Švajcarska superlaboratorija želi da zaustavi sledeću pandemiju
Mesto radnje je kao u špijunskom trileru: kristalne vode ispod, a snegom prekriveni švajcarski Alpi iznad postrojenja visoke bezbednosti koje istražuje najsmrtonosnije patogene na svetu.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Laboratorija Špic, poznata po svom radu na hemijskim, biološkim i nuklearnim pretnjama od Drugog svetskog rata, dobila je prošle godine zadatak od Svetske zdravstvene organizacije (SZO) da bude prva u globalnoj mreži laboratorija visoke bezbednosti koje će čuvati i deliti saznanja o novootkrivenim mikroorganizmima koji bi mogli da pokrenu sledeću pandemiju.
Program SZO-a BioHub delimično je rođen iz frustracije zbog prepreka s kojima su se istraživači suočili u dobijanju uzoraka virusa SARS-CoV-2, prvi put otkrivenog u Kini, kako bi razumeli njegove opasnosti i razvili alate za borbu.
Ali, nešto više od godinu dana kasnije, naučnici koji su učestvovali u ovom projektu naišli su na prepreke.
To uključuje obezbeđivanje garancija potrebnih za prihvatanje uzoraka varijanti korona virusa iz nekoliko zemalja, što je prva faza projekta.
Neke od najvećih zemalja možda neće sarađivati, a još ne postoji mehanizam za deljenje uzoraka za razvoj vakcina, lečenja ili testova bez narušavanja intelektualnog vlasništva.
"Ako budemo imali još jednu pandemiju poput korona virusa, cilj bi bio da ostane gde god da počne", rekla je za Rojters Izabel Hunger-Glaser, šefica projekta BioHub u Špicu.
Otud potreba da se uzorci dopreme u centralno mesto kako bi naučnici širom sveta mogli da pomognu u proceni rizika.
"Shvatili smo da je mnogo teže nego što smo mislili", ističe Hunger-Glaser.
Bezbednost u planinama
Iz spoljnjeg izgleda Špic Laba se ne naslućuje da se unutra radi s opasnim materijalima. Njegova arhitektura oštrih linija podseća na evropske univerzitetske zgrade podignute 1970-ih.
Na travnatom centralnom dvorištu ponekad pasu krave.
Međutim, bezbednosni protokoli su jaki. Alarmi se uključuju ako su vrata otvorena duže od nekoliko sekundi. Službenik nadzire nekoliko ekrana sa snimcima bezbednosnih kamera u laboratorijima s najvećim nivoom biološkog opreza (BSL).
SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje kovid-19, proučava se u laboratorijima BSL-3, što je drugi najviši bezbednosni nivo. Uzorci virusa korišćeni u BioHubu čuvaju su u zaključanim zamrzivačima.
Naučnici koji rade s korona virusom i drugim patogenima nose zaštitna odela, ponekad s sopstvenim dovodom vazduha, a s uzorcima rade u hermetički zatvorenoj jedinici.
Otpad koji izlazi iz laboratorije zagreva se na do 1.000 stepeni Celzijusa kako bi se ubili patogeni koji se zalepe za njega.
Do danas iz Špica nikada nisu procurili patogeni. Ta reputacija je ključni razlog zašto su odabrani od SZO-a da budu prvi BioHub. Pomogla je i blizina sedišta SZO-a u dva sata udaljenoj Ženevi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Mask potvrdio da je Starlink aktivan na Kosovu: Šta to znači?
23.12.2024.•
0
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna satelitska internet mreža Starlink sada operativna na teritoriji Kosova.
Veštačka inteligencija naučila da prepozna razlike između aroma američkih i škotskih viskija
22.12.2024.•
0
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
VIDEO: Instagram najavio nove AI alate za menjanje video-zapisa
22.12.2024.•
0
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Starlink Ilona Maska dostupan i na Kosovu
22.12.2024.•
3
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna internet satelitska mreža Starlink sada operativna i na Kosovu.
Astronomi otkrili još dve populacije tamnih kometa u našem Sunčevom sistemu
21.12.2024.•
0
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Severni magnetni pol se pomerio prema Rusiji: Pre 20 godina ubrzao ka Sibiru, sada malo usporio
19.12.2024.•
1
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
ChatGPT dostupan za telefonske pozive i poruke
19.12.2024.•
0
Matična kompanija ChatGPT-a, OpenAI, predstavila je novu funkciju WhatsApp-a, omogućavajući američkim korisnicima da ćaskaju sa četbotom.
Kineski astronauti postavili novi rekord u šetnji svemirom
19.12.2024.•
0
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Odložen povratak astronauta sa Međunarodne svemirske stanice
19.12.2024.•
0
NASA je saopštila da će povratak astronauta Suni Vilijams i Buča Vilmora sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) biti odložen do kraja marta.
Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo
17.12.2024.•
0
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
17.12.2024.•
0
Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Naučnici traže: Prekinuti laboratorijske eksperimente koji bi mogli dovesti do nestanka čovečanstva
15.12.2024.•
0
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
"Bakterija Konan" može da izdrži zračenje koje ubija čoveka
15.12.2024.•
0
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Mask pod sumnjom da je krio svoj udeo u Tviteru
14.12.2024.•
0
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Holandski volonteri otkrili signal sa sonde "Vojadžer 1" lansirane 1977. godine
11.12.2024.•
1
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
VIDEO: Kvantni čip Gugla za pet minuta reši ono za šta bi inače trebalo deset septiliona godina
11.12.2024.•
2
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja
10.12.2024.•
4
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
NASA odložila misiju Artemis II za april 2026. godine
08.12.2024.•
0
Američka svemirska agencija NASA objavila je novi raspored svojih nadolazećih misija iz programa Artemis, koje uključuju slanje astronauta na Mesec.
ChatGPT svake nedelje koristi 300 miliona ljudi
08.12.2024.•
0
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Zbog sajber napada: FBI poziva korisnike ajfona i androida da za poruke koriste Signal i Vocap
06.12.2024.•
2
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Lansirana dva satelita koja će izazvati veštačka pomračenja Sunca
05.12.2024.•
0
Dva evropska satelita danas su lansirana u orbitu u okviru prve misije izazivanja veštačkog pomračenja Sunca.
Komentari 3
@frka
frka
Banderaš
Ja ocekujem da cujem da srbija pocne da gradi kosmodrum za lansiranje sopstvenog raketnog programa Mars 1,tako da me ova vest iznenadila.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar