NASA danas lansira letelicu na Jupiterov mesec, stiže u orbitu za šest godina
NASA će na Jupiterov mesec lansirati robotsku letelicu na solarni pogon u nameri da sazna da li je ta ledom okovana planeta sa ogromnim podzemnim okeanom nastanjiva.
Robotska letelica "Evropa Kliper" na solarni pogon, biće lansirana raketom "SpaceX Falcon Heavy" iz Svemirskog centra "Kenedi" u Kejp Kanaveralu.
Ona će nositi devet istraživačkih instrumenata a nakon što pređe 2,9 milijardi kilometara u sklopu putovanja koje bi trebalo da traje oko pet i po godina, "Evropa Kliper" bi u orbitu oko Jupitera trebalo da uđe 2030. godine.
Nakon odlaganja lansiranja zbog uragana Milton, NASA je odredila provizorno vreme lansiranja danas u 12.06 časova po američkom, odnosno, u 18.06 časova po srednjeevropskom vremenu.
Tražimo uslove za život
Naučnici su jako zainteresovani za okean sa slanom tečnošću s obzirom na to da su prethodna istraživanja pokazala da je smešten ispod ledene kore Jupiterovog meseca.
"Imamo vrlo uveljive dokaze da na Evropi postoje uslovi za život, no moramo da odemo tamo da bismo se u to i uverili", rekla je naučnica Boni Burati iz NASA Laboratorije za mlazni pogon koja je i zamenica projektnog naučnika misije.
Ona je naglasila da misija kreće u potragu za uslovima za život.
"Želela bih da istaknem da mi ne krećemo u misiju otkrivanje života, već samo tragamo za uslovima za život", rekla je Burati.
Robotska letelica "Evropa Kliper" je najveći svemirski brod koji je NASA ikada napravila za jednu planetarnu misiju, dugačak je oko 30,5 metara, širok oko 17,6 metara i težak oko šest tona.
Ova letelica je veća od košarkaškog terena zbog svojih pozamašnih solarnih polja za prikupljanje sunčeve svetlosti kojima se napajaju naučni instrumenti, elektronika i ostali podsistemi.
Trebalo bi da proleti pored Marsa a zatim da se vrati na Zemlju, koristeći gravitaciju svake Planete da bi povećala svoj zamah, poput praćke.
Tri glavna cilja misije su da izmeri spoljašnji sloj leda "Evrope" i njene interakcije s podzemnim okeanom, da se istraži i odredi sastav Jupiterovog meseca i da se odredi njegova geologija.
U trogodišnjem razdoblju NASA planira planira da realizuje 49 bliskih preleta svojom letelicom do Jupiterovog meseca.
Prečnik "Evrope" je oko 3100 kilometara na ekvatoru, što je otprilike 90 posto prečnika našeg Meseca. Veruje se da je ledeni sloj Jupiterovog meseca debeo između 15 i 25 kilometara i da pluta površinom okeana koji je dubok između 60 i 150 kilometara.
"Kliper će biti prva ovakva misija koja će nam omogućiti da procenm i okarakterišemo nastanjivost nečega što bi se moglo smatrati najčešćom vrstom naseljenog sveta u našem Svemiru", rekla je Đina DiBrađo, vršiteljka dužnosti direktora odseka za planetarnu nauku NASA-e.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Sajber kriminalci sve više koriste veštačku inteligenciju: Ne otvarati sumnjive sms poruke
17.01.2025.•
0
Major policije Nenad Bogunović ističe da je policija samo u prošloj godini imala preko hiljadu predmeta iz oblasti sajber kriminala pa savetuje građanima da ne otvaraju sumnjive poruke na telefonu.
VIDEO: Pogledajte kako se raspršila Maskova raketa nakon eksplozije
17.01.2025.•
4
Spejs Iks je uspešno lansirao raketu Staršip, ali se njen jedan deo raspao u eksploziji nekoliko minuta kasnije.
VIDEO: Kompanija Džefa Bezosa uspešno lansirala raketu
16.01.2025.•
1
Američka svemirska kompanija Blue Origin uspešno je lansirala raketu New Glenn.
Tiktok u nedelju prestaje sa radom u SAD
16.01.2025.•
6
Vlasnik Tiktoka namerava da ukine tu aplikaciju za korisnike u SAD od nedelje, 19. januara, kada bi njena zabrana trebalo da stupi na snagu.
VIDEO: Ka Mesecu lansirane dve sonde - japanska i američka
15.01.2025.•
0
Raketom kompanije SpaceX danas su ka Mesecu poletele sonde dve privatne firme, američke i japanske, u novom slučaju rastućeg učešća privatnih kompanija u istraživanje svemira.
Hakeri došli do podataka sa Tindera i Spotifaja
12.01.2025.•
0
Lokacije miliona korisnika aplikacija kao što su Tinder, Spotifaj i Sitimaper procurile su u hakerskom napadu, saopšteno je iz bezbednosnih izvora.
Facebook i Instagram sada dopuštaju korisnicima da kažu da su gej i trans osobe mentalno bolesne
12.01.2025.•
0
Meta je najavila niz značajnih izmena u moderiranju sadržaja, uključujući ukidanje provere činjenica i uklanjanje ograničenja govora o temama poput imigracije, rodnog identiteta i roda.
Trećoj osobi u mozak ugrađen čip Ilona Maska: Ove godine u planu bar još 20 "instalacija"
12.01.2025.•
1
Čip kompanije Neuralink američkog milijardera Ilona Maska ugrađen je u mozak trećem pacijentu, prenosi američka agencija Blumberg.
Tiktok pokušava da zaobiđe verovatnu zabranu u SAD-u, korisnike "šalje" na sestrinsku platformu
12.01.2025.•
0
Aplikacija Tiktok će, kako sada stvari stoje, biti uskoro zabranjena u SAD-u, a plan koji je razvila firma ByteDance za ovakav scenario je već počeo da se primenjuje.
Do kraja februara dva retka poravnanja planeta na noćnom nebu
12.01.2025.•
0
Do kraja februara na noćnom nebu biće vidljiva dva velika poravnanja planeta, kada će u prvom biti vidljivo šest planeta u nizu, a u drugom - svih sedam planeta koje su vidljive sa Zemlje.
Zagađenje vazduha olovom u Rimskom carstvu: Smanjilo koeficijent inteligencije Evropljana?
11.01.2025.•
2
Razvoj Rimskog carstva preko kopna, mora i neba tokom zlatnog doba, uticao je i na kvalitet vazduha pa istraživači sumnjaju da je zagađenje izazvalo ozbiljna neurološka oštećenja populacije u Evropi.
"Dipfejk" slike će u Britaniji postati krivično delo: Kazna do dve godine zatvora
07.01.2025.•
0
Kreiranje i deljenje seksualno eksplicitnih slika "dipfejk" (deepfake) postaće krivično delo u Britaniji, saopštila je vlada.
Apple će platiti 95 miliona dolara ljudima koje je špijunirao preko Siri
07.01.2025.•
1
Američka tehnološka kompanija Apple je pristala na nagodbu sa korisnicima koje je špijunirao njen glasovni asistent Siri.
Statistika pretraga aplikacija: Ljudi i dalje traže Tviter, a ne Iks
04.01.2025.•
0
Jutjub (YouTube) je i dalje na prvom mestu liste aplikacija koje su korisnici upisivali u pretraživač Gugl (Google) tokom prethodne godine, objavio je portal World Statistic.
Youtube testira plutajuće dugme "Play Something"
02.01.2025.•
0
Youtube testira novo plutajuće dugme pod nazivom "Play Something", koje će "odabrati" video za korisnika.
Kum veštačke inteligencije prognozira: 10 do 20 odsto šansi da tehnologija uništi čovečanstvo
02.01.2025.•
1
Kompjuterski stručnjak i čovek kog često nazivaju "kumom veštačke inteligencije" Džefri Hinton povećao je šanse u svojim predviđanjima da napredna tehnologija dovede do izumiranja čovečanstva.
Sedam naučnih želja za 2025. godinu: Pristupačna medicina
01.01.2025.•
0
Tehnološki napredak i veštačka inteligencija rešiće neke od važnih izazova našeg vremena, dok će istovremeno otvoriti nova etička pitanja.
Redak astronomski fenomen: Na noćnom nebu ćemo videti Crni Mesec
31.12.2024.•
0
Ove godine na noćnom nebu će se desiti još jedan redak astronomski fenomen gde ćemo gledati Crni Mesec i odlazeću 2024. godinu.
VIDEO: Indija lansirala u orbitu svoju prvu svemirsku stanicu
31.12.2024.•
0
Indijska svemirska agencija lansirala je raketu sa prvom indijskom svemirskom stanicom pokušavajući da postane četvrta zemlja koja je ostvarila takav napredni tehnološki poduhvat.
Open AI razmatra da započne proizvodnju humanoidnih robota
29.12.2024.•
0
Kalifornijska kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI, proizvođač popularnog ChatGPT, razmatra da proširi svoje poslovanje na polje robotike i započne proizvodnju humanoidnih robota.
Japanski stručnjaci projektuju stanište na Mesecu sa veštačkom gravitacijom
29.12.2024.•
0
Japanski univerzitet Kjoto i građevinska kompanija "Kajima" zajedno učestvuju u istraživanju koje ima cilj da razvije lunarno stanište sposobno da generiše veštačku gravitaciju.
Komentari 1
Ташоли
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar