Alen Aspekt, Džon Klauzer i Anton Cajlinger dobili Nobelovu nagradu za fiziku

Dobitnici Nobelove nagrade za fiziku su Alen Aspekt, Džon Klauzer i Anton Cajlinger.
 Alen Aspekt, Džon Klauzer i Anton Cajlinger dobili Nobelovu nagradu za fiziku
Foto: Pixabay
Oni su nagrađeni za eksperiment sa upletenim fotonima, utvrđivanje kršenja Belovih nejednakosti i pionirske kvantne informacione nauke.
Sproveli su revolucionarne eksperimente koristeći zapletna kvantna stanja, gde se dve čestice ponašaju kao jedna jedinica čak i kada su razdvojene. Njihovi rezultati su otvorili put ka novoj tehnologiji zasnovanoj na kvantnim informacijama.
Neopisivi efekti kvantne mehanike počinju da nalaze primenu. Sada postoji veliko polje istraživanja koje uključuje kvantne računare, kvantne mreže i sigurnu kvantno šifrovanu komunikaciju.
 
Jedan od ključnih faktora u ovom razvoju je kako kvantna mehanika dozovljava da dve ili više čestica postoje u takozvanom zamršenom stanju. Ono što se dešava sa jednom od čestica u isprepletanom paru određuje šta će se desiti sa drugom česticom, čak i ako su udaljene.
 
Dugo se postavljalo pitanje da li je korelacija nastala zbog toga što čestice u isprepletanom paru sadrže skrivene varijable, uputstva koja im govore koji rezultat treba da daju u eksperimentu.
 
Šezdesetih godina prošlog veka Džon Stjuart Bel je razvio matematičku nejednakost koja je nazvana po njemu. Ovo navodi da ako postoje skrivene varijable, korelacija između rezultata velkog broja merenja nikada neće preći određenu vrednost. Međutim, kvantna mehanika predviđa da će određena vrsta eksperimenta narušiti Belovu nejednakost, što će rezultirati jačom korelacijom nego što bi inače bilo moguće.
 
Džon Klauzer je razvio ideje Džona Bela što je dovelo do praktičnog eksperimenta. Kada je izvršio merenja, oni su podržali kvantnu mehaniku tako što su jasno narušili Belovu nejednakost. To znači da se kvantna mehanika ne može zhameniti teorijom koja koristi skrivene varijable.
 
Neke rupe su ostale nakon eksperimenta Džona Klauzera. Alan Aspekt je razvio postavku, koristeći je na način koji je "zatvorio" važnu rupu. Bio je u mogućnosti da promeni podešavanja merenja nakon što je upleteni par napustio svoj izvor, tako da podešavanje koje je postojalo kada su emitovane nije moglo da utiče na rezultat.
 
Koristeći rafinisane alate i duge serije eksperimenata, Anton Cajlinger je počeo da koristi zapletena kvantna stanja. Između ostalog, njegova istraživačka grupa je demonstrirala fenomen nazvan kvantnom teleportacijom, koja omogućava da se kvantno stanje pomera od jedne čestite do druge koja je udaljena.
 
"Postaje sve jasnije da se pojavljuje nova vrsta kvantne tehnologije. Vidimo da je rad laureata sa zapetljanim stanjima od velike važnosti, čak i izvan fundamentalnih pitanja o tumačenju kvantne mehanike", kaže u saopštenju Anders Irbek, predsednik Nobelovog komiteta za fiziku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Tiktok prestao sa radom u SAD

Tiktok je prestao da radi u SAD i nestao je iz prodavnica aplikacija Apple i Google uoči zakona koji stupa na snagu danas i zahteva gašenje aplikacije koju koristi 170 miliona Amerikanaca.