
Ideja Evropljana: Žele da data baze pošalju u svemir zbog potrošnje struje
Možda to neće biti do 2036. godine, ali Evropa razmatra kako da pošalje data centre u svemir na održiv način.

Foto: Pixabay
Otkako je generativna veštačka inteligencija (AI) uzletjela, potražnja za informacionim centrima je naglo porasla, ali s nedostatkom zemljišta i potrebom za strujom, Evropa razmatra mogućnost slanja takvih centara u svemir u pokušaju da obezbedi suverenitet podataka i energetsku efikasnost.
Nedavna studija pokazala je da je tehnički, ekološki i ekonomski izvodivo lansirati data centre u orbitu na način koji je manje energetski intenzivan od posedovanja centara na Zemlji.
"Danas možemo reći da su rezultati vrlo ohrabrujući. Pronašli smo rešenje koje je tehnički izvodivo, finansijski ima smisla i ima manji karbonski otisak nego na Zemlji", rekao je Damijen Dumstijer, koji stoji iza studije iz "Thales Alenia Space".
Za izradu studije bilo je potrebno 16 meseci i dva miliona evra. Koordinisao ga je "Thales Alenia Space" u ime Evropske komisije.
Data centri fizički su objekti u kojima se nalaze kompjuterski sistemi organizacije i velika količina podataka kojima se može pristupiti sa bilo kog mesta na svetu. Potrebno im je puno energije da bi radili i da se ne bi pregrejali.
Do 2026. data centri mogli bi koristiti ukupno 1.000 teravat-sati godišnje, procenjuje Međunarodna agencija za energiju (IEA), dodajući da je to otprilike jednako potrošnji električne energije u Japanu.
Ideja svemirskog data centra je da bi mogao raditi na solarnu energiju, što ga čini manje energetski intenzivnim. Ali tako ambiciozan projekat verovatno ne bi bio spreman do 2036, rekao je Dumstijer i problem je već pred našim vratima.
"Postoji mala grupa kupaca koji su neverovatno moćni i gladni prostora za data centre i imaju duboke džepove", rekao je za Euronews Next Kevin Restivo koji vodi istraživanje evropskih data centara u konzultantskoj kompaniji za nekretnine CBRE.
Ovi kupci su velike tehnološke kompanije kao što su Microsoft, Amazon Web Services i Google, koje su poznate kao "hiperskaleri".
Restivo je rekao da postoji nedostatak raspoložive električne energije na većini evropskih metropolskih tržišta i da je sve teže pronaći ili osigurati odgovarajuće zemljište s pristupom dovoljno snažnom izvoru električne energije.
Kao rezultat toga, videćemo data centre izgrađene u delovima evropskih zemalja koje ih pre nisu imale, rekao je, ukazujući na Microsoftovu kupovinu zemljišta u Jorkširu u severnoj Engleskoj, koja ne slučajno već ima osiguranu struju u zemlji.
Što se tiče slanja data centara dalje, njihovo slanje u svemir trenutno je više plod mašte nego stvarnost, rekao je Restivo.
"Ipak, mislim da su istraživanja data centara u svemiru ili pod vodom vredni poduhvata", rekao je za Euronews Next, dodajući da je testiranje parametara razvoja data centara ključno za rast industrije.
Takav razvoj mogao bi uključivati mogućnost korišćenja drugih metoda napajanja osim povezivanja na električnu mrežu ili autonomnog rada data centara uz minimalnu intervenciju.
Ali prednosti istraživanja dalekih ideja kao što su svemirski data centri takođe mogu omogućiti razvoj drugih svemirskih tehnologija, poput robotike ili lansera.
Kako bi svemirski data centri bili energetski efikasni, biće im potreban novi tip lansera koji proizvodi 10 puta manje emisija, prema studiji. Data centri bi takođe trebalo da ostanu u orbiti s raketnim gorivom, pa bi možda trebalo pronaći alternativu.
Dumstijer je rekao da je u razgovorima s francuskom "Ariane Group" i nemačkom svemirskom kompanijom, koja je rekla da dobijanje ekološki prihvatljivijeg lansera nije izvodivo sutra, ali bi moglo biti za nekoliko godina.
Drugi problem je osigurati da svemirski data centri ne doprinesu zaostatku zaboravljenih satelita. Dumstijer je rekao da će data centri kružiti na visini od oko 1.400 kilometara, što je više od svemirskih satelita.
Ali osiguravanje da svemirski data centri imaju dug vek trajanja i da se materijali mogu ponovo koristiti ključno je za postizanje ciljeva održivosti.
Svemirski data centri mogli bi vratiti "informacioni suverenitet Evropljanima i mogu Evropi dati vodeću priliku za implementaciju i šansu da postane lider u svemirskom sektoru", rekao je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
VIDEO: Kina poslala tri astronauta u svemir
24.04.2025.•
0
Kina je danas poslala tri astronauta koji će zameniti posadu na svemirskoj stanici Tiangong.
Ukoliko koristite Gmail: Kruži AI prevara i to vrlo uverljiva
23.04.2025.•
0
Milijarde korisnika Gmaila širom sveta primile su hitno upozorenje zbog veoma sofisticiranog sajber napada koji koristi veštačku inteligenciju i lažne pozive kako bi prevario korisnike.
EU istražuje Tiktok zbog trenda ekstremnog mršavljenja
23.04.2025.•
0
Regulatori EU razmatraju talas video snimaka na društvenim mrežama koji promovišu ekstremnu mršavost pod nazivom "SkinnyTok", kako bi procenili da li Tiktok čini dovoljno da zaštiti decu.
Instagram će koristiti AI da utvrdi da li tinejdžeri lažu o godinama
22.04.2025.•
0
Instagram počinje da testira upotrebu veštačke inteligencije (AI) kako bi utvrdila da li deca lažu o svojim godinama na toj aplikaciji, saopštila je matična kompanija Meta Platforms.
Vlada Bahama: SpaceX neće sletati dok se ne proceni uticaj na životnu sredinu
20.04.2025.•
0
Vlada Bahama je saopštila da obustavlja sva sletanja rakete SpaceX Falcon 9 u zemlju, dok čeka potpunu istragu nakon lansiranja.
Danska pivara zaposlila asistente sa veštačkom inteligencijom
20.04.2025.•
0
Imaju imena, lica i mejl adrese, ali postoje samo u digitalnom svetu - pet novih članova tima u danskoj pivari "Rojal Junibru" predstavljaju novu eru u korišćenju veštačke inteligencije na poslu.
ChatGPT može da napravi lažnu sliku pasoša ili vozačke
20.04.2025.•
1
Krajem marta OpenAI je dodao nove mogućnosti za generisanje slika svom vodećem proizvodu, ChatGPT-u.
VIDEO: Najstariji američki astronaut se vratio na Zemlju na svoj 70. rođendan
20.04.2025.•
0
Najstariji aktivni američki astronaut Don Petit vratio se sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) na Zemlju na svoj 70. rođendan.
Najpreciziniji sat "Faraon" biće lansiran u svemir: Evo šta je njegova misija
20.04.2025.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) lansiraće u ponedeljak na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) najprecizniji atomski sat dosad - "Faraon".
Naučnici uzgojili komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu
19.04.2025.•
1
Naučnici u Japanu uzgojili su komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu koja omogućava dostavljanje hranljivih materija i kiseonika veštačkim tkivima.
Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora
18.04.2025.•
0
Za borbu protiv klimatskih promena veoma važan projekat, koji se zasniva na ispumpavanju ugljendioksida iz mora, stavljen je u pogon na obali južne Engleske, javlja BBC.
Google razvija projekat čiji je cilj tumačenje jezika delfina
16.04.2025.•
0
Kompanija Google je povodom Nacionalnog dana delfina pokrenula projekat čiji je cilj tumačenje jezika i komunikacije ovih sisara poznatih po svojoj inteligenciji.
Svakog dana na Zemlju padnu bar tri ostatka satelita ili raketa - a biće sve gore
15.04.2025.•
2
Ostaci satelita ili raketa svakodnevno padaju na Zemlju, a najmanje tri takva objekta pogode našu planetu svakog dana, pokazuje najnovija studija.
Napravljena najveća mapa funkcija mišijeg mozga - i to ima veze sa ljudskim mozgom
13.04.2025.•
0
Neuronaučnici su izradili najveću šemu i mapu funkcija mozga nekog sisara koristeći tkivo iz dela moždane kore miša odgovornog za vid.
Whatsapp prestaje da radi na pojedinim telefonima
13.04.2025.•
0
Whatsapp je poslao upozorenje korisnicima da će aplikacija od sledećeg meseca prestati da radi na nekoliko modela mobilnih telefona.
VIDEO: Astronaut snimio prelepi "ples" polarne svetlosti iznad Zemlje
13.04.2025.•
0
Astronaut američke svemirske agencije NASA-e Don Petit snimio je prirodni svetlosni fenomen planete Zemlje s Međunarodne svemirske stanice (ISS).
VIDEO: Kina otvorila prvi centar za obuku humanoidnih robota
13.04.2025.•
0
Prvo postrojenje za obuku heterogenih humanoidnih robota u Kini je zvanično otvoreno i postaće potpuno operativno u julu.
NASA daje prioritet slanju astronauta na Mars: Neizvesnost u vezi sa programom Artemis
12.04.2025.•
1
Američka svemirska agencija (NASA) će dati prioritet slanju astronauta na Mars, objavio je biznismen Džared Ajsakmen, koga je predsednik SAD Donald Tramp izabrao za njenog šefa.
VIDEO: Influenserka stvorena veštačkom inteligencijom u trci za gradonačelnika Rima
10.04.2025.•
0
AI influenserka Frančeska Đubeli prva je kandidatkinja za mesto gradonačelnika Rima stvorena veštačkom inteligencijom.
VIDEO: Microsoft menja Start meni na Windows 11
09.04.2025.•
3
Microsoft radi na novom dizajnu Start menija svog operativnog sistema Windows 11, koji je veći i prilagodljiviji od postojećeg.
Na Instagramu uvedena ograničenja za mlađe od 16 godina
08.04.2025.•
0
Kompanija Meta saopštila je da korisnici Instagrama mlađi od 16 godina više neće moći da bez odobrenja roditelja lajvstrimuju ili vide blurovane slike golotinje koje su dobili preko direktnih poruka.
Komentari 1
Johnny
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar