Astronauti gube koštanu masu u svemiru, ne oporave se potpuno ni nakon godinu dana
Astronauti gube koštanu masu u svemiru, koju mnogi ne mogu da vrate ni nakon godinu dana na Zemlji, upozoravaju naučnici.
Foto: Pixabay
Prethodna istraživanja pokazala su da astronauti gube između jedan i dva odsto gustine kostiju za svaki mesec u svemiru, pošto nedostatak gravitacije smanjuje pritisak na njihove noge.
Da bi saznali kako se astronauti oporavljaju nakon što im se noge vrate na tlo, nova studija skenirala je zglobove i članke 17 astronauta pre, tokom i nakon boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS).
"Ispostavilo se da je gustina kostiju koju su astronauti izgubili jednaka količini koju bi izgubili tokom nekoliko decenija na Zemlji", kaže koautor studije Stiven Bojd sa Univerziteta Kalgari i direktor Instituta za zdravlje kostiju i zglobova.
Naučnici su otkrili da se gustina potkolenice devet astronauta nije potpuno oporavila nakon godinu dana na Zemlji, prenosi "Sajens alert".
Astronauti koji su išli u najduže misije, koje su trajale od četiri do sedam meseci na MSS, najsporije su se oporavljali.
Bojd napominje da je to veliki problem za planirane buduće ljudske misije na Mars, u kojima bi astronauti mogli provesti i više godina u svemiru.
"Hoće li vremenom sve to nastaviti da se pogoršava? Ne znamo. Moguće je da nakon nekog vremena postignemo stabilno stanje ili je moguće da nastavimo da gubimo gustinu kostiju", navodi Bojd.
Prethodna studija iz 2020. godine predvidela je da će, tokom trogodišnjeg svemirskog leta na Mars, 33 odsto astronauta biti izloženo riziku od osteoporoze.
Naučnici opisuju bestežinsko stanje u svemiru kao najdrastičniju fizičku neaktivnost.
"Čak i uz dva sata bavljenja sportom dnevno, to je kao da ste ostali 22 sata prikovani za krevet. Posadi neće biti lako da kroči na tlo Marsa kada stigne", navode stručnjaci.
U nastojanju da objasne ove probleme astronauta, lekari upoređuju kosti tela sa Ajfelovim tornjem čija struktura gubi šipke koje je drže.
Astronauti, koji su uglavnom u formi i u četrdesetim godinama, nisu primećivali drastičan gubitak koštane mase, objašnjavaju naučnici, ističući da je osteoporoza poznata kao "tiha bolest".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Hakeri došli do podataka sa Tindera i Spotifaja
12.01.2025.•
0
Lokacije miliona korisnika aplikacija kao što su Tinder, Spotifaj i Sitimaper procurile su u hakerskom napadu, saopšteno je iz bezbednosnih izvora.
Facebook i Instagram sada dopuštaju korisnicima da kažu da su gej i trans osobe mentalno bolesne
12.01.2025.•
0
Meta je najavila niz značajnih izmena u moderiranju sadržaja, uključujući ukidanje provere činjenica i uklanjanje ograničenja govora o temama poput imigracije, rodnog identiteta i roda.
Trećoj osobi u mozak ugrađen čip Ilona Maska: Ove godine u planu bar još 20 "instalacija"
12.01.2025.•
1
Čip kompanije Neuralink američkog milijardera Ilona Maska ugrađen je u mozak trećem pacijentu, prenosi američka agencija Blumberg.
Tiktok pokušava da zaobiđe verovatnu zabranu u SAD-u, korisnike "šalje" na sestrinsku platformu
12.01.2025.•
0
Aplikacija Tiktok će, kako sada stvari stoje, biti uskoro zabranjena u SAD-u, a plan koji je razvila firma ByteDance za ovakav scenario je već počeo da se primenjuje.
Do kraja februara dva retka poravnanja planeta na noćnom nebu
12.01.2025.•
0
Do kraja februara na noćnom nebu biće vidljiva dva velika poravnanja planeta, kada će u prvom biti vidljivo šest planeta u nizu, a u drugom - svih sedam planeta koje su vidljive sa Zemlje.
Zagađenje vazduha olovom u Rimskom carstvu: Smanjilo koeficijent inteligencije Evropljana?
11.01.2025.•
2
Razvoj Rimskog carstva preko kopna, mora i neba tokom zlatnog doba, uticao je i na kvalitet vazduha pa istraživači sumnjaju da je zagađenje izazvalo ozbiljna neurološka oštećenja populacije u Evropi.
"Dipfejk" slike će u Britaniji postati krivično delo: Kazna do dve godine zatvora
07.01.2025.•
0
Kreiranje i deljenje seksualno eksplicitnih slika "dipfejk" (deepfake) postaće krivično delo u Britaniji, saopštila je vlada.
Apple će platiti 95 miliona dolara ljudima koje je špijunirao preko Siri
07.01.2025.•
1
Američka tehnološka kompanija Apple je pristala na nagodbu sa korisnicima koje je špijunirao njen glasovni asistent Siri.
Statistika pretraga aplikacija: Ljudi i dalje traže Tviter, a ne Iks
04.01.2025.•
0
Jutjub (YouTube) je i dalje na prvom mestu liste aplikacija koje su korisnici upisivali u pretraživač Gugl (Google) tokom prethodne godine, objavio je portal World Statistic.
Youtube testira plutajuće dugme "Play Something"
02.01.2025.•
0
Youtube testira novo plutajuće dugme pod nazivom "Play Something", koje će "odabrati" video za korisnika.
Kum veštačke inteligencije prognozira: 10 do 20 odsto šansi da tehnologija uništi čovečanstvo
02.01.2025.•
1
Kompjuterski stručnjak i čovek kog često nazivaju "kumom veštačke inteligencije" Džefri Hinton povećao je šanse u svojim predviđanjima da napredna tehnologija dovede do izumiranja čovečanstva.
Sedam naučnih želja za 2025. godinu: Pristupačna medicina
01.01.2025.•
0
Tehnološki napredak i veštačka inteligencija rešiće neke od važnih izazova našeg vremena, dok će istovremeno otvoriti nova etička pitanja.
Redak astronomski fenomen: Na noćnom nebu ćemo videti Crni Mesec
31.12.2024.•
0
Ove godine na noćnom nebu će se desiti još jedan redak astronomski fenomen gde ćemo gledati Crni Mesec i odlazeću 2024. godinu.
VIDEO: Indija lansirala u orbitu svoju prvu svemirsku stanicu
31.12.2024.•
0
Indijska svemirska agencija lansirala je raketu sa prvom indijskom svemirskom stanicom pokušavajući da postane četvrta zemlja koja je ostvarila takav napredni tehnološki poduhvat.
Open AI razmatra da započne proizvodnju humanoidnih robota
29.12.2024.•
0
Kalifornijska kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI, proizvođač popularnog ChatGPT, razmatra da proširi svoje poslovanje na polje robotike i započne proizvodnju humanoidnih robota.
Japanski stručnjaci projektuju stanište na Mesecu sa veštačkom gravitacijom
29.12.2024.•
0
Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija "Kajima" zajedno učestvuju u istraživanju koje ima cilj da razvije lunarno stanište sposobno da generiše veštačku gravitaciju.
VIDEO: Humanoidni robot Atlas obučen kao Deda Mraz pokazao novi trik
29.12.2024.•
0
Kompanija Boston Dynamics je ove nedelje objavila snimak svog robota, koji je pokazao novi trik.
Svi punjači sada moraju da imaju istu USB utičnicu za punjenje
29.12.2024.•
0
Svi elektronski prenosni uređaji male i srednje veličine, koji se prodaju u Evropskoj uniji, od sada moraju biti kompatibilni s USB-C portovima.
Solarna sonda "Parker" približava se Suncu: Ispitaće njegovu površinu i atomosferu
24.12.2024.•
1
Solarna sonda "Parker" agencije NASA danas će se približiti Suncu na 6,1 milion kilometara i ispitaće njegovu površinu i atmosferu.
Whatsapp ukida podršku za starije Android uređaje: Slično bi moglo da se desi i sa iPhone uređajima
23.12.2024.•
0
Kompanija Meta odlučila je da ukine podršku za aplikaciju WhatsApp na starim uređajima koji koriste Google operativni sistem Android.
Mask potvrdio da je Starlink aktivan na Kosovu: Šta to znači?
23.12.2024.•
0
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna satelitska internet mreža Starlink sada operativna na teritoriji Kosova.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar