Kina planira da lansira 10.000 satelita

Satelitska konstelacija Starlink, koja je u vlasništvu američkog milijardera Ilona Maska, dobiće rivala iz Kine.
Kina planira da lansira 10.000 satelita
Foto: Pixabay (ilustracija)
Starlink je do 24. aprila 2024. godine lansirao oko 5.784 satelita, dok Mask planira da poveća svoju konstelaciju na do 42.000 satelita u niskoj orbiti Zemlje. Njegov konačni cilj je da ponudi "jeftini" internet na udaljenim lokacijama širom sveta.
 
Međutim, iz Kine stiže konkurencija. Kompanija "Shanghai Lanjian Hongqing Technology Company" ili "Hongqing Technology" povezana s privatnim proizvođačem raketa "Lanspace", ulazi na scenu sa svojom konstelacijom Honghu-3.
SpaceNews piše da je kompanija zatražila dozvolu Međunarodne unije za telekomunikacije 24. maja kako bi rasporedila ovu konstelaciju širom 160 orbitalnih ravnina.
 
O vremenskim okvirima lansiranja satelita nisu otkriveni detalji. Honghu konstelacija je treća velika inicijativa u Kini s ciljem kreiranja velikih satelitskih konstelacija u svemiru. Prethodno su se pojavila dva velika kineka predloga mega konstelacija, a to su nacionalni plan Guowang i G60 Starlink.
Kompanija Hongqing Technology ima bazu u Šangaju i poznata je po vojnoj tehnologiji pogona s Hall potisnicima, a njen plan je da se proširi novom lokacijom za proizvodnju satelita u Vusiju. Njen Jinqu-200 kriptonski potisnik Hallovim efektom uspešno je testiran na satelitu Honghu-2, koji je lansiran u decembru pomoću Landspace-ove rakete Zhuque-2.
 
Šangaj postaje komercijalni centar za svemirski razvoj zahvaljujući G60 Starlink projektu i kineskoj celokupnoj nacionalnoj viziji koja se odnosi na vodeću satelitsku internet infrastrukturu.
 
Nekoliko komercijalnih raketnih kompanija u Kini se priprema za lansiranje satelitskih konstelacija u orbitu. Pored Landspace-a, tu su Space Pioneer, Galactic Energy, iSpace i druge kompanije, a svi oni su u trci da "zgrabe" ove projekte.
 
Landspace napreduje u razvoju svoje rakete Zhuque.3, koja je višekratna i napravljena od nerđajućeg čelika, a kao gorivo koristi metan i tečni kiseonik. Očekuje se da će ova raketa prvo lansiranje obaviti 2025. godine. U izveštaju se dodaje da će moći da ponese teret ili satelite ukupne mase oko 21.000 kg.
 
Kako bi podržala ambiciozne planove, Kina gradi novu komercijalnu svemirsku luku u blizini Venčanga. Ova svemirska luka će povećati kapacitet Kine za lansiranja kako bi se zadovoljili zahtevi ovih mega konstelacija.
 
Trka za dominacijom na tržištu satelitskog interneta se zahuktava. S druge strane, ogroman broj satelita predstavlja značajnu pretnju astronomiji zbog "svetlosnog zagađenja" i ometanja opservacija. Astronomi su zabrinuti da će sjaj ovih satelita ometati posmatranje noćnog neba. Sateliti stvaraju svetlosne pruge koje mogu da zaklone pogled na zvezde i druge vremenske objekte. Oni će takođe otežati snimanje jasnih fotografija svemira.
Pored toga, sateliti će prolaziti kroz vidna polja teleskopa, a to nije sve.
 
Hiljade Starlink satelita već se nalaze u orbiti i postoje planovi za lansiranje još desetine hiljada, a predviđa se da će se rizik od sudara u niskoj Zemljinoj orbiti značajno povećati u narednim godinama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.