Sonda poslata do asteroida: Istražiće posledice sudara koji je NASA namerno izazvala

Svemirska letelica poletela je iz Kejp Kanaverala, na Floridi, SAD, da bi istražila psoledice jednog namernog sudara u svemiru.
Sonda poslata do asteroida: Istražiće posledice sudara koji je NASA namerno izazvala
Foto: Beta/AP
Svemirska sonda "Hera" Evropske svemirske agencije odletela je na dvogodišnje putovanje do malog, bezopasnog asteroida kog je NASA namerno udarila letelicom pre dve godine u "generalnoj probi" za dan kada bi neki "kamen iz svemira" zapretio Zemlji. To je drugi deo testa planetarne odbrane koja bi jednog dana mogla pomoći u spasavanju planete.
 
Raketa "Falcon" privatne kompanije SpaceX ponela je "Heru" i sat kasnije, aplauz se prolomio u Nemačkoj kada se letelica odvojila od gornjeg stepena rakete i "javila kući da je sve u redu".
Udarac letelice NASA-e "Dart" 2022. godine skratio je orbitu Dimorfosa oko njegovog većeg saputnika, pokazujući da, ako opasna stena krene ka Zemlji, postoji šansa da se dovoljno ranije skrene s kursa.
 
Naučnici su željni da izbliza ispitaju posledice tog sudara da bi tačno znali koliko je "Dart" bio efikasan i koje promene procedure bi mogle biti potrebne da bi se Zemlja zaštitila od asteroida.
Istraživači žele da saznaju da li je "Dart" (skraćenica za Double Asteroid Redirection Test) napravio krater ili je možda dramatičnije preoblikovao asteroid od svega 150 metara.
 
Sudar s "Dartom" je razasuo krhotine asteroida Dimorfosa, čak i kamene gromade koje su dodale zamah sudaru. Trag krhotina se mesecima protezao više od 10.000 kilometara u svemir.
 
Neke gromade i drugi ostaci još bi mogli biti oko asteroida, što je potencijalna opasnost za "Heru".
 
Evropski zvaničnici opisuju njenu misiju koja košta 363 miliona evra kao "istragu mesta nesreće".
 
Noseći desetak naučnih instrumenata, mala "Hera", veličine automobila, moraće da prođe pored Marsa 2025. da bi brzinu pojačala pomoću njegove gravitacije, a do Dimorfosa će stići do kraja 2026.
 
Dimorfos je satelit Didimosa (na grčkom: blizanac), asteroida koji se brzo okreće i pet puta je veći od Dimorfosa. Kada "Hera" stigne do njih, asteroidi će biti 195 miliona kilometara daleko od Zemlje.
 
"Hera" će pokušati da uđe u orbitu oko tog stenovitog para, pri čemu će se razdaljina preleta postepeno smanjivati sa 30 kilometara na svega jedan kilometar od njih. Letelica će posmatrati najmanje šest meseci da bi utvrdila masu, oblik i sastav, kao i orbitu Dimorfosa oko Didimosa.
Jedan od zadataka je i da se utvrdi da li je Didimos zaista "roditelj" malog Dimorfosa.
 
U tom poduhvatu će dve sonde veličine kutije za cipele pokušati da slete na Dimorfos kada završe istraživanje odozgo. Planira se i da "Hera" završi svoju misiju sletanjem, ali na veći Didimos.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija