Kako da mi dete preživi Srbiju?

"U stalnom raskoraku kako vaspitavati decu: onako kako ja mislim da je ispravno ili onako kako će da preživi Srbiju", rečenica je koju sam pročitala negde na internetu.
Kako da mi dete preživi Srbiju?
Foto: 021.rs
I pomislila sam: "Nas je izgleda mnogo više nego što mislim."
 
Baš ta nedoumica nešto je čime ustima punim beznađa završavam svako ćaskanje na temu principa, metoda, filozofija i načina prenošenja funkcionisanja života deci. Apsolutno svesna da sa principima koje ponese odavde neće preživeti ovo društvo sem ukoliko ga tona čiste sreće i nedostatka baksuzluka ne bude u stopu pratila, često posegnem za rečenicama i metodama kojih se i sama gadim i još češće lupim samoj sebi šamar i kažem "E nećeš vala". 
Potom prihvatim da sam odlučila da dete vaspitavam onako kako ja mislim da treba, potpuno ili skoro pa potpuno svesna da će takav u ovoj zemlji, da izvinite, potpuno najebati.
 
Ovo je zemlja u kojoj "imati nekog negde" rešava sve, a mala deca se tome uče, kao što to najčešće biva, od malih nogu. To je moć u najčistijem obliku pa samim tim i cilj kome stremimo sami i vučemo i decu ka istom.
 
Imanje nekog negde dovoljno je samo po sebi da se bahatima, beskrupuloznima i najgorem šljamu unapred sklanjamo s puta, a nađemo li se na njemu - zgaziće nas, ili odbaciti da letimo 20 metara od pešačkog prelaza da doooobro razmislimo šta nam je to trebalo. 
Imati nekog negde dovoljno je i da usmrtimo onoga na putu i da prođemo apsolutno nekažnjeno - ovde je i zakon takav da pogne glavu pod imanjem nekog negde. Eto, toliko je to bitno.
 
Ovo je zemlja u kojoj "znaš ti ko sam ja" ide u paru sa imanjem nekoga negde i moć je za sebe, ultimativni argument pesnice otpora toj truloj pravičnosti i pravdi koju oni koji nemaju nikog nigde pokušavaju da uspostave – siroti, ne znaju oni ko su ovi niti koga imaju gde. Dovoljno je u ovoj zemlji biti iz Žitorađe i automatski imati nekog negde, te se diplomatijom lagano može baviti i kojeko, ako se dovoljno zna ko je, je l', ko. 
 
"Uvek budi bolji" rečenica je koju ova dva roditelja prevale preko svojih usta bar osam puta dnevno, po glavi deteta. I isto toliko se puta dnevno kroz ovu glavu provuče i ona posle: "A šta ako u suprotnom pravcu ide onaj koji je učen da uvek ima nekog negde i da 'boljost' kao vrednost niti poznaje niti je bitna – ona živi u tamo nekim rečima, u delima koja se ne mogu ni opipati, stvarima koje nisu prestiž i u glavama čiji je sadržaj potpuno nebitan."
 
Ako imaš nekog negde, u ovoj zemlji, biti bolji je stvar podsmeha – ne mora se ništa ako imaš nekog negde. Ti si svoje već uradio, možeš i ako hoćeš, da se priključiš tuči navijača recimo i da im objasniš neke stvari – ne zato što znaš neke stvari već zato što oni ne znaju ko si ti pa ih možeš pitati to. To je ona magična ulaznica u svet kakav stvaramo i Srbiju kakvu ne želimo našoj deci a koja, e pa do đavola, u njoj rastu.
 
I jedan dečak imao je nekog negde. I godinama je maltretirao moje dete – prvi put nađeni u takvoj situaciji govorili smo naše uobičajeno "uvek budi bolji" koje često ide uz "nasilje nije rešenje" i "beži od budale". Posle i više nego previše vremena desilo se to da je bes u glavi našeg deteta kulminirao, da je nekako uspeo da iznedri ono što nismo mislili da će u sebi stvoriti i svom silinom udario malog koji ima nekog negde; povredio ga i zauvek postavio na mesto na kom treba da bude. 
Nisam bila srećna, a ni ponosna. A na sebe ponajmanje – jer očigledno ono "uvek budi bolji" već tako rano nije dalo dobar rezultat. Četiri godine i četiri hiljade "uvek budi bolji" kasnije, sinak mi je rekao: "Znaš, mama, sretnem ja njega u školi, javi se on meni, sve to OK. Ali svaki put kad ga vidim, ja ga nekako..." - "Šta, sine?" - "...mrzim."
 
I bez šale, ta reč je bila kao rez po sred stomaka – ono što najmanje želim da moje dete oseća je mržnja. Ali tu smo gde smo – da li zahvaljujući bahatosti tatinog sinčića, sistema koji neumorno zakazuje, našim metodama koje će uvek veličati samo i isključivo Srbiju kakvu želimo da vidimo ili adaptaciji deteta društvu uprkos svemu najboljem što želim da postanu. 
 
Možda je goli opstanak u Srbiji konačan odgovor i možda smo igricu obrnuli – umesto da deca vaspitavaju Srbiju da uvek bude bolja, Srbija vaspitava roditelje – da nema druge.
  • Milomir

    17.09.2024 14:46
    Isto ovakvo vrsnjacko nasilje postoji i na zapadu u najumivenijim gradovima izmedju raznih grupa dece i nije nista manje okrutno a agresija je visoka, i spremni su na sve. Posto zivim na zapadu - znam to i neretko se zgrazavam sta se desava. Verovatno je tako i po celoj planeti, nije ovo samo srpska stvar, mozda ima neke lokalne varijante. Prosto covek treba da bude spreman, da ima srece i da ne bude bas preosetljiv.. verovatno nije puno drugacije bilo ni ranijih vremena. Recimo ja nisam bas mlad ali se secam maltretiranja u skoli i van, i udaraca.. kako je to ako se uporedi sa sadaznjima vremenom.. ne znam, samo je to nekako proslo, da li smo bili malo drugaciji i deca i roditelji... ne znam. Bilo je toga uvek a sada mozda ima neku novu crtu. Mislim da se od toga pobeci ne moze, jedino da se zivi u malim zajednicama i izolovano, ali i tamo bude svakakvih tragedija.
  • Miloš

    05.08.2024 15:23
    Što bre kukumavčite bre ljudi.Ja kad nisam bio zadovoljan krenem preko i ostanem.Bilo pre pet godina i mogu da vam kažem da ovi što pišu kako je sve uredjeno,milina,svi ljubazni ili nikad nisu živeli na zapadu ili namerno lažu.Nije ni blizu idiličnog niti mnogo različito od života u Srbiji.Ne daj bože da ti zatreba nešto teško da će ti neko pomoći.U stvari svi koji misle da je ovde bolje treba da dodju žive,rade i sami se uvere,a ja još 6meseci i nazad
  • Tasha

    29.06.2024 10:57
    Ma da
    @ Anna Da, da mi normalni i naša deca bežimo iz zemlje a oni da vršljaju...!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Da li je Tramp zaista pobedio?

Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.

Tuga i bes

Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.

Terorizam optimizmom

Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.

Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh

"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."

Stotka

Konzolom u našim glavama u detinjstvu upravlja radost. To znamo i sami, a i videli smo u čuvenom Diznijevom crtaću.

Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?

Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.

Ko je ovde debeo?

Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.