
Odlaganje roka ili uvođenje sankcija NIS-u: Evo šta je realnije
Američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) za sada zvanično stupaju na snagu 25. februara, odnosno za nedelju dana.

Foto: 021.rs
Kompanija NIS uputila je 4. februara zahtev američkom Odeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) za odlaganje sankcija, a ovaj zahtev podržale su vlade Srbije i Mađarske. U zahtevu se tražilo odlaganje sankcija za minimum 90 dana, kao i dobijanje opštih ili posebnih licenci koje bi omogućile NIS-u da održi poslovanje dok traži prihvatljivo rešenje vlasničke strukture.
Vlada Srbije podržala je taj zahtev jer bi sankcije, kako je navedeno u obrazloženju, narušile mogućnost kompanije da snabdeva građane Srbije naftom i naftnim derivatima, piše Danas.
Odgovor na ovaj zahtev Srbija još nije dobila od SAD.
Nekoliko dana pre nego što je NIS poslao zahtev OFAC-u, i hrvatski JANAF je zatražio od ovog američkog tela za međunarodne sankcije da mu dozvoli da ispuni ugovor sa NIS-om, a koji važi do kraja 2026. godine.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nedavno da očekuje "velike probleme" u vezi sa NIS-om, navodeći da nema dobrog i jednostavnog rešenja za tu kompaniju.
"Kao da se Rusi i Amerikanci udaljavaju po svim pozicijama. Ponadao sam se da možemo bez velike političke drame da završimo to nekakvim dogovorom i nekakvim većim razumevanjem svih strana, ali očigledno nećemo moći. I jedni i drugi su zapeli za ono što je njihov interes", objasnio je Vučić kako izgledaju pregovori oko NIS-a.
U međuvremenu, jedina pozitivna vest jeste da se mađarski MOL ponudio da nadomesti količine nafte i naftnih derivata koje Srbiji budu nedostajale u slučaju primene američkih sankcija.
Koji scenario je realniji?
Glavni broker Momentum Securities Nenad Gujaničić kaže za Danas da su u toku pregovori naše Vlade sa američkim OFAC-om o čemu nema javnih informacija, ali da će verovatni ishod tih pregovora biti odlaganje ovog roka koji je cirkulisao u javnosti kao poslednji dan za rešenje ovog pitanja.
"Kada je reč o smeru u kome ide rešavanje ovog pitanja, čini se da nema nekog velikog napretka, a zavisiće u prvom redu od fleksibilnosti američke i ruske strane. Moguće da će pregovori o okončanju rata u Ukrajini biti nekakav okvir koji bi mogao znatno da nam olakša poziciju i pomeri rešenje ove problematike dalje u budućnost. Nekakav status kvo bi zasad bila najrealnija, ali i najprihvatljivija opcija za našu privredu i građane", ukazuje Gujaničić.
Međutim, analitičar iz IPOPEMA Securities Vladan Pavlović je drugačijeg mišljenja.
"Prema svemu sudeći, nije došlo do dogovora i NIS će najverovatnije biti pod sankcijama. Ranije smo imali inidikacije da ruska strana neće prodati svoj deo, a naša strana se očito u ovoj fazi ne usuđuje da vrši nacionalizaciju. Ni američka strana ne menja svoj stav", primećuje Pavlović.
Prema njegovom zapažanju, to što je Srbija tražila odlaganje i što se MOL ponudio da nadomesti količine je samo potvrda da rešenja nema i da su sankcije gotovo izvesne.
"Osim ako se u poslednjem trenutku ne desi neka promena, ali ostalo je još samo desetak dana, pa je to malo verovatno", smatra Pavlović.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je nedavno da banke neće želeti da rade sa kompanijom koja je pod sankcijama i da to onda dovodi u pitanje i plaćanje platnim karticama na pumpama.
Gujaničić ističe da će plaćanja u maloprodaji biti samo jedan i to najmanje bitan aspekt poslovanja ukoliko stupe na snagu oštre finansijske sankcije. Dodaje da ako bi NIS bio izopšten iz međunarodnog sistema plaćanja, kompanija ne bi mogla da funkcioniše u pogledu nabavke sirove nafte, delova za postrojenja i mnogo toga drugog.
I Pavlović ističe da nakon 25. februara NIS više neće imati dotok nafte preko JANAF-a, dodajući da prerada i proizvodnja neće odmah stati i da će građani još neko vreme sa njihovih pumpi moći da kupuju gorivo. To će, kako kaže, trajati dok se zalihe ne potroše, što je verovatno reč o mesec ili dva dana.
"Nakon što sankcije stupe na snagu NIS će moći da prerađuje samo domaću naftu, a ona zadovoljava tek 25 odsto potreba. I to će biti upitno ako se segment vađenja nafte i gasa bude suočio sa poteškoćama oko održavanja opreme, odnosno pitanja nabavljanja delova", ukazuje Pavlović.
Ističe da će Srbija dobiti nedostajuće količine derivata najverovatnije najviše preko Mađarske, kroz uvoz, delimično iz Hrvatske i drugih okolnih zemalja, Bugarske, Grčke, Rumunije.
"Nisam siguran kako će nastaviti da funkcioniše NIS-ova maloprodajna mreža, jer će i ona morati da dobavlja derivate od nekuda, a niko joj neće smeti prodati, osim možda ukoliko to ne bude bila neka posebna državna firma koja bi uvozila derivate, ali i tada postoji problem plaćanja (možda u tom smislu dobijemo neko izuzeće)", navodi Pavlović.
Banke će očito ukinuti mogućnost plaćanja karticama pa keš ostaje alternativa, dodaje sagovornik beogradskog lista.
Ukazuje i da će se NIS naći u velikim gubicima i praktično neće moći da posluje, a ostaje pitanje koji su dalji koraci države - da li će se tada odlučiti za nacionalizaciju ili će se pregovori nastaviti i čekati se neko rešenje u svetlu mirovnog sporazuma u Ukrajini koji može doneti neko ublažavanje sankcija prema Rusiji.
"S obzirom na to da mirovni plan koji je predložio Donald Tramp gotovo u potpunosti favorizuje Rusiju, nije isključeno da se narednih meseci malo popusti sa tim sankcijama", smatra Pavlović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Srbija od SAD dobila najviše carine u regionu: Ko bi mogao najviše da bude oštećen?
03.04.2025.•
9
Srbija se našla među zemljama kojima su SAD, odlukom predsednika Donalda Trampa, uvele najviše carine.
Tramp posle uvođenja carinskih mera: "Operacija završena, pacijent preživeo"
03.04.2025.•
1
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će SAD izaći jače posle uvođenja carinskih mera širom sveta, što je dovelo do pada svetskih berzi i dolara.
Bez profita i investicija EPS propada
03.04.2025.•
3
Protekla zima je bila uočljivo hladnija nego proteklih godina, a lane je leto bilo vrelije nego i jedno do sada.
Dolar pao nakon objave Trampovih carina
03.04.2025.•
3
Vrednost američkog dolara, merena dolarskim indeksom (DXY), pala je danas na najniži nivo za skoro šest meseci.
NIS prošle godine poslovao lošije: Profit upola manji
03.04.2025.•
2
Naftna industrija Srbije završila je 2024. godinu sa više od 18 milijardi dinara neto dobitka, što je znatno manje od 41 milijarde dinara iz prethodne godine, proističe iz finansijskog izveštaja.
Austrija odustaje od keša: Svaka deseta radnja ne prima novčanice ili kovanice
03.04.2025.•
7
Svaka deseta radnja u Austriji više ne prima novčanice ili kovanice, pokazuju podaci iz izveštaja Nacionalne banke.
Reakcije na Trampovu "objavu rata" carinama: Kina najavila oštar odgovor, EU priprema kontramere
03.04.2025.•
8
Kina je oštro osudila najnovije carine koje su SAD uvele na kinesku robu, pozivajući Vašington da ih "odmah ukine" i upozoravajući da će preduzeti "odlučne kontramere".
Tramp uveo carine i ostrvima na kojima žive samo pingvini - ali to nije apsurdno
03.04.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto ostrvu Herd i ostrvima Mekdonald.
Amazon se u poslednjem momentu ponudio da kupi Tiktok
03.04.2025.•
1
Kompanija Amazon je praktično u "pet do 12" ponudila da kupi platformu Tiktok kojoj u subotu, 5. aprila preti zabrana rada na teritoriji SAD jer je kineska.
FOTO, VIDEO: Tramp uveo carine (skoro) svima redom, Srbiji od 37 odsto
03.04.2025.•
69
Američki predsednik Donald Tramp potpisao je izvršnu naredbu prema kojoj su u ponoć po lokalnom vremenu na snagu stupile "uzvratne carine".
Rok za prijavu i plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana je 15. maj
02.04.2025.•
0
Rok za prijavu i plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2024. godinu je 15. maj, saopštila je danas Poreska uprava Srbije.
Martinović: Mere praćenja slinavke i šapa biće izmenjene, a nelegalno premeštanje stoke kažnjeno
02.04.2025.•
0
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović rekao je da mere koje su trenutno na snazi u praćenju zaraznih bolesti slinavke i šapa biti redigovane, a da će nelegalno premeštanje stoke biti kažnjeno.
Đedović Handanović: Krajem 2025. moguć početak gradnje naftovoda između Srbije i Mađarske
02.04.2025.•
5
Ministarka energetike u tehničkom mandatu Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je završen deo tehničke dokumentacije za izgradnju naftovoda između Srbije i Mađarske.
Padaju u nesvest od loših uslova rada, a ako premaše normu dobiju - aplauz, slatkiš ili sok
02.04.2025.•
14
U Srbiji postoji 1.687 registrovanih fabrika u sektoru tekstila, odeće, kože i obuće, a broj registrovanih zaposlenih u ovoj oblasti je 60.725.
"Jedno je što pričaju u medijima o kreditima za mlade, a drugo je kad dođeš u banku"
02.04.2025.•
10
"Sine, jedno je što pričaju u medijima o kreditima za mlade, a drugo je kad dođeš u banku."
Poljoprivrednici nisu dobili podsticaj do 1. aprila kako je obećala Vlada Srbije
01.04.2025.•
26
Poljoprivrednicima do danas nije isplaćen osnovni podsticaj od 18.000 dinara po hektaru, iako je sporazumom iz oktobra pošle godine obećano da će dobiti novac do 1. aprila.
Fon der Lajen: EU ima odgovor na američke carine, ali radije bi da pregovara
01.04.2025.•
1
EU ima ozbiljan plan za odgovor na carine koje je uveo i koje bi trebalo da uvede američki predsednik Donald Tramp, iako bi radije pregovarala o rešenju, kaže predsednica Evropske komisije.
Spoljnotrgovinska razmena Srbije porasla u prva dva meseca, deficit veći za 47 odsto
31.03.2025.•
4
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prva dva meseca iznosila je 11,1 milijardu evra i bila je 4,7 odsto viša nego nego u isto vreme prošle godine saopštio je Republički zavod za statistiku.
Ministarstvo poljoprivrede: U Srbiji nema sumnje niti potvrđenog slučaja slinavke i šapa
31.03.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da u Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj slinavke i šapa, kao i da je poslednji slučaj te bolesti registrovan 1996. godine, na Kosovu.
Sankcije NIS-u: Moljakanje Amerike
31.03.2025.•
12
Po drugi put je odložena primena američkih sankcija prema Naftnoj industriji Srbije i narod je odahnuo.
AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku
31.03.2025.•
4
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Komentari 6
Nemanja
Gost sa fb
Plaćač poreza
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar