Piše Branko Milanović: Vrednost američkog sna
"Naglasak je uvek bio na jednakim mogućnostima, a ne na jednakim ishodima", piše jedan od vodećih svetskih ekonomista Branko Milanović.
Foto: 021.rs
Uz dozvolu izdavača Akademske knjige, portal 021.rs objavljuje deo iz knjige Branka Milanovića. U delu koji objavljujemo poznati ekonomista govori o tome kako bi naše slobodno vreme moglo da bude komercijalizovano. Odnosno, primetićete, to se već dešava.
Bogatstvo među generacijama
Visoka dohodovna i imovinska nejednakost u Sjedinjenim Američkim Državama nekada se pravdala tvrdnjom da u Americi svi imaju jednake šanse za uspeh bez obzira na porodično poreklo.
To je ideja o američkom snu. Naglasak je uvek bio na jednakim mogućnostima, a ne na jednakim ishodima. Bila je to dinamična ideja, okrenuta budućnosti. Šumpeter koristi zanimljivu metaforu u pokušaju da je objasni u kontekstu dohodovne nejednakosti: distribuciju dohotka u bilo kojoj godini možemo posmatrati kao raspored gostiju po sobama na različitim spratovima hotela u kom se najbolje sobe nalaze na najvišim spratovima.
Ako gosti s lakoćom prelaze sa sprata na sprat i ako njihova deca ne ostaju nužno na spratu na kom su rođena, onda nam presek stanja u bilo kom trenutku ne govori mnogo o tome koje bi porodice mogle završiti na kom spratu u neposrednoj ili daljoj budućnosti. Isto tako, dohodovna ili imovinska nejednakost izmerena u bilo kom odabranom trenutku može dati pogrešnu ili preuveličanu predstavu o stvarnim nivoima nejednakosti i uz to nam ne govori ništa o međugeneracijskoj pokretljivosti.
Ideja o američkom snu još je snažna, kako u popularnoj imaginaciji tako i među ekonomistima. Ali u poslednjih desetak godina, otkako su nam relevantni podaci najzad dostupni, američki san je ozbiljno doveden u pitanje. Koristeći podatke iz 23 zemlje Majls Korak je ukazao na postojanje pozitivne korelacije između visoke nejednakosti u bilo kojoj izabranoj godini i visoke korelacije dohotka roditelja i dece (to jest, niske dohodovne mobilnosti). Takav rezultat ima smisla, jer visoka nejednakost implicira da deca bogatih dobijaju znatno više mogućnosti nego deca siromašnih.
Ne samo da mogu računati na veće nasledstvo već imaju koristi i od boljeg obrazovanja, socijalnog kapitala koji dobijaju od roditelja, kao i mnogih drugih nematerijalnih prednosti koje bogatstvo pruža. Ništa od toga nije dostupno deci siromašnih. Mada je vrednost američkog sna delimično umanjena otkrićem da je dohodovna mobilnost u egalitarnijim zemljama veća, dobijeni rezultati ne impliciraju nužno da se međugeneracijska mobilnost vremenom zaista pogoršala.
Ipak, novija istraživanja pokazuju da je došlo do opadanja međugeneracijske mobilnosti. Koristeći uzorke parova roditelj–sin i roditelj–ćerka i poredeći njihove skupove za grupu rođenih između 1949. i 1953. sa grupom rođenih između 1961. i 1964, Džonatan Dejvis i Baškar Mazumder ustanovili su znatno niži stepen međugeneracijske mobilnosti u drugoj grupi.
Koristili su dva uobičajena indikatora relativne međugeneracijske mobilnosti: rangiranje (korelacija relativnih dohodovnih pozicija roditelja i dece) i međugeneracijsku elastičnost dohotka (korelacija dohodaka roditelja i dece). Oba indikatora ukazuju na rastuću korelaciju dohodaka roditelja i dece (rangiranje ukazuje na rast sa 0,22 na 0,37 za ćerke i sa 0,17 na 0,36 za sinove, dok je međugeneracijska elastičnost dohotka porasla sa 0,28 na 0,52 za ćerke i sa 0,13 na 0,43 za sinove).
Oba indikatora pokazuju da je do preokreta došlo osamdesetih godina – u vreme kada je dohodovna nejednakost u Sjedinjenim Američkim Državama počela da raste. Zapravo, istovremeno su se odigrale tri promene: rast nejednakosti, rast prinosa od obrazovanja i rast korelacije dohodaka roditelja i dece. Tako vidimo da rast dohodovne nejednakosti i opadanje međugeneracijske mobilnosti obično nastupaju zajedno, ne samo u različitim zemljama nego i u različitim periodima.
Dosad smo se bavili samo relativnom mobilnošću. Trebalo bi ispitati i apsolutnu međugeneracijsku mobilnost, to jest, promenu dohotka između generacija. I ovde se uočava pad: apsolutna mobilnost u Sjedinjenim Državama značajno je opala od 1940. do prve decenije 21. veka usled usporavanja ekonomskog rasta i rasta nejednakosti. Treba imati na umu da se apsolutna mobilnost značajno razlikuje od relativne mobilnosti jer u velikoj meri zavisi od stope ekonomskog rasta.
Na primer, apsolutna mobilnost može biti pozitivna za sve ako dohodak svakog deteta premaši dohodak roditelja, iako pozicije roditelja i deteta u ukupnoj distribuciji dohotka ostaju nepromenjene. U tom slučaju bi ukupna apsolutna međugeneracijska mobilnost koincidirala sa odsustvom relativne međugeneracijske mobilnosti. Ovde sam više koristio koncept relativne mobilnosti jer ona bolje odražava odlike razmatrane ekonomije.
***
Branko Milanović (1953), jedan od vodećih savremenih srpskih ekonomista. Ekonomski fakultet u Beogradu završio je 1977. godine, a doktorirao na istom fakultetu tezom o ekonomskoj nejednakosti u Jugoslaviji 1987. godine. Od 1990. godine radi u istraživačkom departmanu Svetske banke u Vašingtonu, u odeljenju koje se bavi analizom siromaštva, nejednakosti i anketama o domaćinstvima. Već deset godina predaje kao profesor po pozivu na Univerzitetu Džon Hopkins, a od 2005. i na Univerzitetu Marilend i Karnegijevoj zadužbini za međunarodni mir u Vašingtonu.
Više informaciji o knjizi "Kapitalizam, sam" potražite na sajtu Akademske knjige.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Pa, ne mogu da ih kupe
13.12.2024.•
47
Javnost je preplavljena vestima, blokadama, sjajnim dosetkama i još boljim transparentima studenata.
Hladni plamen koji je nadmudrio sistem
13.12.2024.•
22
Dok razni eksperti i samoprozvani tumači stvarnosti pokušavaju da uhvate suštinu trenutnih protesta kroz prizmu starih interpretativnih modela, stvarnost im izmiče kroz prste.
Mladi su najgori
06.12.2024.•
21
Ta neka simpatična mržnjica prema mladima dolazi, čuda li, s godinama.
Kakva je "Sloboda" Angele Merkel
02.12.2024.•
4
Pre nekoliko dana pod naslovom "Sloboda" širom sveta pojavili su se memoari Angele Merkel, do pre tri godine kancelarke Nemačke u rekordna četiri uzastopna mandata.
Dan koji još uvek traje
01.12.2024.•
13
"Nismo dobro", rekla je Jelena Stupljanin na protestu ispred novosadske Železničke stanice u nedelju, 17. novembra.
Srbija u tunelu i Srbija za tunel u Beogradu
27.11.2024.•
1
Nema šta, aktuelna vlast je baš nameračila da se poigrava sa žiteljima Srbije iz unutrašnjosti.
Piše Boris Dežulović: Novi Sad ili Nikad
25.11.2024.•
14
Ne, sad bez zajebancije: zašto Glavna železnička stanica u Novom Sadu ne bi bila veličanstveni neki stambeno-poslovno-hotelski kompleks?
Bolji život - da ga zgrabim
21.11.2024.•
4
Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.
Gde se vidite za pet godina?
15.11.2024.•
21
Na internetu je pravu buru pre nekog vremena izazvala objava jednog od brojnih "preduzetnika".
Da li je Tramp zaista pobedio?
13.11.2024.•
26
Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.
Tuga i bes
05.11.2024.•
7
Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.
Poslednja dva ministra građevinarstva - Vesić i Toma Mona. To je sve što treba da znate
02.11.2024.•
76
Poslednja dva čoveka zadužena za resor građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Srbiji bili su Goran Vesić i Tomislav Momirović.
Terorizam optimizmom
25.10.2024.•
12
Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.
Rat u Ukrajini: Daleko, daleko od primirja
22.10.2024.•
3
Uskoro će tri godine kako su Rusija i Ukrajina zaratile.
Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh
17.10.2024.•
0
"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."
Globalna neoliberna žurka: Dovoljno je puko preživljavanje
15.10.2024.•
2
Svetski dan dostojanstvenog rada prošao je u Srbiji veoma skromno, praktično neprimetno.
Gde ide Vučić, a gde Srbija
11.10.2024.•
11
Nije sporno da američki ambasador Kristofer Hil ima velik uticaj na dešavanja u Srbiji.
Šta će obezbeđenje u školama - u moje vreme nije bilo toga!
04.10.2024.•
12
"U moje vreme škola nije imala obezbeđenje. Nije bilo incidenata, tek po neka tuča", rekao je jedan tata oštro se suprotstavljajući ovom konceptu koji nas, izgleda, svakog septembra duboko uznemiri.
Nebojša Čović jači od "rampe"
04.10.2024.•
7
Košarkaški savez Srbije ima novog predsednika - Nebojšu Čovića.
Milica Babica: Demografče mi dadni jedno, da nas vidi Srbija
27.09.2024.•
23
Davne 2012. godine upoznala sam nekog lika na internetu. Bio je najlepši, najdivniji i najinteresantniji od svih likova do tada.
Komentari 2
V5
Pozdrav iz Bostona
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar