nezaposlenosti dostigla preko 20 odsto, što je, kako dodaje, tada bilo opravdano.
"Ipak, brzo se ovakav polazni motiv izvitoperio, pa su subvencije bivale sve veće, a po jednom radnom mestu se davalo sve više. U sadašnjoj situaciji, kada se uvozi radna snaga čak i iz Pakistana, Šri Lanke i drugih zemalja, davanje subvencija radi povećanja zaposlenosti izgubilo je svaki smisao", ukazuje Filipović.
Podsticaje treba davati samo za nove proizvodnje u visokotehnološkim, inovativnim i akumulativnim delatnostim, smatra ovaj sagovornik.
Ceo tekst čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku
31.03.2025.•
0
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Programeri više nisu najplaćeniji u Srbiji, prestiglo ih jedno zanimanje
31.03.2025.•
19
Programeri više nisu najplaćenije zanimanje u Srbiji, budući da su najveći prosek zabeležili zaposleni u proizvodnji koksa i derivata nafte i on je iznosio 332.994 dinara.
Šta znači novo odlaganje sankcija NIS-u: "Kupovina" vremena kao uvod u trajno rešenje?
30.03.2025.•
12
Sjedinjene Američke Države (SAD) odložile su u petak Naftnoj industriji Srbije (NIS) uvođenje sankcija za još 30 dana, što znači da je novi rok 28. april.
Anketa PKS: Polovina preduzeća trpi posledice političke krize
30.03.2025.•
7
Skoro polovina od 378 kompanija koje je Privredna komora Srbija (PKS) anketirala trpi "direktne i vrlo značajne posledice" zbog političke krize i blokada koje se organizuju širom države.
Više od 10 stranih kompanija koje su dobile državne subvencije otišlo, a krenuo novi talas otkaza
30.03.2025.•
8
Deo stranih kompanija koje su godinama dobijale subvencije i podsticaje od države, otpušta zaposlene, dok neke zatvaraju pogone u Srbiji.
Koliko bi mogla da iznosi rata kredita za mlade nakon šest godina otplate: Ovo je računica
30.03.2025.•
19
Krediti za mlade sa jedan odsto učešća odobravaju, za sada, tri banke. Unikredit, NLB Komercijalna i Poštanska štedionica.
Ukrajina se u ratu davi u dugovima, a isto je čeka i u miru: Kako će vratiti pare?
30.03.2025.•
5
Odgovor na pitanje odakle će Ukrajina namaći novac za obnovu u ovom trenutku je možda još neizvesniji od predviđanja kada će se okončati rat.
Objavljen kalendar poreskih obaveza firmi za april
30.03.2025.•
0
Poreska uprava objavila je poreski kalendar firmi za april.
Novi pokušaji da se privrednici prevare da uplate za upis u registar: APR izdao upozorenje
30.03.2025.•
0
Poslednjih dana na adrese privrednika ponovo stižu koverte sa uplatnicama i uputstvom da u roku od pet dana uplate novac radi upisa u registar, odnosno takozvanu "Poslovnu bazu".
Iz budžetske rezerve još 224 miliona Fudbalskom savezu Srbije
29.03.2025.•
13
Vlada Srbije u tehničkom mandatu donela je rešenje o upotrebi sredstava tekuće budžetske rezerve na osnovu kojeg je pre dva dana Fudbalskom savezu Srbije (FSS) dato 224,2 miliona dinara.
Agencija za restituciju: Isplata četvrtog krupa akontacije obeštećenja počinje 31. marta
29.03.2025.•
2
Agencije za restituciju obavestila je korisnike restitucije da će isplata četvrtog kruga akontacije obeštećenja početi u ponedeljak 31. marta.
NIS: Odložene sankcije, poslovanjem nismo doprineli ovoj akciji koja ugrožava rad kompanije
29.03.2025.•
0
Kompanija NIS saopštila je da je Ministarstvo finansija SAD izdalo novu, specijalnu licencu kojom je stupanje na snagu sankcija u punom obimu prema toj kompaniji odloženo do 28. aprila.
Živadinović: Obustavljeno analiziranje meda u Srbiji, neko iz ministarstva to koči
29.03.2025.•
5
Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović izjavio je da je Uprava za veterinu pre više od mesec dana prestala da analizira kvalitet i bezbednosti meda.
Projekat "eCarina" do kraja 2027. godine: Bez administracije, papirologije, dugog čekanja...
29.03.2025.•
7
Projekat "eCarina" planirano je da počne da se primenjuje do septembra 2027. godine, navodi pomoćnica direktora Uprave carina Sektora za carinske postupke Nataša Mirković.
Đedović Handanović: Stigla potvrda SAD da su odložene sankcije NIS-u do 28. aprila
29.03.2025.•
12
Stigla je zvanična potvrda Sjedinjenih Američkih Država da odlažu sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 28. aprila.
APR: Rok za dostavljanje redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja za 2024. kraj marta
29.03.2025.•
2
Krajem marta ističe rok za dostavljanje redovnog finansijskog izveštaja za 2024. godinu.
Koliko su kupci u Srbiji spremni da plate novi automobil?
28.03.2025.•
11
Kupci novih automobila u Srbiji najčešće su spremni da izdvoje do 20.000 evra za novo vozilo, pokazala je anketa na sajtu Polovni automobili, objavljena danas.
Bajatović: Nadam se odlaganju sankcija NIS-u, danas poslednji razgovor advokata i Vlade
28.03.2025.•
1
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da se nada odlaganju sankcija SAD Naftnoj industriji Srbije (NIS), kako je naveo, "i do tri meseca".
Objavljene nove cene goriva: Skuplji i evrodizel i benzin
28.03.2025.•
6
Evrodizel i benzin od danas u 15 časova pa do sledećeg petka u isto vreme biće skuplji u odnosu na prethodnu nedelju.
Vučić: Propali pregovori o sprečavanju sankcija, Srbija u riziku da izgubi pristup sirovoj nafti
27.03.2025.•
48
Srbija se suočava sa rizikom da u petak izgubi pristup sirovoj nafti iz uvoza, jer su propali pregovori o sprečavanju uvođenja sankcija jedinoj rafineriji u zemlji, rekao je predsednik Srbije.
Kako klimatske promene utiču na sektor osiguranja
27.03.2025.•
0
U Beogradu je održana konferencija o trendovima u finansijskom i osiguravajućem sektoru u ovoj godini.
Komentari 3
predrag
Sad samo da dune los vetar .. i ostadosmo bez icega
/
pazi, ne registruju ih u opstini gde rade vec u onom pozarevcu, srpskoj transilvaniji vampira milosevica
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar