Napravljen softver na principu veštačke inteligencije koji uči kao tromesečno dete

Tim naučnika kreirao je softver baziran na principu veštačke inteligencije (AI) po uzoru na dečji mozak, koji ima mogućnost "učenja i razmisljanja" na isti način kao tromesečno dete.
Napravljen softver na principu veštačke inteligencije koji uči kao tromesečno dete
Foto: Pixabay
Program za učenje baziran na principu veštačke inteligencije, nazvan "Plato", u stanju je da razume stvarnost i zakone koji vladaju, na isti način na koji to razume tromesečno dete.
Zanimljivo je da su se naučnici vodili time da kod softvera razviju mogućnost razumevanja fizike na intuitivnom nivou, nalik bebama koje vrlo brzo dolaze do saznanja da će bačena loptica pasti na pod.
Čitav ovaj eksperiment se bazirao na tome da "Plato" bude obučen da razvrsta video snimke na kojima su bile prikazane različite situacije kretanja bačenih loptica, kako realne, tako i nemoguće situacije gde zakoni fizike nisu važili.
 
Reakcije "iznenađenja" koje je "Plato" prikazivao bile su vrlo približne reakcijama beba, te su određeni zakoni "naučeni" za svega 28 sati.
 
Naučnici su istakli da je ovo je veliki napredak u daljim izučavanjima polja veštačke inteligencije.
 
Ovim napretkom, oni idu korak dalje, nakon uspešnih obučavanja za izvršavanje specifičnih zahteva došlo se do saznanja kako pristupiti učenju po principu generalizacije što će otvoriti mnoga nova polja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija