VIDEO: Kina napravila prvo vozilo sa natrijum jonskom baterijom

Predstavljanjem testnog vozila Sehol E10Ks započela je era natrijum-jonskih baterija za putnička vozila.

Ova potencijalno velika promena u industriji baterija i na tržištu pristupačnih putničkih električnih vozila (EV), piše N1.

Testno vozilo ima bateriju kapaciteta 25 kWh i gustinu energije od 120 vat časova po klilogramu (Wh/kg). 

Model ima domet od 252 kilometara, a baterija koristi ćelije sa gustinom energije od 140 Wh/kg.
 
Prednost ovog vozila u odnosu na baterije zasnovane na litijumu jesu performanse na niskim temperaturama i brzo punjenje.
 
Proizvođač baterija je Hina Bateri koja je predstavila tri natrijum-jonske baterije i najavio partnerstvo sa Anhui Jianghuai Automobile Group Corp (JAC), koja je učinila da je jedan od svojih modela prvi koji nosi natrijum-jonske baterije. 
 
Hina Batteri i Sehol – brend zajedničkog preduzeća između JAC-a i Volksvagen Anhui – zajedno su napravili testno vozilo sa natrijum-jonskim baterijama na osnovu modela Sehol E10Ks.
 
Vozila do 10 hiljada dolara
 
Sehol E10Ks je trenutno dostupan u sedam verzija sa rasponom cena od šest do 10 hiljada dolara.
 
"Tehnologija i performanse natrijum-jonskih baterija mogli bi da se koriste u električnim vozilima srednje i velike veličine", rekao je izvršni direktor kompanije.
 
Partnerstvo sa Hina Bateri je značajno istraživanje, a Sehol će nastaviti da prati primenu natrijum-jonskih baterija u budućnosti i lansira srodne proizvode u pravom trenutku, rekao je izvršni direktor.
 
Predstavljanje probnog vozila znači da natrijum-jonske baterije počinju da se koriste u putničkim automobilima, nakon što su se nove baterije uglavnom koristile u električnim dvotočkašima i skladištenju energije.
 
Ne zagađuje i jeftintija od litijumske baterije
 
Pre dve godine, jula 2021. godine predstavljena je prva generaciju natrijum-jonske baterije, tvrdeći da je gustina energije jedne jedinice dostigla 160 Wh/kg, najviši nivo na svetu.
 
Gustina energije prve generacije natrijum jonske baterije je nešto niža od one trenutne litijum gvožđe fosfatne baterije. 
 
Međutim, ima jasne prednosti u performansama na niskim temperaturama i brzom punjenju, posebno u scenarijima aplikacija velike snage u alpskim regionima, rekla je kompanija tada. 
 
Analitičari veruju da natrijum-jonske baterije imaju gustinu energije između litijum-jonskih i olovno-kiselinskih baterija, ali imaju nižu cenu od litijum-jonskih baterija.
Natrijum nema gustinu energije litijuma i teži je, ali natrijum je dostupan svuda i jeftin – to je kuhinjska so. 
 
Primera radi na minus 20 stepeni Celzijusa, natrijum-jonske baterije se i dalje drže na više od 90 odsto snage, a na sobnoj temperaturi mogu da se napune do 80 procenata za samo 15 minuta
 
Natrijum-jonska baterija ima sličan princip rada kao i litijum-jonska baterija – ali joj nisu potrebni kobalt i bakar. 
 
Natrijumovi joni imaju veću zapreminu i veće zahteve u pogledu strukturne stabilnosti i kinetičkih svojstava materijala. To je bio glavni problem za industrijalizaciju natrijum-jonskih baterija.
 
  • Daki

    13.03.2023 17:16
    Resenje
    Za proizvodnju elektricne energije koristice se vodonik, elektrolizom, koristeci suncevu energiju. Vozila ce imati dva motora, na vodonik za kretanje van urbanih podrucja i elektro, bez baterija, sa kontaknom vezom sa mrezom. Nece biti akumulatora.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija