
Vlada je u ostavci, a treba doneti odluku o sudbini NIS-a: Ima li ona na to pravo?
Poslednje vesti pred ostavku Miloša Vučevića o rešenju za NIS bile su da se razgovara i sa SAD i sa Rusijom i da će se tražiti odlaganje primene sankcija.

Foto: 021.rs
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović najavila je takvu mogućnost, odnosno prolongiranje roka koji je američka administracija ostavila. Taj rok je 25. februar i do tada bi ruski kapital u NIS-u trebalo da bude nula.
U međuvremenu, Srbija je, mada to nije još uvek formalizovano, ostala bez Vlade. Može li Vlada u tehničkom mandatu da donese odluku o daljoj sudbini NIS-a? Ima li ona za to zakonska ovlašćenja? Šta kaže Zakon o Vladi a šta pravni stručnjaci sa kojima je Forbes Srbija razgovarao?
Da li je Vlada pala?
Vlada je, kažu tako propisi, još u punom mandatu. I tako će biti sve dok Skupština Srbije na prvoj narednoj sednici ne konstatuje, odnosno ne primi k znanju neopozivu ostavku premijera Miloša Vučevića.
S druge strane, ne postoji zakonski rok do kada ona to mora da učini. Ustav i Zakon o vladi propisuju da od trenutka kada Skupština konstatuje ostavku teče zakonski rok od 30 dana u kom predsednik Srbije mora da predloži novog mandatara.
Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Milan Jovanović kaže za Forbes Srbija da iako nema propisanog roka, to ne bi trebalo da traje neprimereno dugo.
"Stvar je procene predsednika Narodne skupštine kada će sazvati sednicu na kojoj bi se konstatovala ostavka predesednika Vlade. Tek time bi se stvorio osnov za pokretanje procesa konsultacija za predlaganje novog mandatara. Iako nije jasno određen, ne bi politički bilo celishodno da taj rok bude neprimereno dug. Mišljenja sam da prilike nalažu da to bude što pre. To mora biti znatno kraće od 30 dana koliko je od dana konstatovanja ostavke ostavljeno Ustavom predsedniku da predloži novog mandara", smatra Jovanović.
S druge strane, nekadašnja profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu Vesna Rakić Vodinelić kaže da je ne bi iznenadilo da vlast sada svesno odlaže sazivanje sednice Skupštine na kojoj bi se konstatovala ostavka premijera.
"Ne bi to bilo ništa čudno ni iznenađujuće. Sve smo to već imali prilike da vidimo. Pošto od tog trenutka teče rok za predlog novog mandatara, održavanje sednice će zavisiti od procene vlasti šta joj je i u kom roku dalje činiti", konstatuje Rakić Vodinelić.
Opcije za NIS
Formalno gledano, ukoliko se sednica Skupštine ne održi tokom februara sudbina NIS-a mogla bi se rešavati dok Vlada ima pun mandat. Ukoliko rok za to rešenje ostane 25. februar i ne dođe do pomeranja kako je najavila ministarka Đedović Handanović. A sa druge strane, predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić prolongira sazivanje sednice.
Pojašnjenja radi, ne bi to odlaganje bilo zbog NIS-a, nego zbog neke SNS-ove eventualne izborne računice. Svejedno, u tom slučaju Vlada bi o NIS-u odlučivala dok još ima pun mandat.
Ako se, pak, sednica održi ranije i na njoj konstatuje ostavka Miloša Vučevića, Vlada bi i formalno bila u ostavci, odnosno tehnička.
Ima li ona u tom slučaju mandat da odlučuje o budućnosti NIS-a? Ovo pogotovo važi ukoliko je nacionalizacija ili kupovina udela koji trenutno imaju Gasprom i Gaspromnjeft od strane države opcija.
Šta kaže zakon?
Član 17. Zakona o vladi govori upravo o njenim ovlašćenjima posle prestanka mandata. U njemu se navodi da Vlada kada joj prestane mandat "može vršiti samo tekuće poslove. Ne može predlagati Narodnoj skupštini zakone i druge akte niti donositi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća".
Sagovornici Forbes Srbija slažu se da bi Vlada, iako u ostavci, mogla donositi odluku o NIS-u. Uporište je važnost ovog rešenja za funkcionisanje države i privrede.
"Vlada u tehničkom mandatu ima pravo da se bavi tekućim stvarima. Teško je tvrditi da li je NIS tekuća stvar ili nije. Moguće je i da jeste. Činjenica je i da su sankcije donete pre ostavke premijera, pa bi se ovo moglo tumačiti kao započeti posao koji se mora uraditi u nekom zadatom roku", objašnjava Rakić Vodinelić.
Ona dodaje da će Vlada to svakako uraditi ako tako reši, šta god da stoji u zakonskim odredbama i kako god da se one tumače.
"Logično je da vlada u ostavci ne vrši sve funkcije u punom kapacitetu. Međutim, proces upravljanja nužno zahteva neprekidan rad Vlade i ministarstava. To se najbolje vidi u članu Zakona o Vladi koji ste naveli. Tu se između ostalog zabranjuje Vladi da predlaže Narodnoj skupštini zakone i druge opšte akte niti donosi propis. Osim ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane, prirodna, privredna i tehnička nesreća. Formulacija 'potreba države' je dovoljan osnov za postupanje vlade u traženja rešenja za sankcije nametnute kompaniji NIS. Nesumnjivo je da se radi o prvorazrednom državnom interesu", smatra Jovanović.
On objašnjava da NIS nije tehničko pitanje, već kompleksan problem koji se tiče energetske bezbednosti zemlje i redovnog funkcionisanja privrede i države.
"To zahteva ispunjavanje niza složenih pravnih, ekonomskih i finansijskih pretpostavki vezanih za poziciju Srbije i njene odnose sa SAD i Rusijom. Dakle, Vlada, iako u ostavci, ima pun pravni kapacitet da rešava problem funkcionisanja kompanije NIS-a", dodaje profesor FPN-a.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Raspisan tender od 8,4 miliona evra za nadzor nad izgradnjom Železničke stanice Novi Beograd
13.04.2025.•
10
Ministarstvo građevinarstva u tehničkom mandatu raspisalo je tender za stručni nadzor nad izgradnjom kompleksa Železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije.
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
13.04.2025.•
17
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.
Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?
13.04.2025.•
12
Carina od 37 odsto na izvoz robe iz Srbije u SAD najviše će ugroziti poslovanje malih i srednjih preduzeća iz automobilske, metalske, hemijske i namenske industrije.
Frilenseri imaju rok do kraja aprila da podnesu poresku prijavu
13.04.2025.•
1
Rok za podnošenje poreskih prijava za prvi kvartal ove godine za frilensere počeo je 1. aprila i traje do 30. aprila, saopštila je Poreska uprava.
Mercedes zbog velikih troškova seli proizvodnju u Mađarsku
13.04.2025.•
3
Mercedes želi da izmesti radna mesta iz Nemačke, a fokus kompanije je na Mađarskoj, posebno na lokaciji Kečkemet, gradu od oko 100.000 stanovnika, piše Dojče vele.
Republički zavod za statistiku: Inflacija u martu 4,4 odsto, prosečne cene veće za 1,2 procenta
12.04.2025.•
1
Republički zavod za statistiku (RZS) objavio je da je međugodišnja inflacija u Srbiji u martu ove godine bila 4,4 odsto, a mesečna 0,1 odsto.
Prada kupuje modnu kuću Versaće
12.04.2025.•
0
Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.
Usvojena uredba o dodeli vaučera za odmor u Srbiji, od danas prijave ugostitelja
11.04.2025.•
1
Vlada Republike Srbije u tehničkom mandatu usvojila je Uredbu o korišćenju sredstava za unapređenje prometa domaćih turista, odnosno, o korišćenju turističkih vaučera.
NBS: Devizne rezerve na kraju marta smanjene na 28,5 milijardi evra
11.04.2025.•
3
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju marta ove godine bile oko 28,5 milijardi evra i u odnosu na februar smanjene su za 265,7 miliona evra, saopštila je NBS.
Objavljene nove cene goriva
11.04.2025.•
8
Objavljene su nove cene goriva, koje važe od danas u 15 časova.
Radosavljević: Srbija među najsiromašnijim zemljama Evrope, hrana i gorivo najskuplji
11.04.2025.•
45
Profesor ekonomije Goran Radosavljević izjavio je da je prema svim pokazateljima evropske statistike, Srbija jedna od najsiromašnijih zemalja Evrope, sa najvišim cenama hrane i goriva.
EU odlaže uvođenje carine na robu iz SAD
10.04.2025.•
0
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da će EU odložiti uvođenje recipročnih carina na američku robu na 90 dana.
Apple iz Indije avionima u SAD prebacio 600 tona telefona da izbegne Trampove carine
10.04.2025.•
3
Američki tehnološki gigant Apple iznajmio je kargo letove da preveze ukupno 600 tona telefona iPhone, ili čak 1,5 miliona uređaja, iz Indije u SAD, vođen željom da "pobedi" carine Donalda Trampa.
NBS referentnu kamatnu stopu zadržala na 5,75 odsto
10.04.2025.•
0
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je danas da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto.
Sankcije još nisu zaživele, a već problemi: Pojedine firme obustavile kupovinu goriva od NIS-a
10.04.2025.•
13
NIS se muči da kupuje naftu od trgovaca u inostranstvu, dok kod kuće njeni bivši klijenti traže alternativne dobavljače goriva, jer su sankcije SAD koje su na čekanju uticale na poslovanje.
Mraz uništio oko 100.000 tona voća u Srbiji
09.04.2025.•
7
Mraz je u martu i početkom aprila uništio oko 100.000 tona voća u Srbiji, izjavio je profesor novosadskog Poljoprivrednog fakulteta u penziji, stručnjak za voće, Zoran Keserović.
Tramp pauzirao carine za većinu zemalja na 90 dana, Kini uveo još veće
09.04.2025.•
6
Predsednik SAD Donald Tramp, suočen sa pucanjem globalnog tržišta, naglo je danas odlučio da većini trgovinskih partnera na 90 dana odloži uvođenje američkih carina.
Komentari 18
Anonymous
Zamenik zamenika
Plaćač poreza
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar