Prva veštački izazvana kiša meteora ide ka Zemlji

Prva veštačka kiša meteora, sačinjena od fragmenata asteroida, koji je ciljano gađan u DART misiji, krenula je ka Zemlji.
Prva veštački izazvana kiša meteora ide ka Zemlji
Foto: Pixabay (ilustracija)
U NASA-inoj misiji iz 26. septembra 2022. godine sonda se sudarila sa 160 metara širokim asteroidom Dimorfosom, a udar je promenio njegovu orbitu oko većeg svemirskog tela Didimosa, čime je dokazano da čovečanstvo ima sposobnost da skrene s puta potencijalno opasno kamenje iz kosmosa, podseća Euronews Srbija.
 
Kiše meteora obično se javljaju kada Zemlja prirodno prođe kroz ostatke neke komete ili asteroida, ali pošto je ovog puta kamenje nastalo ljudskim delovanjem, može se reći da je reč o prvoj veštačkoj pojavi te vrste, navodi Sky at Night Magazin.
Astronomi imaju priliku da proučavaju kako se kamenje otkinuto prilikom takvih sudara širi Sunčevim sistemom, a zahvaljujući simulacijama, predvideli su da bi najmanje i najbrže čestice do Zemlje trebalo da dođu u roku od sedam godina. 
 
One ne predstavljaju nikakvu pretnju, ali nije poznato koliko će biti vidljive, to jest da li bi mogle da naprave svetlosni "spektakl" na nebu.
Krupnije čestice verovatno će se naći u Marsovoj orbiti.
 
"Bili smo oduševljeni kada smo otkrili da neke čestice veličine jednog centimetra mogu da dođu do sistema Zemlja-Mesec i donesu novu kišu meteora", rekao je Hosep M. Trigo Rodrigez iz španskog Instituta za svemirske nauke.
 
Tim bi trebalo da prati prve znake meteorske kiše, koji bi trebalo da se pojave na južnoj hemisferi.
 
Kad se NASA letelica za skretanje dvojnog asteroida (DART) 2022. godine sudarila sa asteroidnim mesecom Dimorfosom – taj mesec je znatno deformisan stvaranjem velikog kratera i tako drastično preoblikovan da je izbačen iz svoje originalne evolucione putanje.
Misija je imala zadatak da testira potencijalnu strategiju za odbranu Zemlje od pretećih objekata iz svemira i pokazala da je to moguće izvesti ako se ispune dva uslova: prevencija mora biti pokrenuta na vreme i objekat koji predstavlja opasnost ne sme biti preveliki.
 
Eksperiment se odvijao oko 11 miliona kilometara od Zemlje. Kakve je posledice udar ostavio na Dimorfos, trebalo bi konačno da utvrdi misija "Hera" Evropske svemirske agencije, koja bi do binarnog sistema asteroida trebalo da stigne 2026. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.