Novi Starlink sateliti su znatno sjajniji od prvih: To može biti problem
Nova generacija Starlink satelita kompanije SpaceX, koja je dizajnirana za direktno povezivanje sa pametnim telefonima, pet puta je sjajnija na nebu u odnosu na prve lansirane satelite.
SpaceX planira da formira "komunikacijski toranj za mobilne telefone u svemiru" pomoću više hiljada DTC (direct-to-cell) satelita oko Zemlje, koji će omogućiti povezivanje s nemodifikovanim telefonima "kad god korisnik vidi nebo".
Međutim, veći luminozitet ovih DTC satelita u odnosu na obične Starlinkove satelite delimično je rezultat toga što kruže oko Zemlje na visini od 350 kilometara u odnosu na površinu, što je niže u odnosu na "tradicionalne" Starlink internet satelite i njihovu visinu od 550 kilometara.
U januaru ove godine, samo nekoliko dana nakon lansiranja šest DTC satelita u orbitu, SpaceX je koristio jedan od njih za slanje tekstualnih poruka. Potom je u maju kompanija obavila uspešan videopoziv i saopštila da radi s T-Mobileom kako bi se takva usluga ponudila kupcima već ove godine.
Sada se u niskoj Zemljinoj orbiti nalazi više do 100 DTC satelita, uključujući 13 koji su lansirani prošle godine. Nakon uspešnog testiranja prve serije DTC-a u martu, SpaceX je zatražio izmenu svoje licence od Američke federalne komisije za komunikacije kako bi mogao da koristi do 7.500 DTC satelita u niskoj orbiti.
U vreme sprovođenja istraživanja, SpaceX još nije primenio svoje rutinske tehnike ublažavanja sjaja DTC-ova, koje uključuju prilagođavanje njihovog kućišta i solarnih panela kako bi se smanjio deo svemirskih letelica osvetljen Suncem, rekao je vodeći autor Entoni Malama za Space.
Kejt Tajs, menadžerka SpaceX-a je u januaru priznala da će DTC sateliti biti svetliji od običnih Starlink satelita, ali je dodala da kompanija namerava da sarađuje s astronomima kako bi procenila uticaj satelita na njihova zapažanja pre nego izvrši hardverska podešavanja koja bi mogla da učini DTC-ove manje svetlim.
SpaceX je počeo da koristi tehnike ublažavanja sjaja na običnim Starlink satelitima 2020. godine nakon što su astronomi izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog tragova satelita koji se prevlače preko fotografija teleskopa, što ih čini neupotrebljivim. Pre lansiranja satelita, kompanija sada koristi dielektričnu površinu nalik ogledalu i postavlja je na donju stranu svakog Starlink satelita kako bi pomogla u reflektovanju sunčeve svetlosti u svemir umesto da je rasprši prema Zemlji. Nakon lansiranja se vrše dodatna prilagođavanja satelita i solarnih panela kako bi se dodatno smanjio sjaj. Ove tehnike su zajednički veoma efikasne i smanjuju osvetljenost Starlink satelita za faktor 10.
Ako SpaceX primeni ove tehnike ublažavanja sjaja na DTC satelite, koji veličinom otprilike odgovaraju običnim Starlink satelitima, oni će i dalje biti 2,6 puta svetliji, navodi se u istraživanju. Međutim, dok su DTC sateliti svetliji, oni se i kreću brže u Zemljinoj senci od običnih, što bi moglo smanjiti njihov negativan uticaj na astronomska posmatranja.
"Vidim to kao kompromis u parametrima, a ne kao apsolutno bolju/goru situaciju", kazao je Džon Barentajn iz kompanije "Dark Sky Consulting".
On sumnja da radio emisije koje emituje antene DTC-a mogu ometati radio frekvencije zaštićene za astronomiju jer sateliti komuniciraju sa Zemljom preko radio signala, ali nemaju namenski spektar za to.
Naučnici se slažu da je osiguravanje povezanosti s udaljenim regijama u svetu važan cilj, ali brzina kojom se sateliti lansiraju u svemir zabrinjava većinu njih i to ne samo zbog sjaja koji uništava fotografije. Više od milion satelita mogli bi uskoro ući u prostor oko Zemlje, koji je već prepun napuštenih svemirskih letelica, potrošenih raketa i miliona sitnih delova otpada koji lete velikim brzinama. Ove krhotine predstavljaju pretnju za satelite koji omogućavaju internet usluge, navigaciju i praćenje vremena, a nekada i po astronaute na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Čak i ako uspemo da izbegnemo katastrofu u orbiti odgovornim deorbitiranjem starih satelita, mnogi naučnici su zabrinuti da broj objekata koji kruže oko planete i dalje mogu napraviti štetu. Kada se deorbitiraju, oni bi mogli stvoriti značajan protok metala koji bi mogao promeniti hemijski sastav Zemljine atmosfere.
"Efekti na astronomiju samo su vrh ledenog brega. Zakoni za svemir napreduju presporo kako bi se nosili s ovim i trenutno nemamo mnogo čemu pozitivnom da se radujemo. Ako novo svemirsko doba na kraju prođe loše, istorija na njega neće gledati blagonaklono", zaključio je Barentajn.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Veštačka inteligencija naučila da prepozna razlike između aroma američkih i škotskih viskija
22.12.2024.•
0
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
VIDEO: Instagram najavio nove AI alate za menjanje video-zapisa
22.12.2024.•
0
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Starlink Ilona Maska dostupan i na Kosovu
22.12.2024.•
3
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna internet satelitska mreža Starlink sada operativna i na Kosovu.
Astronomi otkrili još dve populacije tamnih kometa u našem Sunčevom sistemu
21.12.2024.•
0
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Severni magnetni pol se pomerio prema Rusiji: Pre 20 godina ubrzao ka Sibiru, sada malo usporio
19.12.2024.•
1
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
ChatGPT dostupan za telefonske pozive i poruke
19.12.2024.•
0
Matična kompanija ChatGPT-a, OpenAI, predstavila je novu funkciju WhatsApp-a, omogućavajući američkim korisnicima da ćaskaju sa četbotom.
Kineski astronauti postavili novi rekord u šetnji svemirom
19.12.2024.•
0
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Odložen povratak astronauta sa Međunarodne svemirske stanice
19.12.2024.•
0
NASA je saopštila da će povratak astronauta Suni Vilijams i Buča Vilmora sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) biti odložen do kraja marta.
Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo
17.12.2024.•
0
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
17.12.2024.•
0
Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Naučnici traže: Prekinuti laboratorijske eksperimente koji bi mogli dovesti do nestanka čovečanstva
15.12.2024.•
0
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
"Bakterija Konan" može da izdrži zračenje koje ubija čoveka
15.12.2024.•
0
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Mask pod sumnjom da je krio svoj udeo u Tviteru
14.12.2024.•
0
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Holandski volonteri otkrili signal sa sonde "Vojadžer 1" lansirane 1977. godine
11.12.2024.•
1
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
VIDEO: Kvantni čip Gugla za pet minuta reši ono za šta bi inače trebalo deset septiliona godina
11.12.2024.•
2
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja
10.12.2024.•
4
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
NASA odložila misiju Artemis II za april 2026. godine
08.12.2024.•
0
Američka svemirska agencija NASA objavila je novi raspored svojih nadolazećih misija iz programa Artemis, koje uključuju slanje astronauta na Mesec.
ChatGPT svake nedelje koristi 300 miliona ljudi
08.12.2024.•
0
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Zbog sajber napada: FBI poziva korisnike ajfona i androida da za poruke koriste Signal i Vocap
06.12.2024.•
2
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Lansirana dva satelita koja će izazvati veštačka pomračenja Sunca
05.12.2024.•
0
Dva evropska satelita danas su lansirana u orbitu u okviru prve misije izazivanja veštačkog pomračenja Sunca.
VIDEO: Mali asteroid osvetlio nebo iznad Sibira
05.12.2024.•
1
Sinoć je asteroid, zvanično nazvan 2024 XA1, ušao u Zemljinu atmosferu i izgoreo iznad Sibira, osvetlivši nebo dramatičnom vatrenom kuglom.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar