Banke u subotu gase račune NIS-a: Da li će biti zatvorene pumpe?

Banke u Srbiji odredile su subotu, 22. februar, kao dan kada će zatvoriti račune NIS-a i prestati da obavljaju transakcije s tom firmom, piše Nova ekonomija.
Banke u subotu gase račune NIS-a: Da li će biti zatvorene pumpe?
Foto: 021.rs
"Firma prestaje da postoji kada joj ugase račune. Sve i da neko hoće da krši sankcije, nema kako da uplati novac NIS-u. Vlada Srbije zaista ne sme da se igra sa tim jer i sama može da dođe pod udar sankcija", kaže sagovornik Nove ekonomije i dodaje da ono što se predlagalo kao rešenje, da posrednici kupuju naftu i preprodaju NIS-u, nije ostvarivo jer bi i oni došli pod udar sankcija.
 
I drugi izvor potvrđuje da će banke prestati da sarađuju sa NIS-om, osim možda Poštanske štedionice koja je u vlasništvu države. Sem toga, još jedna banka za sada planira da nastavi da servisira NIS sve do 27. februara, nadajući se političkom dogovoru u poslednjem trenutku.
Posledica zatvaranja NIS-ovih računa u bankama je, prema rečima osobe upućene u naftne sankcije, da će ubrzo potom sa radom prestati i NIS-ove benzinske stanice.
 
Ukoliko neka banka još bude držala račun kompanije otvoren, to bi za nekoliko dana moglo da produži njihov rad. 
Kompanija je, po izvorima sa kojima je Nova ekonomija razgovarala, razmatrala mogućnost da nastavi da radi primajući samo gotovinu na pumpama, u slučaju da joj bude onemogućen prihvat kartica, ali je zaključeno da bi takav način rada u praksi bio neizvodljiv i da bi kompanija u svakom slučaju imala problem sa svim ostalim plaćanjima koja se moraju izvršiti u okviru bankarskog sistema.
 
Ali, iako gorivo možda neće moći da se toči na pumpama koje su u vlasništvu NIS-a, sve ostale benzinske stanice će nastaviti normalan rad u Srbiji. Iz MOL-a su za RTS potvrdili da su spremni da udvostruče isporuke goriva Srbiji i da sa mađarskim i srpskim vlastima rade na pojednostavljivanju procedura za njegov transport. 
 
Osim toga, i Srbija ima rezerve nafte i goriva dovoljne za dva meseca, a uz to i sam NIS ima svoje rezerve. Međutim, pitanje je načina dopreme ovog goriva potrošačima u slučaju da NIS-ove pumpe budu zatvorene.
 
Prema podacima Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine Srbije iz maja prošle godine u Srbiji ima 1.529 benzinskih stanica, od toga NIS vodi 324.
 
Međutim, NIS drži oko 80 odsto srpskog tržišta naftnih derivata, a gledano samo u maloprodaji nešto manje od pola, zbog čega nema sumnje da bi prestanak rada ove kompanije izazvao jak poremećaj na tržištu goriva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • napko

    25.02.2025 00:17
    nacionalizacija
    proglašavam ruse tehnološkim viškom bez prava na otpremninu pouka o pravnom leku rok za žalbu na otkaz ugovora o radu 8 dana pred domaćim pravosuđem koje ne radi
  • dacic

    24.02.2025 10:40
    raspad drzave u zacetku
  • Zemlja čudesa

    24.02.2025 09:22
    Svi preko!
    Sad lepo pravac najbliža granica, kantica-dve u gepek, usput i do nekog mega-marketa u šoping. Pa tako svake 2-3 nedelje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

"Aviogeneks" prodat za 11 miliona dinara

Imovina beogradske avio-kompanije "Aviogeneks" u stečaju prodata je na javnom nadmetanju po početnoj ceni od 11 miliona dinara beogradskoj firmi "Rekonstukcija i izgradnja puteva".