Stručnjaci proveravaju da li bi ogroman asteroid mogao da pogodi Zemlju 2029. godine
Postoji mali, ali krajnje zanemaren rizik da bi takozvani "bog haosa", asteroid Apofis mogao da udari našu planetu, i to skorije nego što je očekivano.
Foto: Pixabay
Novo istraživanje tvrdi kako će se asteroid približiti veoma blizu planete Zemlje 2029. godine, ali, iako su šanse da do ovog katastrofalnog sudara dođe manje od jedan prema milijardu, još najmanje narednje tri godine pažnja će biti usmerena ka ovom asteroidu.
Apofis je svemirska stena koja ima prečnik od oko 340 metara, što je približno visini Ajfelovog tornja. Ova veličina stene nije dovoljna da bi se asteroid smatrao "ubicom planete", ali je dovoljno velika da zbriše ceo grad ili izazove klimatske efekte širom planete.
Potencijalni razorni efekat je otkriven 2004. godine i dobio je ime po Apepu, staroegipatskom božanstvu predstavljenom u obliku zmije, koje oličava tamu i nered i koji "svako veče pokušava da uništi vrhovnog boga Ra", koji je simbol božanskog reda.
Ubrzo nakon njenog otkrivanja, astronomi su otkrili da će Apofis imati izuzeno blizak susret sa našom planetom 13. aprila 2029. godine, što je izazvalo strah naučne zajednice da bi moglo da dođe do sudara sa našom planetom. Naknadna istraživanja su otkrila da će asteroid proći na bezbednoj udaljenosti od Zemlje, na udaljenosti od 32.000 kilometara, što je oko jedna desetina prostora Zemlje i Meseca, prenosi NASA.
Ovo bi, međutim, i dalje moglo biti dovoljno blizu da pogodi neke od naših najudaljenijih satelita koji kruže oko Zemlje. Još jedan problem predstavlja to što bi Apofis mogao biti sklonjen sa svoje putanje i kursa prilikom udara nekih manjih asteroida, slično kao što je NASA-ina misija "DART" preusmerila asteroid Dimorfos 2022. godine, kada je u njega usmerila svemirsku letelicu.
Kada ćemo znati da li smo bezbedni?
U novom istraživanju objavljenom u avgustu ove godine u "D Planetari Sajens Džurnal" astronom Pol Vigert, stručnjak za dinamiku unutar sunčevog sistema Univerziteta u zapadnom Ontariju, izračunao je kakve su tačno šanse da se Apofis sudari sa malim asteroidom koji bi mu promenio kurs i poslao ga pravo ka Zemlji.
"Šanse da se mali asteroid sudari sa Apofisom na takav način da rezultira opasnim ishodom po našu planetu su izuzeno male, manje od jedan prema milijardu, ali je i dalje moguće. Međutim, Apofis je na dnevnom nebu neuočljiv od sredine 2021. do 2027. godine, što znači da će svaka promena u njegovoj putanji biti nevidljiva naučnicima na Zemlji", piše on u svom istraživanju, i dodaje da će biti potrebno samo jedno istraživanje da utvrdi da li je asteroid ozbiljna pretnja za našu planetu.
"Skretanje Apofisa sa svoje putanje, pored toga što je izuzetno malo verovatno, najverovatnije će biti i brzo eliminisano kao mogućnost čim se vrati u vidljivost tokom 2027. godine", zaključuje Vigert.
Izuzetno blizak prolazak asteroida pored naše planete daće naučnicima da saznaju više o ovom asteoroidu, a NASA je čak preusmerila svoju letelicu OSIRIS-Reks, prvu uspešnu misiju vraćanja uzorka asteroida Benu u septembru 2023. godine, te je preimenovala u OSIRIS-Apofis Eksplorer i poslala da proučava Apofis tokom njegovog prolaska pored zemlje 2029. godine.
Ona će proleteti pored Apofisa 23. aprila na udaljenosti od oko 4.000 kilometara, a zatim će se sastati sa Apofisom u junu, zbog mapiranja površine asteroida i analizu njegovog sastava.
Pored proučavanja promena na Apofisa izazvanim njegovim susretom sa Zemljom, svemirska letelica će sprovesti i istraživanja koja je ranije imala na asteroidu Benu, koje uključuju korišćenje instrumenata za snimanje, spektometar i vaserski visinomer. Ujedno, ponoviće i jedno od najupečatljivijih trenutaka na prošloj misiji, i uroniće na pet metara u tlo asteroida, čime će podići prašinu i kamenje sa površine i dati uvid u to šta se nalazi ispod njih, obavestila je NASA.
Posle 2029. godine, Apofis će nastaviti da se približava Zemlji, kao što je to učinio 2021. godine, a očekuje se da "proleti" pored Zemlje 2051, 2066, 2080. godine, što ukazuje da asteroid ne predstavlja pravu pretnju još najmanje 100 godina.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Mladi iz Generacije Z najčešće preuzimaju aplikacije Temu, Tiktok i Threads
12.11.2024.•
0
Amerikanci iz takozvane Generacije Z stari od 18 do 24 godine su u prvih 10 meseci ove godine najviše preuzimali aplikacije Temu, Tiktok i Threads, pokazalo je istraživanje agencije Appfigures.
VIDEO: Veštačka inteligencija u Bazilici Svetog Petra otkrila strukturalne slabosti nevidljive okom
12.11.2024.•
1
Veštačka inteligencija (AI) sada je prvi put uspela da identifikuje strukturalne slabosti nevidljive golim okom u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu.
Neko je pomerio najstariji britanski satelit: Ne zna se ko i zašto
12.11.2024.•
0
Neko je pomerio najstariji britanski satelit, a čini se da nema tragova ko je to učinio i zbog čega, piše BBC.
Prvi put mozak pacova povezan sa veštačkom inteligencijom: Može da odgovori na bilo koje pitanje
10.11.2024.•
3
Ruski naučnici su prvi na svetu povezali mozak pacova sa veštačkom inteligencijom (AI), koja mu pomaže da daje tačne odgovore na razna pitanja.
VIDEO: Japanci u svemir poslali prvi drveni satelit
06.11.2024.•
0
Prvi drveni satelit na svetu LignoSat, koji su kreirali japanski istraživači, lansiran je u svemir, kako bi se testiralo korišćenje drveta u svemiru.
VIDEO Ruska svemirska agencija postavila 55 satelita u orbitu, uključujući i dva iranska
05.11.2024.•
0
Roskosmos je saopštio da je sinoć u orbitu postavio 55 satelita, uključujući dva u vlasništvu privatne iranske kompanije, jedan rusko-kineski i jedan u saradnji sa Zimbabveom.
Prva veštački izazvana kiša meteora ide ka Zemlji
05.11.2024.•
0
Prva veštačka kiša meteora, sačinjena od fragmenata asteroida, koji je ciljano gađan u DART misiji, krenula je ka Zemlji.
VIDEO: Troje kineskih astronauta se vratilo na Zemlju nakon šest meseci u svemiru
04.11.2024.•
0
Troje kineskih kosmonauta su se danas vratila na Zemlju nakon što su proveli šest meseci na svemirskoj stanici Tiangogng.
Prevaranti preotmu Fejsbuk profil, pa koriste rođake i prijatelje žrtve da dođu do para
03.11.2024.•
0
Često se kaže da, ako vam se nešto na internetu čini predobro da bi bilo istinito, verovatno je prevara ili laž.
Koridori sa pokretnim trakama za transport: Kako Japan planira da reši manjak vozača kamiona
02.11.2024.•
1
Japan planira da izgradi koridor za automatizovani transport tereta između Tokija i Osake, koji je vlada nazvala "put pokretne trake", kako bi se nadoknadio manjak vozača kamiona.
NASA ponovo u kontaktu sa sondom Vojadžer 1 lansiranom pre skoro pola veka
02.11.2024.•
1
Svemirska letelica Vojadžer 1, lansirana pre 47 godina, ponovo je u kontaktu sa centrom za komunikacije NASA-e.
VIDEO: Kina poslala astronaute na svoju svemirsku stanicu
30.10.2024.•
0
Kina je u utorak poslala novu posadu na svoju svemirsku stanicu Tiangong (Nebeska palata) iz Svemirskog centra Đijukvan, smeštenog u severozapadnom delu pustinje Gobi.
Novi virus napada korisnike preko lažnih captcha i Chrome obaveštenja
30.10.2024.•
0
Na internet stranicama tokom septembra i oktobra više od 20.000 korisnika preusmereno je na lažne stranice sa zlonamernim skriptama.
Mask: Na svetu će biti više robota nego ljudi
30.10.2024.•
0
U budućnosti će na svetu biti više robota nego ljudi, izjavio je američki preduzetnik Ilon Mask koji se preko video-linka obratio učesnicima investicione konferencije u Rijadu.
"Kontracepcija" za osvetničku pornografiju: Digitalni kondom
29.10.2024.•
0
Nemačka kompanija za kondome "Billy Boy" lansirala je digitalni kondom koji sprečava bilo koga da fotografiše ili snima seksualni odnos bez pristanka.
AI zbog koje je poljski radio otpustio novinare dobila otkaz posle samo nedelju dana
29.10.2024.•
0
Veštačka inteligencija (AI) kao zamena za otpuštene novinare OFF Radija Krakov "dobila je otkaz" posle samo nedelju dana zbog žestokih negativnih reakcija u javnosti.
VIDEO: Robot svirao violončelo na nastupu švedskog orkestra
29.10.2024.•
0
Prvi zajednički nastup simfonijskog orkestra i robota koji svira violončelo održan je u Malmeu u Švedskoj.
Instagram namerno smanjuje kvalitet videa koji nemaju mnogo pregleda
28.10.2024.•
0
Šef Instagrama Adam Moseri je tokom vikenda objasnio zašto su neki klipovi objavljeni na ovoj društvenoj mreži slabijeg kvaliteta nakon objave, a odgovor se krije u njihovim performansama.
Evropska svemirska agencija pregovara s Maskom o uklanjanju smeća u svemiru
27.10.2024.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) pregovara s kompanijom "SpaceX" Ilona Maska o mogućnosti da se ona priključi međunarodnoj povelji osmišljenoj da se smanji sve veći roj otpada u svemiru.
Nemate plan za 2027. godinu? Uvek možete kupiti kartu za turistički let u svemir
24.10.2024.•
1
Kineska startap kompanija "Deep Blue Aerospace" objavila je da počinje sa prodajom karata po ceni od 195 hiljada evra za turističke letove raketom koja će putnike odvesti u svemir 2027. godine.
Komentari 1
2027
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar