"Elita" sa Dedinja: Ana je u vili i tu ostaje

"Cenu svih takvih kombinacija plaćaju u krajnjoj liniji građani Srbije."
"Elita" sa Dedinja: Ana je u vili i tu ostaje
Foto: 021.rs
Pažnji javnosti, iako fokusiranoj na dešavanja u vezi sa namerom vlasti da se upusti u realizaciju projekta eksploatacije litijuma, ipak nije sasvim promaklo da je pre neki dan izmenjena Uredba o nepokretnostima za reprezentativne potrebe Republike Srbije.
 
Vlada je time bivšoj premijerki omogućila da i dalje koristi vilu koju je kao premijerka koristila. To je izvela tako što je vili formalno oduzela status "rezidencije" (na koju po Uredbi pravo imaju samo predsednik Republike i premijer) i preimenovala je u zgradu "za boravak i reprezentativne potrebe predsednika skupštine".
Mnogi su, sa mnogo razloga, doživeli taj potez kao providnu zloupotrebu ovlašćenja, što je bio povod da mi se nekoliko novinara obrati tražeći komentar odnosno odgovore na pitanja – kako je to moguće, je li Vlada na to ovlašćena?
 
Po zakonu, Vlada je organ ovlašćen da donosi i menja navedenu Uredbu, pa sa tog formalnog aspekta nema povrede zakona. Ali definitivno samo sa tog, jer suštinski je reč o izigravanju, čak ismevanju i zakona i uredbe. 
U normalnom redu stvari, podrazumeva se da Vlada svoja ovlašćenja koristi racionalno i u javnom interesu, a ne u ličnom interesu pripadnika vladajuće "elite". A u konkretnom slučaju javni interes je potpuno neprepoznatljiv, a lični interes prosto "bode oči". 
 
Bilo bi podjednako neozbiljno, ali bar jednostavnije i manje licemerno, da je Vlada umesto da komplikuje sa formulacijama u Uredbu upisala "vila u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića broj 75. služi za potrebe Ane Brnabić".
 
Inače, Vlada je već jednom menjajući uredbu na sličan način bivšem predsedniku republike omogućila da i po prestanku te funkcije nastavi da koristi vilu koju je koristio kao predsedničku rezidenciju. Izmenama uredbe rezidencija je postala "zgrada za boravak i potrebe predsednika Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinom".
 
Ali u slučaju vile u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića broj 75 u pitanju je kompleksnija kombinacija. Jer pre četiri godine, velika (750 m2), ali tad potpuno zapuštena vila je, uz ogromna ulaganja (pominjano je nekoliko stotina miliona dinara, ali je ukupan iznos do danas ostao tajna), temeljno, vrlo luksuzno, renovirana, pa izmenom uredbe dobila status rezidencije da bi u njoj mogla da živi A. Brnabić, tada premijerka. Da bi sada novom izmenom uredbe prestala da bude rezidencija da bi ona u njoj mogla da ostane.
 
Što je inače u skladu sa trendom da se oko vrednih nekretnina na Dedinju i Senjaku, pod posebnim uslovima, brzo i lako okuplja nova "elita". I to ne samo ljudi iz vrha vlasti, već i iz njihovog prijateljskog, rođačkog, kumovskog i poslovnog okruženja, uključujući i lica sa međunarodnih poternica. 
 
A trend je, uz ostalo, objašnjiv najblaže rečeno krajnje problematičnim odnosom aktuelne vlasti prema javnoj svojini generalno, pa tako i prema vrednim nekretninama na ovim elitnim lokacijama. Javnost zna kako bivši predsednik republike i dalje koristi vilu koju je koristio kao predsedničku rezidenciju, ali ne zna, na primer, kako nekad "jaki" čovek režima, ali već odavno bivši ministar odbrane i policije koristi državnu vilu na Dedinju. 
 
Ne zna ni koliko još ima sličnih slučajeva. A pogotovo ne zna ništa o tome kako i zašto nakon što u njih budu uložena velika sredstva neki vredni objekti ostanu bez reprezentativnog statusa i potom pređu u privatnu svojinu. Ovih dana se, na primer, za sad samo "tiho", čuje da je i nekad čuveni "Klub poslanika" predmet jedne takve kombinacije.
 
Cenu svih takvih kombinacija plaćaju u krajnjoj liniji građani Srbije.
A da li je iko iz Vlade (koja građane inače uverava da treba da budu zadovoljni medijalnom platom od 650 evra, kao i da su "van zone ugroženosti od siromaštva" ako im četvoročlane porodice imaju primanja veća od 475 evra) u stanju da objasni da za ovaj "pravni" hokus-pokus sa vilom u koju su uloženi milioni (izveden u interesu nekog ko u blizini, na Dedinju, ima stan od nekoliko stotina kvadrata i javno govori da je na njega stavio hipoteku zato da bi partnerka sa kojom živi dobila kredit od 1,5 ili nešto više miliona evra) postoji opravdan razlog?
 
I to ne bilo kakav već "naročito opravdan razlog". Ustav Srbije predviđa da zakoni i drugi propisi stupaju na snagu osmog dana od dana objavljivanja i da samo izuzetno mogu stupiti na snagu narednog dana po objavljivanju "ako za to postoje naročito opravdani razlozi utvrđeni prilikom njihovog donošenja". A autori izmena i dopuna uredbe su ipak nonšalantno predvideli da izmene i dopune stupaju na snagu narednog dana od dana objavljivanja!
 
Možda baš ta "sitna" (u konkretnoj situaciji čak i besmislena) zloupotreba ustavom utvrđenog izuzetka ponajbolje ilustruje kredo naše aktuelne "elite". Svoje interese bezrezervno pretpostavlja javnim, svoje probleme rešava najizdašnije i najbrže moguće, bez skrupula prema pravnim ili moralnim razlozima. I bahato misli da ne mora i neće bilo kome da polaže račun i ma šta da objašnjava.
 
Tekst Rodoljuba Šabića prvobitno je objavljen na sajtu Peščanika pod naslovom "Naročito opravdan razlog".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • zzz

    31.07.2024 06:59
    Predlog
    Kad "elita" sasvim popuni Dedinje, treba podići ogradu oko njega i pretvoriti ga u zatvor.
  • mile

    31.07.2024 06:50
    A Toma diploma???Kad se ruse vikendice nelegalno izgradjene???
  • Vidra

    31.07.2024 00:13
    @Boeser Wolf
    Nije ovo crvena buržoazija. Ovo je četnička buržoazija, potomci radikala. Tito je, vrlo pravilno, potiskivao nacionalizam znajući da je to najpogubnija osobina balkanskih naroda. Ovo su radikali koji se pretvaraju da su demokratski nastrojeni. Ovo je odabir najgorih, kakistokratija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Pa, ne mogu da ih kupe

Javnost je preplavljena vestima, blokadama, sjajnim dosetkama i još boljim transparentima studenata.

Hladni plamen koji je nadmudrio sistem

Dok razni eksperti i samoprozvani tumači stvarnosti pokušavaju da uhvate suštinu trenutnih protesta kroz prizmu starih interpretativnih modela, stvarnost im izmiče kroz prste.

Mladi su najgori

Ta neka simpatična mržnjica prema mladima dolazi, čuda li, s godinama.

Kakva je "Sloboda" Angele Merkel

Pre nekoliko dana pod naslovom "Sloboda" širom sveta pojavili su se memoari Angele Merkel, do pre tri godine kancelarke Nemačke u rekordna četiri uzastopna mandata.

Dan koji još uvek traje

"Nismo dobro", rekla je Jelena Stupljanin na protestu ispred novosadske Železničke stanice u nedelju, 17. novembra.

Bolji život - da ga zgrabim

Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.

Da li je Tramp zaista pobedio?

Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.

Tuga i bes

Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.

Terorizam optimizmom

Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.

Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh

"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."

Stotka

Konzolom u našim glavama u detinjstvu upravlja radost. To znamo i sami, a i videli smo u čuvenom Diznijevom crtaću.