Vredna slika iz Botičelijevog ateljea slučajno pronađena u crkvi uskoro će biti izložena
Slika pronađena u francuskoj crkvi, za koju se smatralo da je bezvredna kopija Botičelijevog remek-dela "Bogorodica sa detetom i mladim svetim Jovanom Krstiteljem" potiče iz 16. veka.
Foto: Pixabay
Ova slika potiče iz Botičelijevog ateljea.
Ona će sada biti predstavljena javnosti zajedno sa Botičelijevim delom koje ju je inspirisalo u zamku Šambor u dolini Loare.
Pre otprilike desetak godina, stručnjak za renesansnu umetnost iz Italije Mateo Đaneseli naišao je u seoskoj crkvi na jednu sliku koja se smatrala bezvrednim radom iz 19. veka.
Đaneseli, danas kustos Nacionalnog muzeja renesanse nadomak Pariza, koji je pre 10 godina popisivao inventar italijanskih umetničkih dela u javnim zgradama u Francuskoj, posumnjao je u tvrdnje da je slika koju je pronašao u Crkvi Sen Feliks u mestu Šampinji-en-Bos bezvredna i pretpostavio je da je moguće da je reč o slikarskom radu nastalom u 16. veku u ateljeu italijanskog renesansnog majstora Sandra Botičelija.
Opsežna ispitivanja Centra za istraživanje i restauraciju muzeja Francuske koja su usledila potvrdila su da je Đaneseli bio u pravu, a nakon restauracije se ispostavilo da je reč o jednoj od verzija Botičelijevog remek-dela "Devica Marija, dete Hrist i mladi sveti Jovan Krstitelj" koje su radili umetnikovi učenici.
Uskoro će i original i kopija biti izloženi u okviru izložbe u zamku Šambor u dolini Loare, ogromnom dvorcu iz 16. veka koji je sagradio francuski kralj Fransoa Prvi, vladar koji je toliko voleo italijansku renesansnu umetnost da je pozvao Leonarda da Vinčija da se nastani u Francuskoj.
Pjer-Žil Žiro, direktor kulturnog programa u Šamboru, izjavio je da je primerak naslikan u Botičelijevom ateljeu u Firenci oko 1510. godine, oko pet godina nakon originala i da je veći deo naslikala ekipa Botičelijevih učenika, ali neke detalje, poput lica, prema svemu sudeći, naslikao je veliki majstor.
Žiro je odbio da kaže koliko sada vredi to delo, ali je podsetio da je druga slika nastala u Botičelijevom ateljeu procenjena ovog leta u Sotbiju na između tri i pet miliona evra.
Iako taj iznos deluje skromno u poređenju sa cenama koje su plaćene za originalne Botičelijeve slike, od kojih je jedna prodata 2021. godine za 92,2 miliona dolara, ipak je to i dalje velika suma za jednu seosku crkvu u Francuskoj.
Kopiju Botičelijevog remek dela kupio je u 19. veku britanski pisac Valter Sevidž Lendor, a njegov sin kasnije je prodao izvesnom Fransoa-Filiberu Desenju gradonačelniku Šampinjija-en-Bos čija porodica je kasnije odlučila da sliku pokloni lokalnoj crkvi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Kultura i umetnost
Dobitnik NIN-ove nagrade Marinko Arsić Ivkov za roman "NGDL"
27.01.2025.•
0
Dobitnik NIN-ove nagrade za najbolji roman za 2024. godinu je Marinko Arsić Ivkov za delo "NGDL" u izdanju Niškog kulturnog centra.
Britanski muzej delimično zatvoren: Radnik dobio otkaz, pa provalio i isključio IT sisteme
26.01.2025.•
0
Britanski muzej je delimično zatvoren za publiku jer je službenik koji je dobio otkaz provalio i isključio kompjuterske sisteme, saopštila je uprava tog muzeja.
Poljska otkupila rukopis Šopenove balade: "Blago se vratilo kući"
25.01.2025.•
1
Poljske vlasti saopštile su da otkupile rukopis balade kompozitora Frederika Šopena, partiture, čija će se izložba poklopiti sa prestižnim klavirskim takmičenjem u Varšavi koje nosi njegovo ime.
Četiri romana u najužem izboru za NIN-ovu nagradu
16.01.2025.•
0
Četiri romana ušla su u uži izbor za NIN-ovu nagradu.
Imena "ispod crte" za nacionalnu penziju sve govore: "Jedan od načina da Vučić nagradi svoje ljude"
04.01.2025.•
51
Na samom kraju prošle godine Vlada Srbije je, na predlog Ministarstva kulture, usvojila rešenja o dodeli priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina.
Do sada nepoznate slike i figure pronađene u pećini Altamira: Puno potencijala za istraživače
04.01.2025.•
0
Nedavno arheološko otkriće do sada nepoznatih figurica i pećinskih slika iz paleolita u pećini Altamira nadomak istorijskog grada Santijana del Mar na severu Španije potvrđuje ogroman potencijal.
Nakon 36 godina zabrane: Roman Salmana Rušdija "Satanski stihovi" u indijskim knjižarama
29.12.2024.•
0
Roman Salmana Rušdija "Satanski stihovi" ponovo se našao u indijskim knjižarama 36 godina nakon što je bio zabranjen 1988. godine.
Ivan Negrišorac dobitnik nagrade "Dejan Medaković"
21.12.2024.•
1
Ivan Negrišorac (dr Dragan Stanić) dobitnik je književne nagrade "Dejan Medaković" za knjigu eseja "Svetlost, senke i šaputanja - eseji s povodom".
"Nadstrešnica" - reč godine u Srbiji
20.12.2024.•
3
Reč "nadstrešnica" izabrana je danas za reč godine u Srbiji, u izboru lingvista udruženja "Filološko društvo Reči".
Knjiga u Srbiji se kupuje i čita
18.12.2024.•
2
Posmatrač koji prati kulturni život u Srbiji često stiče dva međusobno potpuno oprečna utiska.
Srbija otkupila pisma koja su razmenili Mileva Marić i Albert Ajnštajn
12.12.2024.•
3
Ministarstvo kulture je saopštilo da su pisma koje su razmenili naučnici Mileva Marić i Albert Ajnštajn kupljena na aukciji aukcijske kuće "Christie's" u Londonu.
Posle 45 godina od krađe: Slika "Bogorodica sa narom" vraćena muzeju u Umbriji
12.12.2024.•
0
Renesansna slika "Bogorodica sa narom" (Madonna del Melograno) Pjer Frančeska Fjorentina vraćena je u Građanski muzej Gubija, nakon što je pre 45 godina ukradena iz te umetničke galerije.
Na konkurs za NIN-ov roman godine stiglo 179 naslova
12.12.2024.•
2
Na konkurs za NIN-ovu nagradu za roman godine stiglo je 179 naslova, objavio je ovaj nedeljnik.
Pronađene dve stranice prvog izdanja Danteove Božanstvene komedije
09.12.2024.•
0
Dve stranice iz prvog izdanja "Božanstvene komedije" pronađene su prilikom prenosa Državnog arhiva iz Specije, na severozapadu Italije.
VIDEO: Oko 80 umetničkih dela zaplenjenih od mafije izloženo u Milanu
08.12.2024.•
0
Više od 80 dela moderne i savremene umetnosti koja su zaplenjena od italijanske mafije izloženo je u Milanu.
Laureati nagrade "Stevan Sremac" - Dragana V. Todoreskov i Ljubomir Živkov
04.12.2024.•
2
Laureati nagrade "Stevan Sremac" su Dragana V. Todoreskov za delo "U čekaonicama" i Ljubomir Živkov za knjigu "Farkaždin".
Vida Ognjenović dobitnica nagrade Saveza dramskih umetnika Vojvodine
04.12.2024.•
0
Pozorišna rediteljka i književnica Vida Ognjenović prva je dobitnica nagrade "Doajen pozorišta" koju dodeljuje Savez dramskih umetnika Vojvodine.
Naivno slikarstvo iz Kovačice upisano u Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa
04.12.2024.•
0
Naivno slikarstvo iz Kovačice, element nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, upisano je u Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Otkrivena nepoznata slika Nadežde Petrović
03.12.2024.•
0
Otkrivena je nepoznata slika Nadežde Petrović, a pretpostavlja se da je nastala 1913. godine kada je slavna slikarka boravila na Kosovu i beležila toponime u vezi sa Prizrenom.
Velika Britanija neće vratiti skulpture sa Partenona Grčkoj
03.12.2024.•
9
Vlada Velike Britanije saopštila je uoči posete grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa Londonu da neće promeniti stav o vlasništvu nad skulpturama sa Partenona.
FOTO Banana pričvršćena trakom na zid ide na aukciju: Očekuje se bar milion dolara
19.11.2024.•
4
Banana pričvršćena za beli zid srebrnom lepljivom trakom mogla bi ove nedelje da bude prodata za više od milion dolara na aukciji u njujorškoj kući Sotbi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar