Naučnici klonirali majmuna
Kineski naučnici klonirali su prvog rezus majmuna, vrstu koja se često koristi u medicinskim istraživanjima jer u telesnom smislu jako liči ljudima.
Foto: Pixabay
Smatraju da bi ovim postupkom mogli da ubrzaju testiranje lekova, budući da genetski identične životinje imaju iste reakcije, omogućujući time preciznija i sigurnija ispitivanja.
Prilikom prethodnih pokušaja kloniranja rezus majmuna, ženka nije iznela trudnoću do kraja ili je mladunčad uginula nekoliko sati nakon rođenja. Kada se sisari razmnožavaju, nastaju potomci koji imaju mešavinu gena oca i majke. Tokom kloniranja se pomoću posebnih metoda dobija jedinka koja je identična kopija druge.
Najpoznatija klonirana životinja je ovca Doli, rođena 1996. Naučnici su reprogramirali ćelije kože ovce i pretvorili ih u embrionalne - gradivne ćelije koje se mogu razviti u bilo koji deo organizma. Ti embrioni su zatim usađeni u Dolinu surogat majku.
Kineski naučnici navode da su u suštini sada uradili isto, ali sa rezus majmunom i da je životinja bila zdrava više od dve godine, što znači da je proces kloniranja bio uspešan, piše BBC.
Prvi makaki majmuni klonirani su 2018, ali ali naučnici tokom medicinskih ispitivanja preferiraju rezus majmune zbog njihove genetske sličnosti s ljudima. Problem s reprogramiranjem odraslih ćelija u embrionalne je taj što u većini pokušaja dolazi do greške. Zbog toga se rađa jako mali broj kloniranih jedinki, a još manji broj njih bude zdravo.
Naučnici iz Kine su otkrili da se u neuspelim pokušajima kloniranja s rezus majmunima nisu pravilno razvile placente, koje fetus snabdevaju kiseonikom i hranjivim materijama, zbog greške prilikom procesa reprogramiranja i da zato plod nije mogao da se razvije.
Stručnjaci zato nisu upotrebili deo kloniranog embriona koji se dalje razvija u posteljicu. Koristili su 113 embriona, od kojih su uspeli da implantiraju 11. Postigli su dve trudnoće, od kojih je jedno mladunče preživelo. Kloniranog majmuna su nazvali "ReTro", prema naučnoj metodi koju su koristili tokom postupka.
Međutim, portparol britanskog Kraljevskog društva za sprečavanje okrutnosti prema životinjama (RSPCA) je rekao da je patnja kroz koje su prolazile životinje premašivala bilo kakvu neposrednu korist za ljudske pacijente. Rezus majmuni inače žive u divljinama Azije, u Avganistanu, Indiji, Tajlandu, Vijetnamu i Kini.
"Nema neposredne primene ovog istraživanja. Od toga bi trebalo da imaju koristi pacijenti, ali prava primena je godinama daleko i verovatno će morati da bude proizvedeno više takvih životinjskih 'modela'. RSPCA je jako zabrinut zbog vrlo velikog broja životinja koje pate tokom ovakvih eksperimenata s niskom stopom uspeha. Primati su inteligentne i osećajne životinje, a ne alati za istraživanje", rekao je portparol RSPCA.
Kao odgovor na ove primedbe, genetičar Falong Lu s Kineske akademije nauka je za BBC rekao da je naučnicima cilj da koriste što manji broj embriona i da su za istraživanje dobijena sva etička odobrenja.
"Svi postupci na životinjama u našem istraživanju pridržavali su se smernica koje su postavili Odbori za korišćenje i brigu o životinjama pri Šangajskom institutu za biološke nauke, Kineske akademije nauka (CAS) i Institutu za neuronauku. Protokol je odobrio Odbor za korišćenje i brigu o životinjama CAS-ovog Centra za izvrsnost u nauci o mozgu", kazao je naučnik.
Istraživanje pod nazivom "Reprogramming mechanism dissection and trophoblast replacement application in monkey somatic cell nuclear transfer" objavljeno je u časopisu "Nature communications".
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Prva veštački izazvana kiša meteora ide ka Zemlji
05.11.2024.•
0
Prva veštačka kiša meteora, sačinjena od fragmenata asteroida, koji je ciljano gađan u DART misiji, krenula je ka Zemlji.
VIDEO: Troje kineskih astronauta se vratilo na Zemlju nakon šest meseci u svemiru
04.11.2024.•
0
Troje kineskih kosmonauta su se danas vratila na Zemlju nakon što su proveli šest meseci na svemirskoj stanici Tiangogng.
Prevaranti preotmu Fejsbuk profil, pa koriste rođake i prijatelje žrtve da dođu do para
03.11.2024.•
0
Često se kaže da, ako vam se nešto na internetu čini predobro da bi bilo istinito, verovatno je prevara ili laž.
Koridori sa pokretnim trakama za transport: Kako Japan planira da reši manjak vozača kamiona
02.11.2024.•
1
Japan planira da izgradi koridor za automatizovani transport tereta između Tokija i Osake, koji je vlada nazvala "put pokretne trake", kako bi se nadoknadio manjak vozača kamiona.
NASA ponovo u kontaktu sa sondom Vojadžer 1 lansiranom pre skoro pola veka
02.11.2024.•
1
Svemirska letelica Vojadžer 1, lansirana pre 47 godina, ponovo je u kontaktu sa centrom za komunikacije NASA-e.
VIDEO: Kina poslala astronaute na svoju svemirsku stanicu
30.10.2024.•
0
Kina je u utorak poslala novu posadu na svoju svemirsku stanicu Tiangong (Nebeska palata) iz Svemirskog centra Đijukvan, smeštenog u severozapadnom delu pustinje Gobi.
Novi virus napada korisnike preko lažnih captcha i Chrome obaveštenja
30.10.2024.•
0
Na internet stranicama tokom septembra i oktobra više od 20.000 korisnika preusmereno je na lažne stranice sa zlonamernim skriptama.
Mask: Na svetu će biti više robota nego ljudi
30.10.2024.•
0
U budućnosti će na svetu biti više robota nego ljudi, izjavio je američki preduzetnik Ilon Mask koji se preko video-linka obratio učesnicima investicione konferencije u Rijadu.
"Kontracepcija" za osvetničku pornografiju: Digitalni kondom
29.10.2024.•
0
Nemačka kompanija za kondome "Billy Boy" lansirala je digitalni kondom koji sprečava bilo koga da fotografiše ili snima seksualni odnos bez pristanka.
AI zbog koje je poljski radio otpustio novinare dobila otkaz posle samo nedelju dana
29.10.2024.•
0
Veštačka inteligencija (AI) kao zamena za otpuštene novinare OFF Radija Krakov "dobila je otkaz" posle samo nedelju dana zbog žestokih negativnih reakcija u javnosti.
VIDEO: Robot svirao violončelo na nastupu švedskog orkestra
29.10.2024.•
0
Prvi zajednički nastup simfonijskog orkestra i robota koji svira violončelo održan je u Malmeu u Švedskoj.
Instagram namerno smanjuje kvalitet videa koji nemaju mnogo pregleda
28.10.2024.•
0
Šef Instagrama Adam Moseri je tokom vikenda objasnio zašto su neki klipovi objavljeni na ovoj društvenoj mreži slabijeg kvaliteta nakon objave, a odgovor se krije u njihovim performansama.
Evropska svemirska agencija pregovara s Maskom o uklanjanju smeća u svemiru
27.10.2024.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) pregovara s kompanijom "SpaceX" Ilona Maska o mogućnosti da se ona priključi međunarodnoj povelji osmišljenoj da se smanji sve veći roj otpada u svemiru.
Nemate plan za 2027. godinu? Uvek možete kupiti kartu za turistički let u svemir
24.10.2024.•
1
Kineska startap kompanija "Deep Blue Aerospace" objavila je da počinje sa prodajom karata po ceni od 195 hiljada evra za turističke letove raketom koja će putnike odvesti u svemir 2027. godine.
Lokalizmi između osmeha i nesporazuma: Šta je Sara zapravo htela da saopšti drugaricama?
24.10.2024.•
0
Žensko prijateljstvo je oduvek poznato po otvorenosti i želji da se sve, od najsitnijih svakodnevnih dešavanja do složenih emotivnih dilema, deli sa bliskim drugaricama.
VIDEO "Odštampana" prva 3D kuća u Čileu: Robot napravio zidove za samo 29 sati
24.10.2024.•
1
Univerzitetski tim iz Čilea napravio je prvu betonsku kuću pomoću robotskog 3D štampača i upisao se u istoriju moderne arhitekture u Latinskoj Americi.
Vlada Hongkonga zabranila državnim službenicima da koriste Whatsapp
23.10.2024.•
0
Vlada Hongkonga je zabranila državnim službenicima da koriste aplikaciju Whatsapp na poslovnim računarima zbog rizika od curenja podataka i sajber bezbednosti.
Privikavanje na promene: Upotreba veštačke inteligencije štedi vreme radnicima
22.10.2024.•
0
Godišnje istraživanje o globalnoj radnoj snazi budućnosti pokazalo je da korišćenje veštačke inteligencije štedi radnicima jedan sat dnevno, a većina korisnika kaže da su produktivniji u poslu.
Kada jezičke barijere stanu na put ljubavi: Kako problem rešava nova Samsung funkcija
22.10.2024.•
0
Kada nam se neko mnogo svidi, pokušavamo na sve načine da izazovemo uzvraćene emocije.
ChatGPT dobio aplikaciju za Windows
20.10.2024.•
0
Kompanija OpenAI trenutno testira aplikaciju za ChatGPT namenjenu operativnom sistemu Windows, ali zasad je dostupna samo korisnicima koji plaćaju ovu uslugu.
Youtube ponovo testira povoljniju Premium Lite pretplatu sa ograničenim oglasima
20.10.2024.•
0
Prošle godine je Youtube ukinuo Premium Lite, pristupačniju verziju Youtube Premium pretplate, ali kompanija sada testira novu verziju u Australiji, Nemačkoj i na Tajlandu.
Komentari 2
9
Profesor Baltazar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar