Indijsko vozilo poslalo podatke s Meseca, sada će da miruje

Indijsko vozilo na površini Meseca je prošlo planiranom putanjom i stavljeno je u režim mirovanja manje od dve nedelje posle sletanja blizu južnog pola.
Indijsko vozilo poslalo podatke s Meseca, sada će da miruje
Foto: Beta/AP
Vozilo miruje jer se dnevno svetlo na tom delu Meseca bliži kraju, navodi se u saopštenju Indijske organizacije za svemirska istraživanja, prenetom danas.
Isključena je sva oprema koju nosi vozilo, a podaci koje je ono prikupilo su preneti na Zemlju preko "lendera" -letelice kojom se vozilo spustilo na Mesec, navodi se u saopštenju.
Očekivalo se da će "lender" i vozilo raditi samo jedan "Mesečev dan" što je jednako 14 dana na Zemlji.
 
"Baterija je potpuno napunjena. Solarni panel je orijentisan da primi svetlost pri sledećem izlasku sunca koji se očekuje 22. septembra 2023. Prijemnik je uključen. Nadamo se uspešnom buđenju za još jedan niz zadataka", navodi se u saopštenju.
 
 
Nije bilo reči o ishodu potrage za znacima zamrznute vode na površini Meseca koji bi mogli da pomognu budućim misijama astronauta, kao potencijalni izvor vode za piće ili za proizvodnju raketnog goriva.
 
Ove nedelje, svemirska agencija je saopštila da je potvrđeno prisustvo sumpora i nekoliko drugih elemenata. Vozilo je spektroskopski otkrilo i aluminijum, gvožđe, kalcijum, hrom, titan, mangan, kiseonik i silicijum na površini Meseca, navodi se u saopštenju.
 
Novine "Indijan Ekspres" navode da elektronika na indijskoj opremi na Mesecu nije napravljena tako da izdrži veoma niske temperature, ispod minus 120 stepeni Celzijusa tokom tamošnje noći. "Mesečeva noć" takođe traje 14 "zemaljskih dana".
Palava Bagla, naučni pisac i koautor knjiga o indijskom istraživanju svemira, rekao je da će podatke prispele s Meseca prvo analizirati indijski naučnici, a zatim i drugi iz sveta.
 
Kada sunce ponovo izađe na Mesecu, vozilo može i da se ne "probudi" jer elektronika propada na tako niskim temperaturama, rekao je Bagla.
 
"I Indiji ne postoji tehnologija za izradu elektronskih kola i drugih komponenti koje mogu da prežive duboko hladnu temperaturu Meseca", rekao je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.