Vredna slika iz Botičelijevog ateljea slučajno pronađena u crkvi uskoro će biti izložena

Slika pronađena u francuskoj crkvi, za koju se smatralo da je bezvredna kopija Botičelijevog remek-dela "Bogorodica sa detetom i mladim svetim Jovanom Krstiteljem" potiče iz 16. veka.
Vredna slika iz Botičelijevog ateljea slučajno pronađena u crkvi uskoro će biti izložena
Foto: Pixabay
Ova slika potiče iz Botičelijevog ateljea.
 
Ona će sada biti predstavljena javnosti zajedno sa Botičelijevim delom koje ju je inspirisalo u zamku Šambor u dolini Loare.
 
Pre otprilike desetak godina, stručnjak za renesansnu umetnost iz Italije Mateo Đaneseli naišao je u seoskoj crkvi na jednu sliku koja se smatrala bezvrednim radom iz 19. veka.
Đaneseli, danas kustos Nacionalnog muzeja renesanse nadomak Pariza, koji je pre 10 godina popisivao inventar italijanskih umetničkih dela u javnim zgradama u Francuskoj, posumnjao je u tvrdnje da je slika koju je pronašao u Crkvi Sen Feliks u mestu Šampinji-en-Bos bezvredna i pretpostavio je da je moguće da je reč o slikarskom radu nastalom u 16. veku u ateljeu italijanskog renesansnog majstora Sandra Botičelija.
 
Opsežna ispitivanja Centra za istraživanje i restauraciju muzeja Francuske koja su usledila potvrdila su da je Đaneseli bio u pravu, a nakon restauracije se ispostavilo da je reč o jednoj od verzija Botičelijevog remek-dela "Devica Marija, dete Hrist i mladi sveti Jovan Krstitelj" koje su radili umetnikovi učenici.
Uskoro će i original i kopija biti izloženi u okviru izložbe u zamku Šambor u dolini Loare, ogromnom dvorcu iz 16. veka koji je sagradio francuski kralj Fransoa Prvi, vladar koji je toliko voleo italijansku renesansnu umetnost da je pozvao Leonarda da Vinčija da se nastani u Francuskoj.
 
Pjer-Žil Žiro, direktor kulturnog programa u Šamboru, izjavio je da je primerak naslikan u Botičelijevom ateljeu u Firenci oko 1510. godine, oko pet godina nakon originala i da je veći deo naslikala ekipa Botičelijevih učenika, ali neke detalje, poput lica, prema svemu sudeći, naslikao je veliki majstor.
 
Žiro je odbio da kaže koliko sada vredi to delo, ali je podsetio da je druga slika nastala u Botičelijevom ateljeu procenjena ovog leta u Sotbiju na između tri i pet miliona evra.
 
Iako taj iznos deluje skromno u poređenju sa cenama koje su plaćene za originalne Botičelijeve slike, od kojih je jedna prodata 2021. godine za 92,2 miliona dolara, ipak je to i dalje velika suma za jednu seosku crkvu u Francuskoj.
Kopiju Botičelijevog remek dela kupio je u 19. veku britanski pisac Valter Sevidž Lendor, a njegov sin kasnije je prodao izvesnom Fransoa-Filiberu Desenju gradonačelniku Šampinjija-en-Bos čija porodica je kasnije odlučila da sliku pokloni lokalnoj crkvi.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost

Pronađen ukradeni portret Vinstona Čerčila

Portret bivšeg britanskog premijera Vinstona Čerčila, ukraden iz luksuznog hotela u Otavi, lociran je u Italiji i biće vraćen kasnije ovog meseca, saopštile su kanadske vlasti.