Oštećena ruska svemirska letelica za snabdevanje srušila se u okean

Ruska svemirska letelica za snabdevanje Progres MS-21, koja se zbog oštećenja iskrcala sa Međunarodne svemirske stanice (ISS), zapalila se danas po povratku na Zemlju i srušlila u Tihi okean.
Ruska svemirska korporacija Roskosmos saopštila je danas da je letelica izašla iz orbite i ušla u fazu spuštanja na Zemlju, ali se pri ulasku u atmosferu zapalila i srušila u okean, prenosi TASS.
"Delovi letelice koji nisu izgoreli pali su u izolovani deo Tihog okeana i potonuli", navodi se u saopštenju korporacije na Telegramu.
Šef Roskosmosa ranije je saopštio da su se na ISS pojavile dve anomalije u proteklih nekoliko meseci.
 
"Anomalije su poremećaj sistema termičke kontrole na letelici Sojuz-22 i brodu za snabdevanje Progres-21. Formirana je komisija za hitne slučajeve. Rezultat obe anomalije je isti, ali njihovi uzroci mogu biti različiti", rekao je šef Roskosmosa.
 
Na teretnoj svemirskoj letelici Progres MS-21 detektovano je curenje rashladne tečnosti 11. februara dok se pripremala da se iskrca sa ISS.
 
Na svemirskoj letelici za prevoz posade Sojuz MS-22 kvar je detektovan 15. decembra kada je nakon udara mikrometeorita iz jedne od komora počela da curi rashladna tečnost što je dovelo do više temperature u kabini.
 
Roskosmos je nakon analize kvara saopštio da će lansirati drugu letelicu, Sojuz-23 koja će tri člana posade Medjunarodne svemirske stanice (ISS) vratiti na Zemlju.
 
Ruski kosmonauti Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin i astronaut NASA-e Frenk Rubio stigli su u ISS koja orbitira oko Zemlje u septembru letelicom Sojuz MS-22 i trebalo je da se njome vrate kada budu završili misiju.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija