Brojne tužbe zbog korišćenja intimnih delova Mikelanđelovog Davida na suvenirima
Italijanski kustosi zabrinuti su za Davida, više od pet metara visoko i u mermeru isklesano Mikelanđelovo remek-delo koje slovi za simbol ljudske snage i mladalačke lepote.
Foto: Pixabay
Naime, kako piše "Dejli mejl", u sadašnjoj eri brze zarade kustosi smatraju da verski i politički značaj skulpture umanjuju magneti za frižidere i drugi suveniri koji se prodaju po Firenci s fokusom na Davidove genitalije.
Direktorka Galerije Akademije Sesil Holberg jedna je od glavnih Davidovih braniteljki. Od svog dolaska 2015. u muzej gde se čuva skulptura na meti su joj svi oni koji na račun Davida profitiraju često na načine koje smatra ponižavajućim, a posebno suvenirnice koje prodaju kecelje, majice i figurice s motivom statue.
Na njen nalog državno tužilaštvo u Firenci pokrenulo je niz sudskih postupaka, pozivajući se na italijanski kodeks o kulturnoj baštini koji štiti umetničko blago od omalovažavanja i neovlašćene komercijalne upotrebe čime je Akademija od 2017. dobila stotine hiljade evra odštete.
Među ostalim tužila je časopis "GQ Italia" jer je na Davidovo telo montirao glavu modela i luksuznu modnu marku Longchamp koja je lansirala torbe s motivom Davidovih intimnih delova, što su obrazložili svojom namerom "da se sa zabavnom lakoćom izrazi kreativna snaga koja je oduvek animirala ovaj prekrasan grad".
Ali bez obzira na to koliko je tužbi Holberg pokrenula, iskorišćavanje Davida se nastavlja.
"Žao mi je što ima toliko neznanja i tako malo poštovanja u korišćenju dela koje je vekovima hvaljeno zbog svoje lepote, zbog svoje čistoće, zbog njegovog značenja, njegovih simbola, a prave se neukusni proizvodi od plastike", rekla je Holberg.
I drugi muzeji, ohrabreni njenim potezom pokrenuli su slične postupke kako bi zaštitili svoja remek-dela.
Sudske odluke, međutim, prema pisanju "Dejli mejla", dovode u pitanje široko rasprostranjenu praksu da su prava intelektualnog vlasništva zaštićena određeno razdoblje pre ulaska u javnu sferu - umetnikov životni vek plus 70 godina, prema Bernskoj konvenciji koju je potpisalo više od 180 zemalja, uključujući Italiju.
Postavlja se pitanje da li bi trebalo da institucije budu arbitri ukusa i u kojoj se meri ograničava sloboda izražavanja.
"To ne otvara samo pravna nego i filozofska pitanja. Šta znači kulturna baština? Koliko želite institucijama da date kontrolu nad idejama i slikama koje su u javnom domenu?", rekao je Tomas C. Danziger, advokat iz Njujorka.
On je podsetio na poznatu seriju Endija Vorhola inspirisanu Leonardovom "Poslednjom večerom".
"Hoćete li sprečiti umetnike poput Vorhola da stvore nešto na temelju nekog već postojećeg dela", zapitao se ovaj pravnik.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost
Četiri romana u najužem izboru za NIN-ovu nagradu
16.01.2025.•
0
Četiri romana ušla su u uži izbor za NIN-ovu nagradu.
Imena "ispod crte" za nacionalnu penziju sve govore: "Jedan od načina da Vučić nagradi svoje ljude"
04.01.2025.•
50
Na samom kraju prošle godine Vlada Srbije je, na predlog Ministarstva kulture, usvojila rešenja o dodeli priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina.
Do sada nepoznate slike i figure pronađene u pećini Altamira: Puno potencijala za istraživače
04.01.2025.•
0
Nedavno arheološko otkriće do sada nepoznatih figurica i pećinskih slika iz paleolita u pećini Altamira nadomak istorijskog grada Santijana del Mar na severu Španije potvrđuje ogroman potencijal.
Nakon 36 godina zabrane: Roman Salmana Rušdija "Satanski stihovi" u indijskim knjižarama
29.12.2024.•
0
Roman Salmana Rušdija "Satanski stihovi" ponovo se našao u indijskim knjižarama 36 godina nakon što je bio zabranjen 1988. godine.
Ivan Negrišorac dobitnik nagrade "Dejan Medaković"
21.12.2024.•
1
Ivan Negrišorac (dr Dragan Stanić) dobitnik je književne nagrade "Dejan Medaković" za knjigu eseja "Svetlost, senke i šaputanja - eseji s povodom".
"Nadstrešnica" - reč godine u Srbiji
20.12.2024.•
3
Reč "nadstrešnica" izabrana je danas za reč godine u Srbiji, u izboru lingvista udruženja "Filološko društvo Reči".
Knjiga u Srbiji se kupuje i čita
18.12.2024.•
2
Posmatrač koji prati kulturni život u Srbiji često stiče dva međusobno potpuno oprečna utiska.
Srbija otkupila pisma koja su razmenili Mileva Marić i Albert Ajnštajn
12.12.2024.•
3
Ministarstvo kulture je saopštilo da su pisma koje su razmenili naučnici Mileva Marić i Albert Ajnštajn kupljena na aukciji aukcijske kuće "Christie's" u Londonu.
Posle 45 godina od krađe: Slika "Bogorodica sa narom" vraćena muzeju u Umbriji
12.12.2024.•
0
Renesansna slika "Bogorodica sa narom" (Madonna del Melograno) Pjer Frančeska Fjorentina vraćena je u Građanski muzej Gubija, nakon što je pre 45 godina ukradena iz te umetničke galerije.
Na konkurs za NIN-ov roman godine stiglo 179 naslova
12.12.2024.•
2
Na konkurs za NIN-ovu nagradu za roman godine stiglo je 179 naslova, objavio je ovaj nedeljnik.
Pronađene dve stranice prvog izdanja Danteove Božanstvene komedije
09.12.2024.•
0
Dve stranice iz prvog izdanja "Božanstvene komedije" pronađene su prilikom prenosa Državnog arhiva iz Specije, na severozapadu Italije.
VIDEO: Oko 80 umetničkih dela zaplenjenih od mafije izloženo u Milanu
08.12.2024.•
0
Više od 80 dela moderne i savremene umetnosti koja su zaplenjena od italijanske mafije izloženo je u Milanu.
Laureati nagrade "Stevan Sremac" - Dragana V. Todoreskov i Ljubomir Živkov
04.12.2024.•
2
Laureati nagrade "Stevan Sremac" su Dragana V. Todoreskov za delo "U čekaonicama" i Ljubomir Živkov za knjigu "Farkaždin".
Vida Ognjenović dobitnica nagrade Saveza dramskih umetnika Vojvodine
04.12.2024.•
0
Pozorišna rediteljka i književnica Vida Ognjenović prva je dobitnica nagrade "Doajen pozorišta" koju dodeljuje Savez dramskih umetnika Vojvodine.
Naivno slikarstvo iz Kovačice upisano u Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa
04.12.2024.•
0
Naivno slikarstvo iz Kovačice, element nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, upisano je u Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Otkrivena nepoznata slika Nadežde Petrović
03.12.2024.•
0
Otkrivena je nepoznata slika Nadežde Petrović, a pretpostavlja se da je nastala 1913. godine kada je slavna slikarka boravila na Kosovu i beležila toponime u vezi sa Prizrenom.
Velika Britanija neće vratiti skulpture sa Partenona Grčkoj
03.12.2024.•
9
Vlada Velike Britanije saopštila je uoči posete grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa Londonu da neće promeniti stav o vlasništvu nad skulpturama sa Partenona.
FOTO Banana pričvršćena trakom na zid ide na aukciju: Očekuje se bar milion dolara
19.11.2024.•
4
Banana pričvršćena za beli zid srebrnom lepljivom trakom mogla bi ove nedelje da bude prodata za više od milion dolara na aukciji u njujorškoj kući Sotbi.
Uskoro razmena između Srbije i Rusije: List Miroslavljevog jevanđelja za slike Reriha
17.11.2024.•
2
Srbija i Rusija uskoro će razmeniti jedan list Miroslavljevog jevanđelja za šest slika Nikolaja Reriha.
Ukradeni portret Vinstona Čerčila vraćen u hotel u Kanadi
17.11.2024.•
0
Ukradeni portret britanskog državnika Vinstona Čerčila, koji je zamenjen falsifikatom tokom pandemije korona virusa, vraćen je na svoje mesto u hotelu "Fermon Šato Lorije" u Otavi.
Filmski festival u francuskom gradu ove godine posvećen Mikiju Manojloviću
16.11.2024.•
1
Filmski festival Aras u Francuskoj, koji se održava 25. put, ove godine je posvećen srpskom glumcu Mikiju Manojloviću.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar