"Kjuriositi" na Marsu otkrio "vrata"

Nasin rover "Kjuriositi" snimio je veoma zanimljiv prizor na Marsu prošle nedelje – pravilnu pravougaonu pukotinu u stenama, koja neodoljivo podseća na vrata ili ulaz koji vodi u podzemlje.

Prizor je snimljen prošle nedelje dok se rover peo na planinu Šarp. Uprkos tome što ovakva fotografija budi maštu mnogima, posebno teoretičarima zavera, navodna "vrata" nisu ulaz u podzemni vanzemaljski svet.

"Prirodni fenomen je u pitanju. Prostor između dve pukotine u steni. 'Kjuriositi' već neko vreme prolazi kroz područje koje se formiralo od drevnih peščanih dina", kaže naučnik iz "Mars Science Laboratory" Ašvin Vasavada za Gizmodo.

Objasnio je da su frakture tek oko pola metra visoke i da su nastale kada su se peščane dine slegale tokom vremena, dok se pesak na površini Marsa pomerao.
 
One su sačinjene od peščara koji je bio izložen različitim pritiscima, zbog čega je negde napukao, pa su se formirale i ovakve pukotine pravilnog oblika.
 
"Frakture koje vidimo su većinom vertikalne. Ova pukotina je nastala ili kao rezultat dve vertikalne frakture između kojih je materijal vremenom odnesen ili je u pitanju jedna fraktura, a onda su se stene vremenom razmakle", ističe Vasavada.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

Mars
  • Ах

    23.05.2022 14:27
    @NASA
    Светлосна година је мера за дужину, а не време.
  • NASA

    23.05.2022 00:12
    @Bo
    Javite se sutra na novi posao u NASI ovakvog poznavaoca pravih linija tražimo čitavu svetlosnu godinu i želimo da vas zaposlimo za milion dolara!
  • Bo

    22.05.2022 18:40
    Ako nas nešto uče naučnici ceo život to je da u prirodi ne postoje pravilne linije, čak se tako traže u prašumama zarasli gradovi tako što se okolina posmatra i traže pravilni oblici, linije..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.